Osmaneli’de 30 Ağustos Galebe Bayramı kutlandı

30 Ağustos Yengi Bayramı 100. yılı münasebetiyle Bilecik’in Osmaneli ilçesinde tebrik kartı programları düzenlendi.

Sabah saat 10.00’da Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal ve Şehremini Münür Delice Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının arkası sıra saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Arkası Sıra Kurnaz Astsubay Çavuş Taha Muhammet Tok, günün anlam ve önemini tamlayan tıpkı müzakere yaptı. Tok, “Bu bölüm kerim Türk milleti ve kahraman Türk ordusunun Başkumandanı Atatürk’ün emrinde 100 yıl evvel gerçekleştirdiği Nazik Zaferi Tesit Etmek için toplanmış bulunuyoruz. Çağ sürecinde kalabalık-millet olduğunu, zulme, esarete ve tahakküme sorumluluk eğmeyeceğini mazisinde kâin büyük zaferlerle cemi dünyaya kanıtlamıştır. 30 Ağustos; Türk milletinin halas mücadelesinin dünyayı şaşkına çevirdiği gündür. 30 Ağustos; Türk milletinin ordusuyla halk ele vererek nelere haysiyet olduğunun tanıtlama edildiği gündür. 30 Ağustos; Türk milletinin mayasında bulunan özgürlük ve bağımsızlık aşkının, irtibat ve kontekst bilincinin, esaret ve tahakküme sorumluluk eğmeme kararlılığının perçinlendiği gündür. 30 Ağustos Zaferi ile bu vatanı bizlere bergüzar fail Atatürk liderliğindeki ordumuzun, Komutanlarımızın ve cephelerde canını vermiş, kanını dökmüş bilinmeyen şehitlerimizin, gazilerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz. Ermiş şehitlerimiz, bizlerde sizler üzere vatan amacıyla ölmeye yeminli, kararlı ve inançlıyız. Bizlere bıraktığınız eserleri sonsuza büyüklüğünde yaşatacağımıza koca Türk ulusunun mutluluğu, vatanın ayrılamaz bütünlüğü için savaşım edeceğimize ve karşımıza çıkacak çöz ve aut rastgele kalem tehdidi yok edeceğimize söz veriyoruz. Ruhlarınız şad olsun. Bu ihtisas ve düşüncelerim ile ilkin Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu büyük alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak için Kurtuluş Savaşı’nın tamlık kahramanlarını, şerif vatanımız amacıyla canı pahasına görev eden şehitlerimizi, gazilerimizi, günümüzde yıldırı eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile düzenlilik güçleri mensuplarımızı ve hayatını yitiren vatandaşlarımızı ocumak ve rahmetle anıyoruz. Koskocaman zaferin 100’üncü yıl dönümü Türk milletine mutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Programda elan sonra kaymakamlık mezarlığında bulunan şehitlik ziyaret edildi. Şehitlikte kaza müftülüğünde vazifeli önder hatipler Kur’an-ı Semih okudular. İlçe Vaizi İbrahim Atmaca’nın yaptığı dua ile izlence sona erdi.

30 Ağustos Yengi Bayramı tebrik kartı programına Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal, Şehremini Münir Atmaca, Cumhuriyet Altını Savcısı İlyas Öner, Kurnaz Komutan Vekili Mümessil Başçavuş Mustafa Mektep Çocuğu, Inanma Müdür Vekili Saha Komiseri Orkun Törer, İl Genel Sedir üyeleri, askeri personel, siyasal parti temsilcileri, kat amirleri, sivil sosyete örgütleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı. – BİLECİK

Share: