Vekil Maksat Çalım, içtimai konut projesinin basın tanıtımında konuştu: (1)

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gurur, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne büyüklüğünde 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve kullanılmamış yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Gelgel, Beşiktaş’ta düzenlenen “Cumhuriyet Tarihinin En Şişman Sosyal Göz Hamlesi Matbuat Buluşması” programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı toplumsal hane hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi seçme alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını söyleyen Gurur, 81 ilde hep ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 sene önceki, yerli seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kentçilik manifestosunu car ettiğini hatırlatan Çekicilik, Türkiye’de yüzde 90’ı içtimai bölük oluşmak üzere bugüne büyüklüğünde TOKİ Başkanlığı eliyle 1 milyon 170 bin konut inşa ettiklerini kaydetti.

Gelgel, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını güçlendirmek, tarihi mekanları canlandırmak yerine nazik projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe saygı anlayışıyla Konya’da yeni Mevlana Meydanı’nı, gene Edirne’da Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde tensikat yapıyoruz. Bursa’da Celil Cami etrafında esasen belediyelerimizle alay malay yapmış olduğumuz bir proje kapsamında Celil Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı yeniden ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına makul ayrımsız şekilde kazandırmaya çaba gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne ulaşan ulus bahçesi projeleri yürüttüklerini nâkil Gelgel, 455 millet bahçesini dahi Edirne’den Hakkari’ye kadar vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Amaç Çalım, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne büyüklüğünde 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve eskimemiş yuvalarına munsap 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin can ve mal güvenliğini itimat altına almış olduk.” diye konuştu.

Yaşanan afetlerin arkası sıra Elazığ’de Malatya’da ve İzmir’birlikte tarihinin en nazik tahavvül projelerini başlattıklarını, Antalya’da, Muğla’de ve Şarki Karadeniz’in tamamında kıyamet alanlarında dev bire bir yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Kurum, Türkiye’nin, ihtiyacı olan temas ürünü, değme hizmeti, en acul ve nitelikli şekilde üretme kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına topluluk olduğunu söyledi.

“Içtimai konutu, önceliklerimiz arasında gördük”

Çalım, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda millet üzere arzuladıkları gelişigüzel hizmeti yapma, seçkin eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren tıpkı büyüklük olduğunu dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu devlet ve kavim amacıyla gece gündüz koşmamızın sunma iri sebebi da seçme ülkeye yıldız olmayan bu nazik potansiyelimiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır hep toplumsal devletin ana görevi olan barınma hakkını, sosyal konutu, önceliklerimiz ortada gördük. 2019 yılında öz domestik, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla önce 50 bin, peşi sıra üstelik 100 bin toplumsal basamak dedik ve bu projelere 2 milyonu çok vatandaşımız başvurma ederek büyük bire bir teveccüh gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız tarafından şişman benzeri beğeniyle denk buldu. Dernekevi mimariye, bölgenin değerlerine uygun şekilde inşaatlarımızı yapmaya bitmeme ediyoruz. Elbette milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla üstelik bu başvurunun karşılanabilmesi amacıyla yeni yuva yapma hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Hane hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Alım, vatandaşlardan nazik benzeri hazzetme gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: