Van yerel haberleri | 5. Edremit Tezkere Fuarı Akıbet Gününde

Sekiz gündür devam eden 5. Edremit Pusula Fuarı’nda sonuç güne girildi. Betik fuarı, cemaziyelevvel edip ve siyasetçileri ağırladı.

40’a mail görüşme planlı ve 200’ün üzerinde yazarın sekiz gündür kitaplarını imzaladığı fuara geçmiş Işıl Işık katıldı. Ağır Gerçek Demirağ, Murtaza Çipo, Gürsel Tekin, Ali Ekber Yıldırım, Âşık Bingöl, Prof. Dr. Ulu Demirsoy, Büyük Ateş Parçası Başarır, Ahmet Tetik ve Timur Soykan ise fuarda kitaplarını imzaladı, söyleşiler yaptı.

Edremit Betik Fuarı’nın sekizinci gününde gazeteci ve edip Güç Sahih Demirağ, “İmamların Umacı” ünlü söyleşisinde, “Çağ herkesin fotoğrafını çekecek. Özen edin, gözünüz kapalı çıkmayın. Bizim yolumuz Maksat Mumcuların, Abdi İpekçilerin yoludur. Biz, Atatürk’ün izindeyiz” dedi. Prof. Dr. Çıpa Özbaşar ile sahneyi paylaşan Demirağ’a plaketlerini yazar ve gelişim insanı Mehmet Öngen sunma etti.

Güzelce Odalık Abdal Derneği Müessis Başkanı ve edip Murtaza Demir, 5. Edremit Tezkere Fuarı’nda okurlarıyla bir araya gelerek, ‘Türkiye’da Alevi Gerçeği’ni anlattı. Çipo’e plaketini, Edremit Adamakıllı Odalık Abdal Derneği Müessis Başkanı Zeynel Meral arz etti.

CHP İstanbul Saylav Gürsel Tekin’in katıldığı “Türkiye Siyasetinde Kirlenme Gerçeği” başlıklı söyleşide Tekin, seçme sistemini ve seçilme yöntemlerini anlatırken kâin sistemi, dayatılmak istenilenleri, kimi vakit özeleştiride dahi bulunarak masaya yatırdı. Uğurlu’e plaketini, CHP Edremit İlçe Başkanı Bahir Itibar Özcan takdim etti.

Tarım yazarı Ulu Ekber Saika ve algı uzmanı Saz Şairi Bingöl, “Tarım, Iktisat ve Algı” üçlüsünü konuştu. “Kavuşum üstü, kavuşum altından değerlidir” diyen Yıldırım, “Ati kuşaklara yaşanabilir bir acun bırakabilmek üzere sıkıntı bizlere düşüyor. Hiçbir zaman umudumuzu kaybetmeden uğraş etmeye devam edeceğiz” dedi. Konuklara plaketlerini, efdal ekincilik mühendisi Bülent Coşar verdi.

“Dünyanın canlılar bakımından arz varlıklı üç ülkesinden biriyiz. Bu kadar fena hâlde benzeri ülkeyi savruk edemeyiz. Onu sunu gür şekilde kullanmalı ve korumalıyız” diyen biyolog Prof. Dr. Yüce Demirsoy, “Biyolojinin Gizemi ve Evrim” antetli söyleşide kitapseverlerle buluştu. “Malumat insanları, geleceği düzenleyen insanlardır” diyen Demirsoy, “Tekâmül, A kendisine geldiğimiz yerden B kendisine çıkmanın adıdır. Burada beni dinlemeye mevrut ‘siz’le, giderkenki ‘siz’ ayrımlı olmalıdır. Değişime harmoni sağlayabilenler ayakta kalır, diğerleri bulunmayan evet” dedi. Demirsoy’a plaketini, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan arz etti.

CHP Mersin Ağacı Saylav Büyük Yordamlı Başarır ise yazdığı “Kuintet Çete” kitabından hareketle “Bizlerden çalınan geleceğimizi gün ati baştan alacağız. Umudunuzu kaybetmeyin, buna siftinlik inanın. Pir günler yakın” dedi. Başarır’a plaketini, Edremit Belediye Reisi Selman Hasan Arslan sunma etti.

Günün akıbet söyleşisi olan “Duvar ve Çekilemeyen Tuğlalar” başlıklı söyleşide çarkıt gazeteci ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Saylav Ahmet Süslü, “İnsan, umutsuzluktan imge yaratandır” vurgusu yaparken gazeteci Timur Soykan da “Çocuklarımıza, torunlarımıza temiz tıpkı mutluluk borçluyuz. O görgülü yarınlar çok andıran. Tığ, çokça güçlüyüz. Bunun bilincinde olalım kâfi” diyerek konuştu. Söyleşinin arkası sıra Süslü ve Soykan’a plaketlerini, Fuar Umumi Koordinatörü ve gazeteci Necdet Saraç arz etti.

Share: