Bulunmayan böyle mekanizma

Düzce’bile çok tükettiği bal ile gündeme gelen ayının ardından balcılar da kovanları için farklı önlemler alamaya başladı. Tıpkısı üreticinin akarsu ile kurduğu düzenek ise pop oldu.

Olay, 10 Ağustos’ta Yığılca ilçesine tutkun Karakaş köyünde meydana geldi. Orman memurları ve vatandaşlar, el kenarında baygın halde bire bir kocaoğlan buldu. Kamyonetin kasasına konulan yavru ayı için bölgeye Milli Parklar Büro Müdürlüğü ekipleri irsal edildi. Baytar hekimler vasıtasıyla Efteni Gölü Saf Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi altına alınan ayının, çok bal tükettiği üzere fenalaştığı belirlendi. “Balkız” ismi verilen çocuk kocaoğlan, yığılmış halde çekilen görüntüsüyle adeta Türkiye’nin gündemine oturdu. Veteriner hekimlerce özenle bakılan Balkız, tedavisinin ardından doğaya salındı.

Kendi imkanlarıyla mekanizma kurdu

Balkız arıcıları bile harekete geçirdi. Bölgede bati şekilde üretilen ormangülü balının hem fiyatlı hem dahi emekli olması sebebiyle üreticiler kovanları ayrımlı yöntemler ile korumaya başladı. Bire Bir üretici da, öz imkanlarıyla akarsu ile etkin sistem kurdu. Ayıların gürültüden korktuğu bilgisinden yola çıkan müstahsil, kurduğu düzenekte üstelik faziletkâr sesin çıkmasını sağladı. Üreticinin bu önlemi kısa sürede popüler oldu. – DÜZCE

Share: