Bursa’da av sezonuna girmeye hazırlanan balıkçılar üzere tören düzenlendi

Av yasağının bu gece yarısı itibarıyla sona ermesiyle denize açılacak balıkçılar için Bursa’nın Mudanya ilçesinde program düzenlendi.

Gemlik ilçesi Kurşunlu Mahallesi’ndeki balıkçı barınağında düzenlenen törende balıkçılar üzere dua edildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül, denizlerdeki kirlenmeye ve denizlerin akıbet yıllarda uğradığı zarara dikkat ahzetmek üzere eğin temizliği yaparak farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Av sezonunun balıkçılar için oflaz olması temennisinde kâin Aygül, şunları söyledi:

“Üretimin aksamaması için barınakların temizlenmesi, balıkçı teknelerinin yenilenmesi, barınakların fiziksel yetersizliklerinin giderilmesi, balıkçılarımızın eğitimi, halkın ilgisi ve bilgisine müteveccih tarım çalışmaları yapılması amacıyla dokuz canlı çokça neşelilik yürütmekteyiz. Ayrıca ilimizde 18 sayı akarsu ürünleri kooperatifi ile alay malay Eskişehir, Bilecik ve Kütahya illerinin dahi dahil olacağı Su Ürünleri Avcılığı Ense Birliği’ni kurmuş bulunmaktayız. eş anlı yerine 9 barınağımızda ağız temizliği, peş temizliği üzere faaliyetlerimizi yaptık. Yeniden buradaki fantom ağlarının temizlenmesi üzere üstelik ara sıra icraat yapıldı. Önümüzdeki süreçte hem balıkçılarımızın dışarısının temizlendiği gibi içerisinin de temizlenmesi için ceht gider ederek bu konuda türe ettiğimiz yere ulaşacağımızdan eminim.”

Bursa Büyükşehir Uray Komutan Vekili Süleyman Çelik ise müsilaj üstüne çabuk ve canlı icraat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bursa’nın tarımını, suyunu, ormanını yüklenmek üzere icraat yaptıklarını dile getiren Çelik, “Geçtiğimiz sezonlarda hem pandemi şartları hem üstelik müsilaj sebebiyle balıkçılarımızın pres eyyam geçirdiğine hepimiz şahidiz. Yarın itibarıyla balıkçılarımız ‘vira bismillah’ diye ağlarını denizlerimize atacaklar. Bilcümle balıkçılarımıza bereketli tıpkı zaman geçirmelerini diliyorum.” dedi.

Programa katılan protokole ve vatandaşlara balık aldatmak ikram edildi.

Share: