Defans Sanayii Başkanı Demir, Sarsılmaz tesislerine ziyarette bulunarak silahları test etti Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Çipo, Türkiye’nin silahta dünya markası olduğunu belirterek, “Tabancalarımız dünyada zahir marka olduysa tüfeklerimiz bile imdi acun markası olma önünde.” ifadesini kullandı.

Çipo, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, silah üreticisi Sarsılmaz Cebe Sanayii SERPMEK’nin Düzce’deki tesislerine yaptığı ziyarete ilişkin bilgelik verdi.

İncelemeler sırasında PMT 12,7 milimetre makineli tüfek ile muhtelif kalibredeki silahları imtihan ettiğini tamlayan Demir, “Tabancalarımız dünyada zahir marka olduysa tüfeklerimiz bile daha çok dünya markası olma amacında. Daha üst kalibre silahlara olan yolculuğumuz sürecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Sarsılmaz’dan yapılan açıklamada da ziyaretin ayrıntıları paylaşıldı.

Başkan Çıpa’in şirketin Düzce’deki tesislerini ziyaretinde, poligona geçerek Sarsılmaz marifetiyle tasarlanan ve domestik imkanlarla üretilen silahları imtihan ettiği dökme açıklamada, Çipo’in değerlendirmesine düz verildi.

Yedi sene öncesine büyüklüğünde yaya tüfeği de sıfır Türkiye’da, zaman farklı üreticilerin değişik tüfek ve silahları ürettiklerine belen eden Çipo, “Sarsılmaz şirketimizin yaptığı 12,7 milimetre silahın açkı üstü versiyonunu burada sınav ettik, atışlar yaptık. Bu silahın ayrışık ortamlarda kullanımıyla ilişkin şirketlerimiz çalışıyor. Bunun hem yağız hem hava araçlarında kullanılan başka tıpkı modeli ve deniz araçlarında geçer modeli da yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

“Silahta dünya markası Türkiye” olma hedefi

Çıpa, anahtar üstü 7,62 milim silahın bile denemesini yaptığını aktararak, MPT silahının kabil, emsal ve farklılıklarla üretildiğini, düzenlilik kuvvetlerinin isteklerine bakarak değişik tadilat yapıldığını, 5,56 ve 9 milim çapındaki silahların üstelik makinelerin birlikte ayrımlı türlerinin geliştirildiğini bildirdi.

Türkiye’nin silahta acun markası olduğunu vurgulayan Çipo, şunları kaydetti:

“Şu anda silahlı kuvvetlerimizin ve düzenlilik güçlerimizin tezce değme ihtiyacını karşılayacak seviyede icraat devam etmekte. Her An henüz eğin kalibrelere akıllıcasına silahlar üretiliyor. 12,7 bunun ayrımsız örneği. Henüz bilahare 20-25-30 milimetre üzere kalibrelerde bile ürünlerimizin çıktığını adım adım göreceğiz. Tezelden çabucak rastgele kalibre silahta başarılara imza atan sektörümüzü tebrik ediyorum. Zaman Sarsılmaz şirketimizin başarılarını durumunda gördük. Savunma sanayii sektöründeki bütün paydaşların burada emeği var. Emeği geçen kül paydaşları kutlama ediyor, dünyada ayraç olmaya makul henüz nice başarılara imza atacağımıza tehlikesiz olduğumu belirtiyorum. Elan arka kalibre silahlara doğru olan yolculuğumuzda birlikte acun markası Türkiye tekrar kendini gösterecektir.”

Eskimemiş AR-GE projeleri yolda

Açıklamada, firmanın yürüttüğü silah çalışmalarına ilgili hikmet verildi.

Buna bakarak, silah sektöründe tabanca, makineli tabanca, piyon tüfeği ve makineli tüfek tasarım ve üretiminde gerçekleştirdiği başarıyı, yüksek uygulayım bilimi ve dinamik AR-GE faaliyetleriyle bitmeme ettiren Sarsılmaz, Türkiye’nin 12,7 milim makineli dizayn marifet paketini hazırlama ve silahı teksir projesini dahi kazandı.

Başkan Çıpa’in sınav atışını yaptığı SAR 127 MT’nin ileri düzeyde mühendislik ve teknoloji gerektiren kişmiri, albeni ve bahir versiyonlarını ihya çalışmaları, Savunma Sanayii Başkanlığı projesi kapsamında AR-GE ve ihya sorumlusu Sarsılmaz vasıtasıyla sürdürülüyor. Türkiye’bile beceri bilgelik paketi hazırlanacak şekilde ilk defa yapılacak olan ve kalifikasyon testleri bitmeme eden 12,7×99 milim yavaş makineli tüfeğin acul namlu tağyir sistemine cemaat esmer versiyonu, cümle zırhlı karaca araçlarında ve platformlarında kullanılabilecek. Müşareket marifetiyle çalışmalarına devam edilen albeni versiyonu ise acul soğuma unsurlarıyla donatılmış sabit namlulu ve hafifletilmiş bağırsak parçalar ile kişmiri versiyonuna bakarak elan yüksek atım adedine topluluk olacak. TR Mekatronik ile gelişigüzel pod içine yerleştirilmiş söz konusu hava versiyonu, TUSAŞ marifetiyle üretimi yapılan HÜRKUŞ-C uçaklarının kanat altına yerleştirilecek. Sarsılmaz ve TR Mekatronik bünyesinde kalifikasyon testleri devam fail sistem, gerektiği takdirde gelişigüzel türlü gelgel araçlarında ve deniz platformlarında kullanılabilecek.

“80’dan çok ülkeye ihracat yapıyoruz”

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen Sarsılmaz Umumi Heyet Başkanı Güzel Aral Aliş, Türkiye’nin defans sanayisinin bire bir ofans zarfında olduğunu ve yükseliş trendinin bitmeme ettiğini bildirdi.

Sarsılmaz’ın 150 yıla andıran tarihi ve deneyimiyle teknolojik gelişmelere önderlik fail inovatif yapısının ve dinamizminin zırh sanayisinde öne çıkmasını sağladığını vurgulayan Aliş, “Şirketimiz TUSAŞ ortaklığıyla kurulan TR Mekatronik firmasının tasarımını ve üretimini üstlendiği, AKIŞ helikopterlerine entegre edilecek 20 milimetre döner sermaye mekanizmalı toplar ile taktik tekerlekli zırhlı araçlara kurup takma edilecek zincir mekanizmalı 25 milimetre topları ve HÜRKUŞ-C yakın hava desteği uçağına entegre edilmesi hedeflenen 127 MT Air ile pod sistemini geliştiriyor.” ifadelerini kullandı.

Defans Sanayii Başkanı Çipo’in müzakere ettiği Düzce’deki 100 bin metrekarelik fabrikada bir askeri birliğin bilcümle ihtiyaçlarını karşılayabilecek her nev silahı üretebilen, 80’den aşkın ülkeye ihracat yapan ve 23 ülkenin silahlı kuvvetleri ile kolluk güçleri yoluyla geçer not ürünleriyle dünyanın dar üreticileri arasında düzlük aldıklarını belirten Aliş, şunları kaydetti:

“Yüzdelik 10’u mühendis tutmak üzere 2 binden çok kişiye istihdam olanağı sağlıyoruz. Ürün yelpazesini daima geliştiren firmamız, 42 marka tescili, 12 özgün dizayn, 13 patent ve 9 faydalı model ile kül dünyada strateji edilen benzeri bellik. Alanının önce ve tek, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı onaylı AR-GE merkezine sahibiz. Sarsılmaz Zırh Sanayii ZIYAN ETMEK grup yerine 100 milyon doları geçen dış satım potansiyelini 2022’de henüz bile artırmayı hedefliyoruz.”Share: