Kahramanmaraş’ta EXPO 2023 hazırlıkları sürüyor

Japonya’nın EXPO komiseri Yoichi Kobayashi, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde “Natür Dostu Şehir ve Duyarlılık” temel temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023 üzere incelemelerde bulundu.

Kobayashi, kenti ziyareti kapsamında önce kendisine Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’i makamında mülakat etti.

Daha sonra Mahçiçek ile 23 Nisan-31 Ekim 2023’te Onikişubat ilçesinde düzenlenecek EXPO 2023’ün rekreasyon alanına geçen Kobayashi, buradaki çalışmaları inceledi.

Komutan Mahçiçek’ten bilgelik düz Kobayashi ve beraberindekiler, EXPO 2023 tanıtım filmini izledi.

Burada konuşan Başbuğ Mahçiçek, 2023 yılında gerçekleştirilecek organizasyonda Japonya’yı dahi görmekten bahtiyarlık duyacaklarını söyledi.

EXPO 2023’ün kentin tanınırlığına ulama sunacağını dile getiren Mahçiçek, “Misafirimize EXPO 2023 ile ilgilendiren bilgiler verdik, onlar amacıyla ayırdığımız alanı baş başa gezdik. Haddinden Fazla bahtiyar oldular. Hususi konuşmalarımızdaki ifadelerini ikna etmek isterim kim projemizi gördükten sonraları, ‘Japonya’nın buradan öğreneceği çokça öz var.’ dediler. Biz dahi bahtiyar olduk doğrusu. Evire Çevire projeler üretip, geliştirdiğimizi gördük. Sunu önemlisi dahi şehrimizin ati yıllarda inşallah uluslararası alanda tanınırlığı artmış tıpkı şehir olmasını sağlayacağız. İnşallah Kahramanmaraş’ı benzeri acun kenti yapmak için çaba edeceğiz.” dedi.

Yoichi Kobayashi bile EXPO 2023’teki projelerden etkilendiğini ve etkinlik sona erdikten sonraları birlikte bu alanın serencam paye kullanılabilir olmasının kendisini sevindirdiğini anlattı.

Kahramanmaraş’ı sevdiğini rapor fail Kobayashi, “Bizim EXPO’muzda de burada gördüğümüz deniz kulağı havuz, Kelebek ve Gelin Böceği Bahçesi’ni yapabiliriz. Burayı benzer alabileceğimizi düşünüyorum. Dubai EXPO çokça şişman ve güzeldi, Beijing ve Şanghay EXPO’larından çok aşkın bahtiyar olmamıştım amma buradaki projelerin çokça henüz verimli olduğunu düşünüyorum. Kahramanmaraş’ı dahi haddinden fazla sevdim ve buradan etkilendim.” diye niteleyerek konuştu.

Kobayashi, mutluluk olarak EXPO 2023’e 18’inci yüzyıldan kalma Edo Şatosu’ndaki bahçenin bir olan Shogun ve Ninja Bahçesi ile katılacaklarını sözlerine ekledi.

Share: