Hastalığı zımnında 4 yıldır okulundan ayrı mütezayit Erzincanlı Gonca sağlığına kavuştu

Erzincan’dahi keyif sorunları zımnında 4 yıldır okulundan ayrı artan 20 yaşındaki Gonca Yıldırım, doktorların kalburüstü tümör ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Üzümlü Mesleki ve Beceri Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümüne 4 sene geçmiş kaydını yaptıran Yıldırım, rüyet kaybı, kötü kafa ağrısı ve baygıntı kabilinden afiyet sorunları nedeniyle okuluna elden 4 ay gidebildi.

Başvurduğu afiyet kuruluşlarında detaylı müddet derman tedavisi gören Saika’ın, kestirmece 6 ay önceki Erzincan Binali Saika Üniversitesi Mengücek Gazi Terbiye ve Araştırı Hastanesinde ortada tümör olduğu belirleme edildi.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Rast Karagöz ve ekibi eliyle ameliyata alınan Saika, burundan endoskopik kamerayla girilerek yapılan sınırlı beyin ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Hastanede ilk kez meri ve muvaffakiyetli sabık faaliyetler sonrası servis odasına alınan Saika, taburcu olduktan sonra 4 sene meydanlık verdiği eğitimini engelsiz öğretimden sürdürmeyi planlıyor.

Gonca Saika, faaliyetler sonrasında ongun olduğunu ve müşahede şikayeti yaşamadığını, ser ağrısının bulunmadığını söyledi.

Ameliyatı gerçekleştiren doktora ve kendisiyle yakından ilgilenen hemşirelere teşekkürname fail Sebep, “Üzümlü ilçesinde lise okuyordum fakat yaşadığım rahatsızlıklar ve baygınlıklar zımnında okulumu tezyit etmek zorunda kaldım. Yarım kalan eğitimimi açıktan tamamlamayı düşünüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Dr. Ahmet Muhik Karagöz ise hastaya yaptıkları görüntülemede beyinin merkezi sayılabilecek benzeri noktada hipofiz bezi tümörü tayin ettiklerini kaydeden Karagöz, şöyle konuştu:

“Hastamıza yapılan tetiklerin ardından ameliyatına değişmeyen verdik. 1 santimetrenin üstündeki tümörler cerrahi olarak değerlendirilir. Biz ameliyatla hastaya elan beş altı zarar verecek benzeri şeklide burundan girerek nöronavigasyon cihazı teknolojisi bile kullanarak sadık bir şekilde ameliyatı gerçekleştirdik. Serencam yerine cerrahi müdahale sonrası hastamızın görmesindeki kayıp düzeldi. Demin daha bayındır görebiliyor. Bundan sonrası ortamında hastamızın takibini hastanemizde sürdürmeyi planlıyoruz. Hipofiz bezi tümörleri genelde iyicil tümörler namına değerlendiriliyor.”

Başhekim Doç. Dr. Beyin Kuyrukluyıldız dahi hastanın ameliyatının kalburüstü geçtiğine ve sağlığına kavuştuğuna belen ederek, “Doktorlarımızın bu başarıları hem ekibimizin motivasyonunu yükseltiyor hem bile hemşerilerimizin almaşık yerine ayrıksı şehirlere, eksantrik hastanelere gitmesinin önüne eski oluyor. Bizler de ekibimize teşekkürname ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: