Balı fazla kaçırınca sarhoş olan ayı Türkiye’nin gündemine oturdu… Ayıyı bulan orman görevlisi konuştu

Balı çok kaçırınca başı dumanlı olan ayı Türkiye’nin gündemine oturdu… Ayıyı bulan orman görevlisi konuştu

Bal petekte durduğu kabil durmadı

Balcı İbrahim Sögüt: “Bal tutulmasına maruz kalmış”

Ayıyı bulan orman görevlisi konuştu

“Dökülmüş halde sallanırken gördük, önceki korktuk”

DÜZCE Düzce’nin Yığılca ilçesinde balı aşkın kaçırınca, efkârlı olan ayının görüntüleri Türkiye’nin gündemine oturdu. Ayının ormangülü balı yediği öğrenilirken, bulan ormancı ise ilk kez konuştu. Korktuklarını tamlayan Yasin Öztal, “Çokça akıntı etmiyordu, sallanıyordu. Tığ önceki ilkin korktuk” dedi. Bölgede balcılık özne İbrahim Sögüt ise, ayının bal tutulması yaşadığını söyledi.

Görüngü Düzce’nin Yığılca ilçesinde meydana geldi. Orman Umumi Müdürlüğü Karakaş Orman İşletme Şefliği’nde görevli Yasin Öztal ve mücahede arkadaşı Cavit Kara bölgede fariza yaptıkları sırada, sefer kenarında süzgün ayrımsız ayı ile karşılaştı. Ayıyı bir lahzada araçlarına düz iki orman koruma memuru, Milli Parklar ekiplerine bilgelik verdi. Ayı anında veteriner hekime götürülerek tedavi altına alındı. Başı Dumanlı olan ayının görüntüleri ise Türkiye’nin gündemine oturdu.

“Bal tutulmasına maruz eskimiş”

Ayının ormangülü balı yediği öğrenilirken, bölgede ise bu bal çeşidi mecmu Türkiye’ye gönderiliyor. Ayının Karakaş bölgesinde kovanlardan balları aldığını tamlayan İbrahim Sögüt, “Çok tüketim sebebiyle bal tutmasına maruz kaldı. Misil kenarında orman işletmesinde etkin işçilerimiz bulmuş. Geldiğinde kocaoğlan halsiz ve yorgun. adım adım namına gelmeye başladı. Milli Parklar ekiplerine teslim ettik. Ayının mukteza kontrolleri yapıldıktan sonra natürel hayatına bırakılacak. Ormangülü balı. Mor bitkiden geliyor. Antioksidan özelliği sunma efdal ballardan tıpkı tanesi. Aynı öz kaşığı ile kaldırmak gerekiyor, bağışıklık hararetli ise ayrımsız aşındırmak kaşığı birlikte tüketebilir. Ormangülü bütün rahatsızlıklara haddinden fazla ongun geliyor. Ayrımsız öz kaşığı ile başlamalı. Ayı, iki, üç, dört çıta yemiştir. Biz o kadar yemeyelim. Potansiyel Farkı düşer, azık zehirlenmesi yaşanır. Bu balın kilosu 4 bin liraya büyüklüğünde yükseliyor” dedi.

“İlk özellikle korktuk”

Ayıyı baygın halde bulan orman koruma memuru Yasin Öztal ise, “Geçmiş ormanda rutin kontrol yaparken el kenarında yavru ayıya rastladık. Çok cereyan etmiyordu, sallanıyordu. Biz evvel ilkin korktuk. Kimseyi görmeyince arkadaşımla gelişigüzel ayıyı tutarga arabaya koyduk. Karakaş pres şefimizi aradık, milli parklara konfirmasyon etmemiz gerektiğini söylediler. Kolaylıkla teslim ettik” diyerek konuştu.

Öte yandan cinsiyeti dişi olan ayının sağlık durumunun ise gür olduğu öğrenildi.Share: