Şırnak haberi! Eylülde alaz sunu erdemli Cizre’de en düşük Erzurum’da kaydedildi

Türkiye’birlikte bu yılın eylül ayında bildirme efdal şule 46,7 paye ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, sunu düşük alev ise sıfırın altında 3,5 basamak ile Erzurum’da ölçüldü.

AA muhabirinin Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere bakarak, geçen kamer sayı farkı yalım yurdun gâh bölgelerinde mevsim normallerinin üstünde gerçekleşti.

İstanbul, Gökçeada, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Isparta, Senirkent, Eğirdir, Denizli Acıpayam, Antalya Demre, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman, Düzce Akçakoca, Sinop, Kastamonu Cide, Maşrık Küçük Asya Bölgesi’nin güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde sezon normallerinin üstünde olan sıcaklıklar yurdun değişik bölgelerinde zaman normalleri civarında ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları ortada 20,9 evre olarak ölçülen eylül ayı ortalama sıcaklığı, bu yılın eylül ayında 21,9 evre adına kaydedildi.

Bu yılın eylül ayında yer düşük kıvılcım sıfırın altında 3,5 evre ile Erzurum’da, yeryüzü efdal yalın ise 46,7 paye ile Şırnak Cizre’de belirleme edildi.

Bölgelere göre sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde ortalama kıvılcım, İstanbul, Gökçeada çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin farklı kesimlerinde sezon normalleri civarında gerçekleşmişti. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan mufassal yıllar ortalama sıcaklığı 20,6 evre, güzeşte kamer ise 21,2 aşama olarak ölçüldü. Bölgede en bağan flama 3,2 adım kendisine Balıkesir’üstelik, arz faziletli yalaz ise 38,7 merhale yerine Balıkesir Gönen’üstelik gözlendi.

Ege Bölgesi’nde averaj yalın, Dikili, Kuşadası, Yatağan çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde, bölgenin değişik kesimlerinde mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan detaylı yıllar ortalama sıcaklığı 22,2 kademe iken, 2022 ilkgüz ayında 22,9 derece namına ölçüldü. Bölgede sunma düşük şule 1 dereceyle Gediz’bile, bildirme yüksek yalın ise 38,6 dereceyle Nazilli’birlikte belirleme edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise averaj şule, Isparta, Fethiye, Senirkent, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin sair kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Bölgenin eylül kocaoğlan etraflı yıllar averaj sıcaklığı 24,1 dereceyken geçen kamer 24,8 rütbe olarak ölçüldü. Bölgede genişlik düşük yalın 0,4 basamak adına Göksun’da, sunma yüksek flama ise 41 dereceyle Kahramanmaraş’ta gözlendi.

İç Rum Bölgesi’nde averaj flama, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin gayrı kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz ayı ince yıllar ortalama sıcaklığı 18,3 kademe iken, sabık ay 19,4 aşama yerine gerçekleşti. Bölgede genişlik düşük yalım, sıfırın altında 3,3 dereceyle Sivas Kangal’da, sunu faziletkâr kıvılcım ise 38,4 dereceyle Kırıkkale’da belirleme edildi.

Ortalama yalım Karadeniz Bölgesi’nde Akçakoca, Sinop, Cide çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde, bölgenin gayrı kesimlerinde sezon normalleri civarında yaşandı. Eylül ayı uzun yıllar sayı farkı sıcaklığı 19,2 adım olan bölgede güzeşte ay yalın 20,1 basamak adına ölçüldü. Bölgede bildirme düşük flama 1,3 dereceyle Bayburt’ta, bildirme faziletkâr flama ise 41,5 dereceyle Artvin’de kaydedildi.

Şark Rum Bölgesi’nde ortalama yalım, bölgenin güney doğusunda mevsim normallerinin üstünde gerçekleşirken, sair kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Eylül kocaoğlan tafsilatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 18,5 evre olan bölgede, sabık kamer alaz 20 basamak namına belirleme edildi. Bölgede yer düşük sıcaklık sıfırın altında 3,5 dereceyle Erzurum’da kaydedildi.

Güneydoğu Rum Bölgesi’nde bile averaj yalım, havza genelinde mevsim normallerinin üstünde yaşandı. Bölgenin eylül kocaoğlan tafsilatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 25,9 aşama olurken, bu yılın eylül ayında 27,4 basamak adına gerçekleşti. Bölgede sunma düşük yalım 7,8 dereceyle Birecik’te, sunma erdemli alaz ise 46,7 dereceyle Cizre’birlikte gözlendi.

Share: