Mahrukatçıların kış hazırlığı

Mahrukatçıların kış hazırlığı

Kahramanmaraş’ta mahrukatçılardan “Yağışlar başlamadan odunlarınızı cebin” çağrısı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta elektrik gösteren 100’ün üzerindeki mahrukatçı esnafında coşkun kış hazırlıkları başladı.

Onikişubat ilçesinin Şazibey Mahallesinde neşelilik gösteren mahrukatçı esnafı odun ve kömür satışının yanında farklı türlerde şekillenen ahşap ürünleri de hazırlayıp satıyor. Esnafın çoğunluğunda şita mevsimi öncesi hazırlıklar başlarken, kütük halindeki odunlar hızar makinalarında sınırlı boyutlarda kesilip stoklanıyor. Şita mevsimi öncesi biçilmiş odunun titrem fiyatı ise 2 bin 100 liradan satışa çıktı.

Esnafta ciddi şita temposunun yıl sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğini anlatım eden mahrukatçı Ulvi Güngör, “Kış mevsimi hazırlıklarımız başladı odunlarımızı kesip satışa hazır kuzuluk getiriyoruz. Genellikle ihtiyaç hallerinde ahşap eş, ahır veya çardak üzere yapılarda beğenilen ahşaplar birlikte hazırlıyoruz. Aynı zamanda değişik ölçülerde, kalas satışlarımız ve kavak ve çam kadar ürünlerde satıyoruz. Özellikle kış mevsiminde odun satışları amacıyla alevli çalışmamız başladı. Şuanda biçilmiş bir titrem odunun 2 bin 100 lira. Fakat fiyatlara aldırış etmiyoruz ve müşterilerin korunması yerine fırsatçılara düz vermemeye çalışıyoruz. Tahmini burada 150 civarında esnaf var ve bunlar da Kahramanmaraşlıların taleplerini karşılıyor” dedi.

Vatandaşların şita hazırlıkları için geç kalmamaları çağrısında bulunan Musa Çalıştırıcı ise, “Vatandaşların yağışlar başlamadan odunları alsın. Odunlar ıslanıyor ve şuan odunun arz arık olduğu zaman” diyerek konuştu.Share: