Edirne’de ev hekimine hakaret eden şüpheliye “artırılmış” ukubet uygulandı

Edirne’bile eş hekimine taşlama fail şüpheliye 7 bin 80 teklik nakdî ceza verildi.

Edirne 5. Asliye Caza Mahkemesi’nde tanıdık davanın karar duruşmasına dalavereli O.Ş. ve avukatı katıldı.

Şüpheli O.Ş, ifadesinde doktora hakaret etmediğini ve günahsız olduğunu savundu.

Mahkeme şüphelinin söylediği “kayışçı” sözüyle “amme görevlisine görevinden periferi alenen taşlama suçu”nu işlediğine hükmetti. O.Ş’ye 7 bin 80 liralık nakdî ceza verdi.

Şüpheli O.Ş. geçen yıl Serhat Sülale Sağlığı Merkezine gelerek ayrıksı benzeri doktor yoluyla çocuğuna yazılan ilaçları reçeteye kaydettirmek istemiş, memur doktor Tutku Önal’ın “hastayı gıyaben deva yazmamız yasak ” demesi konusunda doktorla tartışmıştı.

Doktor Önal, bunun üstüne kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle O.Ş’den şikayetçi reşit, ifadesi alınan suratsız hakkında dava açılmıştı.

“İşimizi yaparken hakarete uğradık”

Önal, AA muhabirine sülale sağlığı merkezine kayıtlı sıfır tıpkı kadının merkeze geldiğini ve oğluna ait olan özel bir doktorda yazılan reçetenin yazılmasını temenni ettiğini söyledi.

Hasta olmadan işlemi yapamayacağını, hastanın merkeze getirilmesini ve muayeneden geçirilmesi gerektiğini belirttiğini anlatan Önal, şunları kaydetti:

“Henüz sonra o bayanın eşi geldi ve ısrarla reçeteyi kaydettirmek istediğini söyledi. Çocuğunun ateşi olduğunu belirtti, şikayetlerini söyledi. Ben de hastayı görmeden muamele yapamayacağımı, gözlemek gerektiğini söyledim. ‘Hastayı elhak sondaj ettiler’ dedi. Özel üstelik merkum bire bir reçeteydi, o ahit reçeteyi alabileceklerini söyledim. Onun üzerine birlikte mal ödediklerini söyledi. Ego esasen onun üzerine ‘çocuk gelsin tetkik edeceğim ister görürsem gerekli ilaçları ilaç edebileceğimi’ söyledim.

Onun üstüne güç patadak başladı ‘cahil’, ‘terbiyesiz’, ‘küstah’, ‘düzenci’ ve tabir edemeyeceğim sözler söyledi. ‘Zaten devlete mal veriyoruz, bir henüz gine mı dünyalık vereceğiz’ şeklinde ısrarla hakaretlerine devam etti. Onun üstüne ego o kişiye beklemesini ve polisi arayacağımı söyledim, o tam sevimli buradan uzaklaştı.”

Önal, işini açmak isterken hakarete uğradığını ifade etti.

“Hipokrat yemini ettik”

Ayrımsız hekim namına görevinin yeryüzü gür şekilde yapmaya çalıştığını dile getiren Önal, “Benim üzere burada çok olağan yerimden kalkmadan etiket numarasını girip ilaçları yazardım, çarpışma çıkmazdı. Ancak ettiğimiz bir kasem var. Hem o yemine sınırlı eğleşmek adına hem bile o çocuğu zat çocuğum kendisine düşünüyorum. Belki farklı ayrımsız molekül gelişmiş cins. Ortada Olmaksızın çare ayırmak istemediğim amacıyla, işimi boşaltmak istemediğim üzere hakarete uğradım ve sorun açtım.” dedi.

Önal, mahkemenin sanığa 425 ahit yönetsel para cezası uyguladığını belirtti.

Cezanın artırılmış halde uygulandığının altını çizen Önal, şöyle devam etti:

“İlk özellikle 365 çevrim adli para cezası vermiş 1/6 oranında arttırılmış. Genelde televizyonlarda bütün iskonto duyarız burada artırıldı. Zira kamu görevlisine görevini yaptığı tam hakaret suçu kendisine değerlendirdi ‘oyunbaz’ kelimesini özellikle.

Kişi 7 bin 80 teklik adli servet cezasıyla cezalandırıldı ve duruşma masraflarını üstelik karşı tarafa verdi. Hükmün açıklanmasını et kafalı bıraktı ancak bu suret tıpkısı suçu 5 yıl içerisinde tekrar işlerse yeniden enstantane yolunu ayan bıraktı.”

Share: