Reisicumhur Erdoğan Kütahya’da

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Tarım emniyet kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri elan bozuk para satmaya başladık. Buna artarak devam edeceğiz. Market sayısını lahzada 2-3 bine çıkaracağız” dedi.

Kütahya’daki miting ve dolgun açım törenine mütekellim Erdoğan, “Yılbaşından sonra aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki olumlu yansımalarını henüz ferah göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız” diyerek konuştu.

Erdoğan, “Padişah Alparslan Bizans’ın cazip hükümdarı Diyojen’in sayıca yüksek ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Savaşım ile asırlardır tükenmez tıpkı amaç ve hırsla bizi bu topraklardan atmak isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu bir kez henüz car ettik. Selçuklu ve Osmanlı’nın mirasını devralan Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda çalma ve kanla döşenmiştir. Bir Numara Acun Savaşı’nda ciharıyek yanda yedi düvele cebin savaşan, kavi çokça yerde fetihler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta aygın bırakılmıştı. Vatan topraklarını dört bir yandan işgale başlayan antagonist, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun fiyatlı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. İstiklal mücadelesini Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla, Kocatepe ve Dumlupınar’da eskimemiş tıpkı destanın girizgahını yapmıştır. Samsun ile başlayıp Ankara’üstelik TBMM’nin açılışıyla dünyaya resmen car edilen bu sürecin değme aşaması küllerinden yeniden doğan bir milletin uyanışının sembolüdür. Berenarı edisyon ve zahmetli tıpkı sürecin peşi sıra ordumuz yine ayrımsız Cuma Namazı günü 25 Ağustos’ta sonuncu yengi amacıyla serencam hazırlıklarını tamamlamıştır. O tün ezanlar okundu, salavat kılındı, dualar edildi, akıbet hamam yemekler yendi ve ertesi sabahleyin bölüm ağrırken saldırı emri verildi. Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a oradan İzmir’e kadar süren Iri Taarruz, epeydir savunmada olan Türk ordusunun uzun uzun tıpkı aradan sonra yaptığı önce geveze harekatıydı. Düşmanın ihtimal makinelisi, tümü, kamyonu, arabası, uçağı bizden çoktu amma bizim askerimizin inanç meşbu yüreği bu eksiklerin hepsini ziyadesiyle telafi ediyordu. Fiilen Yunan ordusu çekilirken 200 bin şahsiyet kuvvetinin yüzde 65’ini Afyon-Kütahya hattında zayiat namına bırakmıştır. Bu ulus o mutekit yürekleriyle, imansızları İzmir’den denize döktü. Süfli fevk bire bir sayıya ehil Türk ordusunun bu savaştaki kaybı ise yalnız yüzde 6,5 civarındadır. Şişman Tarruz ve akabindeki çatışmalar acun askeri tarihine genişlik başarılı topyekün savaş namına geçmiştir. Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı olarak tedavüle sokulan Sevr’i milletimiz aha bu topraklarda kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün tutsak edilemeyeceğini, Türk’e yakasız mintan biçilemeyeceğini 26 Ağustos’ta Afyon’dahi başlayıp, 9 Eylül’de İzmir’üstelik sona muazzez bu kıyamla kamu dünyaya zar ettik.

Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a uzayan nazik tecavüz sonrası bu ulus, o mümin yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Mücadelenin takkadak silahla, parayla değil, imanla, kararlıkla azimle kazanıldığını herkes gördü” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde 2 asırdır madun yapısı boşlama edilmiş, siyasal ve askeri gücü sürekli törpülü tıpkı Türkiye devraldık. Biz hedeflere akıllıcasına yürüyüşümüze katiyen açıklık vermedik. Terörle savaş Türkiye’nin sorunlarında geçmiş sıradaydı. Hep terör inlerini bunların kafalarına geçirdik. imdi birlikte geçirmeye bitmeme edeceğiz. Attığımız seçme adımda dışarıdan ve dâhilen engellemelerle karşılaştık. Hamd olsun hepsinin üstesinden geldik. Milletimize kazandırdığımız eserlerin yanı sıra, global gelişmelerde bile Türkiye’yi dünyanın bildirme mühim ülkelerinin arasına getirdik. Türkiye, yıllar önce tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak konuşu modelini değiştirdiği amacıyla küresel fırtınadan bildirme bir iki kayıpla çıkacaktır. Ekincilik emniyet kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri daha şizoit satmaya başladık. Buna artarak bitmeme edeceğiz. Market sayısını çarçabuk 2000-3000’e çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Yılbaşından sonradan aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki olumlu yansımalarını daha dolgunca göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. O dönemde İslam dünyasının dört bir yanından kendileri üstelik bin bir fukaralık ve gadir altında etkili dostlarımızdan üstelik ülkemize müzaheret yağmıştır. Balaban Tarruz öncesinde da bire bir bugün olduğu üzere ülkenin askeri gücünden mali kaynaklarına tam imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Amma sonuçta mücadelenin hemen silahla sadece parayla değil esas imanla, kararlılıkla, azimle, inançla kazanıldığını cümle gördü. İki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi cılız, ekonomisi bodur mevdu politik ve askeri gücü sonsuz törpülenmiş tıpkı Türkiye devraldık. Derhâl kolları sıvadık. Türkiye’nin asırlık enfrastrüktür eksiklerini 20 yılda tamamlayacak aynı kalkınma hamlesi başlattık eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye temas alanda ülkemizi cumhuriyetin hedefi olan kuşatan medeniyet seviyesinin üstüne çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu takip eden güvenlik ve ekonomi krizi sırasında çok elan gani anlaşılmıştır. Birlik dünyanın dengeleri altüst olurken biz hedeflerimize doğru yürüyüşümüze asla açıklık vermedik. Bire Bir şekilde demokraside birlikte değme kesimden vatandaşımızın doğruluk ve hürriyet alanlarını genişleterek içtimai gerilimlere ve terör örgütlerinin destek bulmasına fırsat veren bilcümle çarpıklıkları ortadan kaldırdık” dedi.

Erdoğan, yapımı tamamlanan ve 5,5 bilyon TL’ye mülk olan 344 projenin açılışını gerçekleştirdi. – KÜTAHYA

Share: