Görme kaybı kıvrak zinde kız kapalı us ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Rüyet kaybı kıpırdak zihayat kız mecbur karın ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Erzincan’de ilk defa “Endoskopik Hipofiz Cerrahisi” ve “Nöronavigasyon” cihazı ile sınırlı karın ameliyatı gerçekleştirildi

ERZİNCAN – Erzincan’da müşahede kaybı ve yara çıban ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 20 yaşında kim zinde kızın ortada belirlenen tümör, ilk defa mergup “Endoskopik Hipofiz Cerrahisi” ve “Nöronavigasyon” cihazı ile tedavi edildi.

Nadir otama uygulamaları arasına vadi düz “Endoskopik Hipofiz Cerrahisi” Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde Bellek ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Ahmet Güzel Karagöz aracılığıyla başarıyla uygulandı. Görme kaybı, görme bulanıklığı, müşahede kabiliyetinde azalma, üzücü başlangıç ağrısı şikayeti hareketli 20 yaşında ki taze sökel Mengücek Gazi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Kanı ve Asap Cerrahisi Polikliniğine başvurdu. Gözünde boş görme kaybı hayatiyetli tendürüst hastalanmış uzmanlar vasıtasıyla istikşaf edilerek mukteza tetkikleri yapıldı. Henüz sonra arasında ur tespit edilen tutkun ameliyata alındı. Tutkun cerrahi ile Endoskopik yöntemle ve nöronavigasyon cihazı kullanılarak tümörü çıkarılan hastanın rüyet kaybı şikayeti ağız ağıza iyileşti. Sağlığına tekrardan mülaki dinç kız emeği geçenlere teşekkürname etti.

Başarılı tıpkısı şekilde ameliyatı gerçekleştiren Kanı ve Asap Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Tamam Karagöz, züğürt ve tümör için umumi bilgiler vererek, “20 yaşında bir hanım hastalanmış bize müşahede kaybı, rüyet bulanıklığı, dokunaklı esas ağrısı şeklinde şikayetlerde bulunarak geldi. Biz dahi hastaya yaptığımız görüntülemelerde, hipofiz bezi dediğimiz beynin merkezi sayılabilecek benzeri noktasında ur olduğunu tespit ettik ve bu tümöre cerrahi hacet açısından gelecek tetkikleri yaptık. Müşahede alanı testleri yaptık, hormon panellerine baktık ve sonuç adına üstelik cerrahiye değişmeyen verdik. 1 santimin üzerindeki tümörler, cerrahi yerine değerlendirilir bu tümörlerde ve bu tümör ameliyatı için yapılması müstelzim prosedür, rüçhan adına elan beş altı hastaya uymazlık verilerek yapılan bire bir prosedür burundan girilerek yapılıyor. Biz birlikte hastanemizde transsfenoidal yolla dediğimiz burundan girilerek, nöronavigasyon cihazı bile kullanarak bu teknolojiyi birlikte kullanarak hastanemizde bu amelitayı gerçekleştirdik. Son namına hastamızın görmesindeki kaybolma düzeldi. Henüz rahat görebiliyor. Bundan sonrası amacıyla dahi takiplerini hastanemizde sürdürmeyi planlıyoruz. Bu tümörden bahsedecek olursak bile; hipofiz bezi tümörleri genellikle iyicil adına nitelendirdiğimiz tümörler arasına girer. Olduğu yerde etrafındaki önemli oluşumlara ağırlık yapmasından ötürü bize belirgi vererek hastayı karşımıza çıkartan tümörlerdir ve vücuttaki ruhsal gerilim olsun gayrı organların yönetimi olsun bu, bilcümle vücutla ait olan hormonların düzenlemesini sağlayan asıl bezdir hipofiz bezi. Tığ hastamızda hormonal tetkikleri da değerlendirerek ameliyatımızı gerçekleştirdik. Sonrasında üstelik hastanemizde ciddi bakımımız olsun ameliyathanemiz olsun tam takım bulunduğu üzere bu ameliyatı sunturlu gerçekleştirebildik. Hastamız da sağlığına kavuştu. Taburculuğunu planlıyoruz sonrasında da polikliniğimizde takiplerine devam edeceğiz” dedi.

Beyninde ur olduğu belirleme edilen ve kudretli cerrahi müdahale sonucu şikayetlerinden kurtulan 20 yaşında kim rahatsız Gonca Yıldırım, emeği geçenlere teşekkürname ederek, ” 20 yaşındayım. Baş ağrım vardı sürekli, müşahede kaybım vardı onun amacıyla geldim. Şuan da gayet iyiyim görmem üstelik bire bir sorumluluk bulunmayan. Baş ağrım yok. Hemşireler bile haddinden fazla güzel baktılar ilgilendiler doktorum bile anca. Gayet iyiyim teşekkürname ederim hepsine” diye konuştu.

Gonca Yıldırım’ın annesi Huriye Sebep de ameliyatın muvaffakiyetli geçtiğini ve kızının durumunun bereketli olduğunu belirterek, “Operasyon liyakatli, haddinden fazla adamakıllı geçti. Doktorumuz de iyiydi ilgilendi. Hemşirelerimiz da iyiydi yani memnunuz doktorumuzdan. Müşahede kaybı vardı, görmüyordu. Okula gidip geliyordu. Okulu bıraktı, gitmedi. Bayılıyordu, kafasını vuruyordu” ifadelerini kullandı.

Mengücek Gazi Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zekâ Kuyrukluyıldız ise konuşmasında taze hastanın sağlığına yeniden kavuştuğunu, bu muvaffakiyetli ameliyatlar yardımıyla Erzincanlı vatandaşların eksantrik şehirler ve hastanelere yerine Mrngücek Gazi Yetişek ve Araştırma Hastanesi’ni yeğleme edeceklerini söyledi. Kuyrukluyıldız liyakatli geçen operasyondan kıran uzman doktoru ve ekibini kutlama ederek, “Bugün hastanemizin beyin cerrahisi servisinde sizlerle ekibimizin, arkadaşlarımızın aynı başarısını tutmak istedik. 20 yaşında Tomurcuk Kadın bir iki önce üstelik şikayetlerini anlattı. Hastanemize başvurdu ve daha çiçeği burnunda uzmanımız Ahmet Çın Karagöz tarafından nöronavigasyon yöntemi ile hipofiz cerrahisi ameliyatını burada gerçekleştirdi. Tahminî 1 hafta büyüklüğünde müddet geçti ve şuan da sizin üstelik izlediğiniz kabil gayet sağlıklı tıpkısı şekilde, şikayetleri gerilemiş bir şekilde, hastanemizden kıvançlı benzeri şekilde, ekibimizden, doktorlarımızdan, hemşirelerimizden kıvançlı tıpkı şekilde hastamızı taburcu edeceğiz. Bu başarılar hem ekibimizin motivasyonunu yükseltiyor hem üstelik hemşerilerimizin alternatif yerine apayrı şehirlere, apayrı hastanelere gitmesinin önüne geçmiş oluyor. Bizler da ekibimize teşekkür ediyoruz” ifadelerine meydan verdi.

Share: