‘başkent Etkin Mânialı Projesi’ ile Engelleri Kaldıran Ankara Büyükşehir’e Ihsan

Ankara Büyükşehir Belediyesi, özürlü vatandaşların hayatını kolaylaştırmak üzere ‘Yüzde beniz erişilebilir hükûmet merkezi’ sloganıyla ‘Hükûmet Merkezi Işlek Özürlü Projesi’ni hayata geçirdi. Sakat vatandaşların Payitaht Devingen üzerinden, BEN otobüslerinde emniyetli ve konforlu yolculuk üzere şoförlere başlangıçta engelli bildiriminde bulunabilmesine imkan tanıyan aplikasyon, Türkiye Küşade Enformatik Platformu yoluyla ‘Çıplak Enformatik Şehremaneti Ödülü’ne müstahak görüldü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “bariz aynı başşehir” hedefi doğrultusunda yürüttüğü icraat kapsamında ‘Hükûmet Merkezi Etkin Engelli Projesi’ni hayata geçirdi. Proje ile gelişigüzel Hükûmet Merkezi Hareketli uygulamasına engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak özellikler eklendi.

ŞOFÖRE ÖNCEDEN BİLDİRİM YAPILABİLİYOR

Hayata geçirilen proje sayesinde engelli vatandaşlar, durakta beklerken yaklaşmakta olan otobüsün şoförüne önceleri tebligat gönderebiliyor. Bu sayede çoban, sıradaki durakta tekerlekli sandalyesiyle otobüsü bekleyen tıpkı yurttaş olduğunu biliyor ve ona göre hazırlık yapıyor.

‘Başşehir Canlı Mânialı Projesi’ kapsamında,uygulamaya, âmâ vatandaşların erişimine akıllıca adına tasarlanan sesli betik köşesi dahi eklendi. Özenle seçilen ünlü kitaplara çabucak Ankaralılar değil, sıkıntılı genelindeki tamlık gözsüz efrat ulaşım sağlayabiliyor.

BAŞKENT MOBİL’E ‘ENGELSİZ BİLİŞİM BELEDİYE ÖDÜLÜ’

ABB’nin sakat bireylere pek çokça basitçe sağlayan ‘Başkent Kıvrak Özürlü Projesi’, Manisa Ululuk Bayar Üniversitesi’nin sekretaryasını yürüttüğü Türkiye Celi Enformatik Platformu eliyle ‘Belirtik Bilişim Uray Ödülü’ne layık görüldü.

Ödüllendirme yapılırken namzet gösterilen kurum evet dahi hizmetin, bilişim ve uygulayım bilimi hizmetlerinden yararlanarak özürlü bireylerin toplumsal ve soylu erki hayatlarına, amme gurur hizmetlerinden yararlanmalarına ve bilgiye erişimlerine direkt ulama sağlaması ile hayata esbak olması kadar şartlar arandı.

Share: