Bursa’dan Hong Kong’a keçi yemişi ihracatı

Bursa’nın ve Türkiye’nin sunma şişman biricik kıvılcım halindeki yaban mersini bahçesine sahip olan İnegöl ilçesinden Hong Kong’a 10 titrem keçi yemişi ihraç edildi.

İlk namına 8 sene geçmiş alemdar çiftçilerin Memleha Mahallesi’nde sınama amaçlı başladığı keçi yemişi alanı bin dönüme ulaştı. İnegöl’ün 1200 rakımlı kırsal Tuzla Mahallesi’nde orak ayı-ağustos aylarında hasadı yapılan yaban mersini, Türkiye’nin beraberinde değişik ülkelere dahi ihraç ediliyor. Bu hasat döneminde toplanan çandır mersinlerinin bire bir kısmı Kazakistan ve Hong Kong’a gönderildi. 50 titrem rekoltenin alındığı aşılanmamış mersininin kilosu, 150 ila 200 teklik ortada satışa sunuluyor.

İnegöl Ekincilik Odası Başkanı Sezai Polat, Tuzla Mahallesi’ndeki yaban mersini tarlalarında incelemede bulundu. İncelemesinin peşi sıra bire bir açıklama fail Polat, “Şu an İnegöl’ün Memleha Mahallesi’ndeyiz. Keçi Yemişi hasadı devam etmekte. Türkiye’nin tescilli yer balaban yaban mersini tarlasındayız. Bura 42 dekarlık bir toprak. İnegöl’ümüzde serencam yıllarda özellikle yaban mersini mehabetli bir saha tutmaya başladı. Yaban Mersini yer seçici olduğu amacıyla seçme yerde olmuyor. Efdal rakımlı yerlerde oluyor. Memleha Mahallemizde yer uyumluğu itibarıyla ön plana imdi ve devamında üstelik yaban mersini burada ivme kazanmaya başladı. Toplamda 700 dekarlık benzeri alanda keçi yemişi üretiliyor. Buradan dahi 50 titrem civarında bire bir nişane elde ediyoruz. Ancak bahçelerimiz şu zaman tüvana. İleriki dönemde burada hedefimiz bin titrem civarında. bu arada 60 köyde güçlü 60 çiftçimiz bile bu işe soyundular. Daha önce işlenmeyen köyler, yaban mersini sebebiyle hareketlendi. Çokça iyice dirimsel sağlanmaya başlandı. Elan kül verime geçmemesine rağmen bugün itibarıyla bile bu mahallemize 10 milyon TL servet girmiş durumda. İnegöl’ümüzün verimli topraklarında değme molekül yetişiyor. Özellikle son 5 yılda aşılanmamış mersiniyle ilişik icraat domuzuna gidiyor. Şu anda istihsal itibarıyla Bursa birincisiyiz. İleriki dönemlerde hedefimiz Türkiye birinciliği. 2-3 yıl içre bu hedefi yakalayacağız. Zira topraklarımız uygun. Müteşebbis insanlarımız var. Onlarla gelişigüzel bile yaban mersininde bunu yakalayacağız” dedi.

Yaban Mersini üreticisi Erkan Zehir, “Tuzla köyünde blueberry üreticisiyiz. Bizi bugün Ziraat Odası Başkanımız ve tarım mühendisleri ülfet etti. Kendilerine teşekkürname ediyoruz. Aşılanmamış mersinini tığ burada toprakta, tabii süresince yetiştiriyoruz. Bu bölgede yaklaşık 1200 rakımda kendinden oluşan aşılanmamış mersinlerinin yanına Amerika’de kombinasyon edilmiş çandır mersinlerini yetiştirmiş bulunmaktayız. Zaman bakımından çaltı başına 3,5-4 kilogramı yakaladık. Yani 1 dekarlık arazide 1 ton meyveyi alabiliyoruz. Çaltı üretimi ve diken dikimi açısından Türkiye’deki yer yüksek verim ve dikim anlamında köyüz. ve sunu balaban istihsal merkeziyiz. Topraktaki üretimi önemsiyoruz. Zira hidroponik saksıda yetiştirici arkadaşlarımızla bizim istihsal metodumuz ağız ağıza farklı. Zaman itibarıyla ürünlerimiz market ve ihracat noktasında sakil düz bulmaktadır. Kilogram fiyatlarımız 150-200 liralık arasında saha buldu. Alelhusus kazançlı açıdan acun borsasına oranla aşağıda bulunmaktayız. Bunu de ilerleyen dönemlerde kapatacağımıza inanıyorum. Uyumsuz dahi 350-400 liraya büyüklüğünde bu im artık. Buradaki im miktarlarımızın dışında kalitede da balaban sefer aldık. Ürünlerimiz 14 uzunluk ve üstü olduğu için hele dış satım anlamında yer almaktadır. Bugün itibarıyla Kazakistan, Hong Kong kabilinden ülkelere ürünlerimizi gönderdik. Amma özellikle Bursa’daki ve Türkiye’deki sayılı marketlere, pastacılık sektörüne, tababet hoş kokulu sahaya ürün vermiş olduk. Özellikle bölgemizde yerel üreticilerin, yani buradaki köylülerin keçi yemişi üretimine büyük destek sağlayıcı Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Sayın Alinur Aktaş’a antrparantez teşekkür söylemek istiyorum. Zira 60’a andıran köyümüzle tığ bile bu arada istihsal gerçekleştirmiş olduk. ve hızlıca Türkiye’nin bildirme şişman blueberry köyü olmaya devam ediyoruz” diyerek konuştu. – BURSA

Share: