Batman’da firez yakanlara arka sınırdan ceza uygulanacak

Batman Valisi Ekrem Canalp, firez yangınlarıyla mücadelede cezai müeyyidelerin en son sınırdan uygulanacağını rapor etti.

Ilbay Canalp başkanlığında Vilayet Güruh Salonu’nda düzenlenen toplantıda firez yangınları savaşım çalışmaları masaya yatırıldı.

Toplantıda anız yakılmasını köstek olmak, saf dengeyi korumak ve arazilerde mevcut enerji ve haberleşme ısı yayımı hatlarının zarar görmesini çalmak için Batman ile Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçelerinde anız yangınlarıyla savaş çalışmaları değerlendirildi.

Vali Canalp, toplantıda, firez yakanlara en üst sınırda cezai müeyyide uygulanacağını söyledi.

Kent minval ve ilçelerinin yanı sıra Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçelerinde çiftçilere anız yangınlarının zararları üstüne bilgilendirici faaliyetlerin yürütülmesini isteyen Ilbay Canalp, anız yangınlarının doğaya, aşılanmamış hayatına, mekân ve eş sağlığına verdiği zararların etkin tıpkısı şekilde vatandaşlara anlatılmasını istedi.

Bu kapsamda bilgilendirici broşürlerin hazırlanması, reklam panosu, toplumsal iletişim araçları ve genel ağ mecralarında vacip bilgilendirmelerin yapılması konusunda ait kurumların koordineli bir şekilde çalışması talimatı veren Canalp, “Vatandaşlarımız firez yangınına karşı duyarlı ve tetik olmalı. Firez yangınları ile mücadelede cezai müeyyidelerin en üst sınırda uygulanacağını bildirmek istiyorum.” dedi.

Toplantıda alınan karar gereği, 2022 yılı amacıyla anız yakanlara dekar başına 109,49 teklik yönetimsel para cezası uygulanacak.

Firez yakma fiilinin orman ve sulak alanlara komşu yerlerle meskun mahallelerde işlenmesi yerinde ukubet 5 bitirme artırılacak.

Toplantıya Vali Yardımcısı Kıymetiharbiye Tığ, Sason, Kozluk, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Bismil ve Silvan kaymakamları, İl Güven Müdürü, İl Güllabi Başkan vekili, ilgili gelgel müdürleri, ilçe kurnaz komutanları ve ilçe ekincilik müdürleri de katıldı.

Share: