SSB Başkanı Çipo, SARSILMAZ’ı müzakere etti

SSB Başkanı Çipo, SARSILMAZ’ı ülfet etti

ANKARA – SARSILMAZ, 12.7 Uçaksavarlarının kişmiri versiyonunun beraberinde bahir ve çekicilik versiyonunu üstelik üretiyor. Sarsılmaz’ın Düzce tesislerini gezerek incelemelerde kâin Cumhurbaşkanlığı Savunma Uran Başkanı İsmail Çipo, Sarsılmaz’ın çalışmalarından medih ile söz etti.

Silah sektöründe Tabanca, Makinalı Tabanca, Yaya Tüfeği ve Makinalı Tüfek dizayn ve üretiminde gösterdiği iri muvaffakiyet ile ehil olduğu faziletli teknoloji ve cıvıl cıvıl Ar-Ge’si, Sarsılmaz’a Türkiye’nin 12,7 mm Makinalı Tüfek Tasarım Vukuf Paketini istihzar ve silahı üretme projesini kazandırdı. Bu Ar-Ge ve ihya projesinin tek sahibi Sarsılmaz, SSB projesi olan ve tüm esmer platformlarında kullanılacak 12.7×99 mm karaca makineli tüfeğinin yanı sıra, silahın ağırlığını azaltarak erdemli hızda atım yapacak şekilde ati mühendislik ve optimizasyon yöntemleri ile baştan tasarladığı çekicilik ve deniz makineli tüfeğini hizmete sunuyor.

Teknolojik albeni versiyonu TUSAŞ eliyle üretilen HÜRKUŞ-C uçaklarının angıç altına ve helikopterlere aynı pod içerisinde yerleştirilerek kullanılacaktır. Üstün aşındırma direnci olan ve namlu hedef balistiği etkinleştirilen bahir versiyonu ise arz gücük sürede deniz platformların bile hizmete sunulacak. Çalışmaları yerinde yok etmek üzere Sarsılmaz’ın Düzce’da kâin istihsal tesislerini mülakat fail Cumhurbaşkanlığı Savunma Uran Başkanı İsmail Çıpa, incelemelerde bulunarak, çalışmalar hakkında yetkililerden hikmet aldı.

“Daha arka kalibre silahlara doğru olan yolculuğumuzda bile dünya markası Türkiye gine kendini gösterecektir”

Sarsılmaz Umumi Heyet Başkanı Latif Aral Aliş’in karşıladığı İsmail Çıpa, beraberindeki Silah ve Mühimmat Ofis Başkanı Mehmet Sakıncasız Dalfesoğlu, Sanayileşme Ofis Başkanı İrfan Özsert, Asayiş ve Donatı Kat Başkanı Bilkutay Yılmaz ile alay malay yaptığı incelemelerin ardından poligona geçerek Sarsılmaz tarafından tasarlanan ve yerli imkanlarla üretilen silahları de sınav etti. Konuyla ait benzeri açıklama fail Defans Sanayi Başkanı İsmail Çıpa, “Hemencek dakikasında temas kalibre silahta başarılara imza atan sektörümüzü tebrik ediyorum. Zaman Sarsılmaz şirketimizin başarılarını yerinde gördük. Defans Endüstri sektöründeki bilcümle paydaşlarımın burada emeği var. Emeği güzeşte kül paydaşları kutlama ediyor, Dünya’de marka olmaya doğru elan nice başarılara imza atacağımıza güvenli olduğumu belirtiyorum. Henüz dal kalibre silahlara akilane olan yolculuğumuzda üstelik dünya markası Türkiye yeniden kendini gösterecektir” açıklamasında bulundu.

“Türkiye’birlikte savunma sanayiinin önü küşade”

Yedi yıl büyüklüğünde önceki bire bir piyon tüfeği dahi olmayan ülkeden demincek muhtelif üreticilerimizin çok mütenevvi tüfek ve silah ürettiklerine şahit olunduğunu tamlayan Çipo, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün de Sarsılmaz şirketimizin yaptığı 12.7mm silahın dil üstü versiyonunu burada sınav ettik, atışlar yaptık. Bu silahın ayrı cinsten ortamlarda kullanımıyla ilgilendiren şirketlerimiz çalışıyorlar. Bunun hem yağız araçlarında hem çekicilik araçlarında mergup eksantrik tıpkı modeli ve bahir araçlarında beğenilen modelledi yapılmaya devam ediliyor. Bir zamanda açacak üstü 7.62 silahımızın üstelik denemesini yaptık. Bunun yanı sıra MPT silahımızın nev kabil ve farklılıklarla üretildiğini, kuvvetlerimizin isteklerine göre türlü değişiklikler yapıldığını,5.56 ve 9mm çapındaki silahların üstelik makinalıların dahi burada seçme türlüsünün gayet ferah ve eşsiz bire bir şekilde üretildiğini görüyoruz. Bundan Sonra Türkiye silahta dünya markası. Elbette ki tabancalarımız dünyada bir ayraç oldular görüyoruz ki tüfeklerimiz muhtelif kalibre tüfeklerimiz dahi daha çok tıpkı acun markası olma yolundalar. Çünkü şu anda silahlı kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin derakap alelacele seçkin ihtiyacını karşılayacak seviyede icraat bitmeme etmekte. Her An henüz dal kalibrelere akıllıcasına silahlar üretiliyor.12.7 bunun tıpkısı örneği. Elan bilahare 20mm-25mm-30mm kadar kalibrelerde de ürünlerimizin çıktığını adım adım göreceğiz. Acilen süratle herhangi bir kalibre silahta başarılara imza atan sektörümüzü kutlama ediyorum. Bugün Sarsılmaz şirketimizin başarılarını yerinde gördük. Defans sanayii sektöründeki bütün paydaşların burada emeği var. Emeği sabık mecmu paydaşları tebrik kartı ediyor, dünyada bellik olmaya akıllıcasına henüz birçok başarılara imza atacağımıza tehlikesiz olduğumu belirtiyorum. Daha dal kalibre silahlara akıllıcasına olan yolculuğumuzda üstelik acun markası Türkiye tekrar kendini gösterecektir diyorum. Esasen emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.”

TUSAŞ marifetiyle üretimi yapılan Hürkuş-C uçaklarının angıç altına yerleştirilecek

SSB Başkanı İsmail Çipo’in test atışı yaptığı SAR 127 MT’nin istikbal düzeyde mühendislik ve teknoloji müstelzim esmer, albeni ve bahir versiyonlarının geliştirilme çalışmaları, SSB projesi kapsamında Ar-Ge ve ihya sorumlusu Sarsılmaz eliyle başarıyla sürdürülüyor. Türkiye’birlikte Maharet Vukuf Paketi hazırlanacak şekilde ilk defa yapılacak olan ve kalifikasyon testleri devam eden 12.7×99 mm Yavaş Makineli Tüfeğin aceleci namlu tahrif sistemine erbap karaca versiyonu, cümle zırhlı kara araçlarında ve platformlarda kullanılabilecek. Esasen Sarsılmaz aracılığıyla çalışmalarına devam edilen albeni versiyonu ise acul soğuma unsurları ile donatılmış çakılı namlulu ve hafifletilmiş iç parçalar ile kişmiri versiyonuna göre daha faziletkâr atım adedine topluluk olacak. TR Mekatronik ile gelişigüzel bire bir pod içerisine yerleştirilmiş olan bu gelgel versiyonu, TUSAŞ yoluyla üretimi yapılan Hürkuş-C uçaklarının kanat altına yerleştirilecek. Sarsılmaz ve TR Mekatronik bünyesinde kalifikasyon testleri devam fail cümle gerektiği takdirde herhangi bir soy çekicilik araçlarında ve bahir platformlarında kullanılabilecek.Share: