Uludere’de atandığı köy okulunda öğrencilerin çalım modeli olan Sinem sarıklı fariza süresini uzattı

Uludere’da atandığı karye okulunda öğrencilerin caka modeli olan Sinem öğretmen fariza süresini uzattı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Uludere ilçesinin Şenoba beldesine 4 sene önce atanan Sinem sarıklı öğrencilerinin alım çalım modeli olup, memleketinden binlerce kilometre uzaklıktaki köy okulundaki görev süresini uzattı.

Uludere ilçesinin Şenoba beldesine 4 sene ilk ilk ataması yapılan Bilgi Bilimleri öğretmeni Sinem Öz Saygı, atandığı Orgeneral Yazar Başer İmam Dil Cambazı Leyli Nahiye Ortaokulun birlikte atandığı yıldan itibaren öğrencileri ile olan büyü bir eş ortamı oluşturdu. Bu familya ortamı ile öğrenci-hoca ilişkisi 3 almanak görev boyunca ilerleyerek birbirlerinden elzem benzeri çözme aldı. Sinem öretmenin köy okulundaki fariza süresi dolmasına karşın öğrencilerinin gitmesini istememesine rağmen fariza süresini uzun uzadıya karye okulundaki öğrencilere eğitim vermeye devam ediyor.

Sinem öğretmen, hele yöredeki kız çocukları için ayrı bire bir çabalama sarfiyat yazar bir haddinden fazla kız öğrencisine cafcaf nüsha olup hedeflerini şekillendiriyor. Sinem öğretmen ve öğrencileri ayrımsız zamanda kaza milli eğitimin destekleri ile sayısız başarılar elde ettiler. 2020 yılında TÜBİTAK 2204-B 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırı Projeleri yarışmasında Van toprak nısıf finalinde 2. olarak, 2022 yılında TÜBİTAK 2204-B 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırı Projelerinde Van kesim yarı finaline kalmaya adalet kazandılar. 2023 yılında gerçekleşecek olan TÜBİTAK 2204-B 17.Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projelerine iştirak bulmak üzere başvuruda bulunup 2023 yılı Teknofest yarışmaları için 2 grupla başvuruda bulundular. 2023 yılı haziran ayında yapılacak olan NASA Space Camp Turkey (Feza Kampı Türkiye) marifetiyle İzmir’üstelik Gök Kampı Türkiye Galaktik Yaz kampına 10 mektepli amacıyla bursluluk davetiyesi aldılar.

“Öğrencilerimin da ülkemize, vatanımıza ve milletimize şiddetli şahıslar adına yetişmesini istiyorum”

Görev yaptığı ili ve ilçeyi, bulunduğu Şenoba Beldesini, buradaki insanları haddinden fazla sevdiğini söyleyen Sinem Değer, mektepli aşığı ayrımsız adam olduğunu ifade etti. Öğrencilerini imar etmek için elinden gelen herhangi bir şeyi yapmaya çalıştığını nâkil Itibar, “Öğrencilerimin da ülkemize, vatanımıza ve milletimize tatlıca kişiler namına yetişmesini istiyorum. Sabık yıl TÜBİTAK 2204-B Van Mıntıka Sergisine gitmiştik. Ondan eski yıl birlikte havza nısıf finalinde ikincilik elde etmiştik. Sabık yıl öğrencim ile ait benzeri mücahede yaptık, kız öğrencilerine yönelikti. Kız öğrencilerinin cinslik ayrımcılığına uğradığını ve haddizatında kız öğrencilerin çok daha aşkın desteklenmesi gerektiğiyle ilişik benzeri güdeleme çalışması yapmıştık. Bunlar LGS başarımıza de yansıdı. Beni üstelik çokça çok mutlu etti” dedi.

“Fariza süremi tamamlamış bulunmaktayım” diyerek sözlerine bitmeme Sinem sarıklı, “Amma şunun farkındayım; ülkemizin bizim gibi öğretmenlere haddinden fazla ihtiyacı var. Alelhusus dezavantajlı bölgede kâin öğrencilerin bizim kabil öğretmenlerle tanışmaya, karşılaşmaya çokça ihtiyaçları var. ve ego gönlüm şen olmadan buradan başvurmak istemiyorum. Onların elinden tutak, onlara çabucak dünyanın Şenoba Beldesi’nden ibaret olmadığını gösterecek öğretmenlerine çokça ihtiyaçları var” diyerek konuştu.

Öğrencilerinin gitmesini istemediğini ve öğrencilerini kırmayıp kalma kararı aldığını tamlayan Haysiyet, “Buradaki fariza süremi uzattım. Öğrencilerimle gelişigüzel öğrenmenin mutluluğunu yaşıyoruz. ve öğrenmeye seçme koşulda, koşullar ne olursa olsun, bilcümle imkanlarımızı başkaca imkansızlıklarımızı da kullanarak öğrenme yolculuğumuza bitmeme ediyoruz diyebilirim” şeklinde konuştu.

Gününü ailesinde çok öğrencileriyle geçirdiğini kaydeden Sinem Itibar, sözlerini şöyle tamamladı:

“Artık bir ocak kabilinden olduk öğrencilerimle. Bunun samimiyeti içerisindeyiz. Onlara tumturak benzeşim benzeri hoca olduğumu düşünüyorum ve onlardan gani dönütler aldığımda bu beni çokça mutlu ediyor. Onlara her ant tıpkı abla nasihatinde bulunuyorum; yeri geldiğinde sülale ilişkisi yerine iletişim kuruyoruz. Evime gittiğim ahit acep şu öğrencimin şu derdine çözüm bulabildim mi? Acep problemini çözebildim mi? Hangi yaptılar,? Onlarında derdi benim derdim oluyor. Herhangi Bir ahit yanımda bulunan, bana destek veren aileme, hoca arkadaşlarıma, ekol idareme ve alelhusus İlçe Milli Yetişek Müdürümüz Mikail Demirtaş’a haddinden fazla teşekkür ederim.”

Öğrencilerden Melisa Babat, 4 yıldır Sinem öğretmenin öğrencisi olduğunu dile getirerek, “Çokça sevdiğim tıpkısı öğretmen Sinem Öğretmen. Tanışmadan geçmiş kendimi özgüvensiz hissediyordum, içtimai etkinliklere katılamıyordum. Amma Sinem Sarıklı ile tanıştıktan sonradan sosyal etkinliklere katılmayı öğrendim. Sabık sene gitmesi gerektiğini söyledi arkadaşlarım. Gitmemesi için istek ettik. Dide sağ olsun bizi kırmadı, burada kalacağını söyledi” şeklinde konuştu.

Öğrenci Enes Bilici ise “Sinem öğretmenden öğrendiklerimi ne büyüklüğünde anlatsam birkaç. Çünkü onun sayesinde fikirlerimi yıldızlı söyleyebilme yeteneğine eş oldum” dedi.

Share: