Bin 750 metredeki gizli cennet, ‘Gökçeova Göleti’

Bin 750 metredeki hafi behişt, ‘Gökçeova Göleti’

Deniz, kum, devir turizmi namına doğa turizmini tercih eden vatandaşların Muğla’birlikte yeğleme ettikleri Köyceğiz’e 25 kilometre uzaklıkta ve Bin 750 metre yükseklikte Sandras Dağı eteklerinde kâin Gökçeova Göleti kamp ve doğa tutkunlarının uğrak merkezi oldu.

MUĞLA – Türkiye’nin genişlik mufassal lep şeridine sahip Muğla’de deniz turizmi kadar plato turizmi bile serencam yıllarda büyük dilek görüyor. Yaz-Kış huy turizminin yapılabildiği ender bölgelerden birisi Köyceğiz ilçesine 25 kilometre uzaklıkta ve Bin 750 metre yükseklikteki Gökçeova Göleti.

Kamp ve doğaseverlerin yol uğrağı mekanı

Son yıllarda ünlü simaların ve ensesi kalın aksiyon adamlarının yeğleme ettiği Köyceğiz Ağla Yaylası üzerinden Denizli Beyağaç ilçesine bağlantının sağlandığı posta üstünde mevcut Gökçeova Göleti, derrace tutkunları, otağ dinlenme kampı ve özensiz tatilciler amacıyla muhteşem fırsatlar sunuyor.

Yaban hayatı ile iç içe

Deniz seviyesinden Bin 750 metre yükseklikteki Gökçeova Göleti’nin çevresi karışık hayatı üzere de büyük benzeri düzlük. Akmaz çevresinde tatil özne vatandaşlar ile çöz içe yaşam süren atlama beygiri, uzun kulaklı, katır ve ördekler piknik ve kamp amacıyla mevrut vatandaşların ili odağı yerinde. Çadırlar ile çöz içe yaşam süren melez hayatı gelen misafirler tarafından bile besleniyor.

1987 yılında orman yangınları üzere yapıldı

Gökçeova Göleti, Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü aracılığıyla 1987 yılında şita aylarında yağan karın 50 dönüm alanda toplanması sonrası biriken suların tutulması ve bir zamanda ormanlık düzlük olması nedeniyle helikopterlerin akarsu alması üzere yapıldı. Gölet, 600 ila Bin yaşlarında olduğu aritmetik edilen çam ağaçları ile çevrili.

Kış aylarında beyaz zehir örtüyle kaplanıyor

Yaz aylarında çiftteker ve kamp tutkunlarının uğrak mekanı olan Gökçeova Göleti, kış aylarında ağız ağıza kar örtüsü beyaza bürünüyor. Kış aylarında donan göl üstünde üslup işleyen ve Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen dağcılık sporcuları, Sandras Dağı’nın zirvesine kadar tırmanma gerçekleştiriyor.

Teknolojiden uzak kamp

Gökçeova Göletinde tatlı akarsu balığı bulunması dolayısıyla saftirik balıkçılar da göl etrafında yaptıkları piknik esnasında aynı taraftan balık tutuyor, diğer taraftan tuttukları balıkları pişiriyor. İnternet ve cep telefonunun çekmediği bölgeye piknik açmak ve dinlenme kampı üzere gelen vatandaşlar tabii ortamın korunmasını ve gelen vatandaşların çevreyi bozulmamış tutmaları konusunda uyarıda bulunuyor.

“Piknikçiler temiz bıraksın”

Çiftteker ile Gökçeova Göletine gelen yurttaş, “Bisiklet ile geliyoruz buraya. Velespit sporu üzere bura bisikletçilerin Nirvana’sı diyebiliriz. Yükselti haddinden fazla yüksek, çokça edisyon tıpkısı parkur. Ama bisikletçiler genelde seviyor burayı. Rakımı çokça faziletkâr olduğu üzere antrenman için dahi haddinden fazla sunturlu. Bura haddinden fazla iyicene ama sitemim piknikçilerin burayı çokça dokunaklı bırakması. Maatteessüf bilcümle pisliklerini bırakıp gidiyorlar” dedi.

“Kampçıların ihtiyaçları için organizasyon sakim”

Gölet çevresinde dinlenme kampı yapanların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri benzeri tesisin bulunmadığını belirten vatandaş, “Burası valiliğin genelgesinde, Sandras bölgesi amacıyla yangınlar nedeniyle yayınlanan genelgede bura mesire alanı olarak gösterilen ayrımsız düz. Kampçılara dediler kim siz fakat burada kamp yapabilirsiniz. Fakat buraya gelen kampçıların en temel ihtiyaçlarını karşılayacak rastgele kuruluş yok. Burada hakeza bir kusur var. Burası anılmış aynı düzlük. Tatilciler internette görüyorlar burayı. Aşağılarda gelgel yunak oluğu için burası birlikte yüksek ve serin olduğu üzere dinlenme kampı amacıyla geliyorlar buraya. Tek tartı burada ihtiyaçlarını karşılayacak tıpkı organizasyon olmaması” dedi.

“Burada olmaktan mutluyuz”

Eşi ile karavan araçta dinlenme kampı için Gökçeova Göleti’ni tercih eden yurttaş, “Natür ile birlikte dinmek yerine eşim daha geçmiş biraya gelerek irfan yapmıştı. Tığ hafta sonlarını doğada geçirmeyi çok seviyoruz. Merkezde hava sıcak. Biz de kendimizi serin benzeri yere kovmak istedik. Eşim burayı yeğleme etti. Burada olmaktan çokça keyifliyiz” dedi.Share: