Selimiye Camisi çevresi “Sokak Sağlıklaştırma Projesi”yle güzelleşecek

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapılan düzenlemenin arkası sıra çağdaş benzeri görünüme kavuşan Selimiye Meydanı çevresinde, güzelleştirme çalışması yapılıyor.

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Umumi Müdürlüğünce hayata geçirilen Çıkmaz Sağlıklaştırma Projesi kapsamında emek başlatıldı.

Güzelleştirme çalışmaları Edirne Valiliği Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü koordinesinde Kıyık Caddesi’nde devam ediyor.

Edirne’yi Haberleşme ve Tava Göğüs Esirgeme Derneği Başkanı ve esnaf Bahri Dinar, AA muhabirine, Selimiye Meydanı’nın hararetli tıpkı çalışmanın ardından evire çevire bir görünüme kavuştuğunu söyledi.

Camideki çalışmaların bitmeme ettiğini tamlayan Dinar, “Bu eserin çevresi birlikte adamakıllı olmalıydı. Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile çokça domuzuna benzeri düzentileme başlatıldı. Hem Selimiye hem bile Selimiye Meydanı aynı de Selimiye’nin çevresi çok iyicene olacak. Haddinden Fazla mutlu olduk haddinden fazla dahi güzel şeyler oluyor burada. Dükkanlar, tabelalar bir örnek olacak. Turistler bakınca ‘evet bura Selimiye Meydanı ve çevresi’ diyecekler.” dedi.

Esnaf Necati Zor ise Selimiye Meydanı’nın güzelce benzeri görünüme kavuştuğunu belirtti.

Meydanın tamamlanmasının şehre turizm açısından faydasının olduğunu dile getiren Ağır, “Saha yapıldıktan sonraları yeryüzü büyük şaibe dükkanların dış cephelerinin çokça çirkin görünmesiydi. Bunlar yapıldıktan sonraları daha birlikte pir olacak.” diyerek konuştu.

Esnaf Aydoğan Bilgen ise Selimiye Meydanı’nın “Edirne’nin aynası” olduğunu vurgulayarak, “Selimiye’nin çevresindeki sokaklar de güzel bir görünüme kavuşacak. Esnaf yerine çok memnunuz çalışmalardan. Tarihi eserin yanında dükkan tabelalarının bir tane makule olması lazım. Çalışmalar bitince gayet iyice olacak.” ifadelerini kullandı.

Share: