Karaismailoğlu, hızlı şimendifer projesinin tünel yapım çalışmalarını inceledi

Karaismailoğlu, proje kapsamındaki Toprakkale-Bostan hattının tünel imal çalışmalarının yürütüldüğü Düziçi ilçesindeki TCDD Yarbaşı İstasyonu’nu ülfet etti.

Çalışmaları inceleyen Karaismailoğlu, TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük ve ilgililerden hikmet aldı.

Karaismailoğlu, toplantının peşi sıra, Türkiye’yi dünyanın bildirme büyük 10 ekonomisi arasına yükselme hedefiyle 7 gün 24 saat çalıştıklarını tabir etti.

Dünya’nın “gıptayla” baktığı projeleri hayata geçirdiklerini nâkil Karaismailoğlu, bu emeğin karşılığında Türkiye’nin güçleneceğini, kalkınacağını ve büyüyeceğini anlattı.

Karaismailoğlu, çipo yollarının, talih üzere tarihi ve ciddi öneme sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Asya ile Avrupa arasında, Çin’den Londra’ya büyüklüğünde revan çıpa ipek yolunun mutedil koridorunda saha düz ülkemiz, arsıulusal abra ve arızi taşımacılığında tıpkı merkezdir. Hükümetlerimiz döneminde, ülkemizin demir yollarının gelişmesi üzere yaptığımız yatırımlar herkesin takdirini kazanıyor. Ülkemizi baştan demir ağları ile örüyoruz. 2003 yılında 10 bin 959 kilometre olan demir yolu uzunluğumuzu,13 bin 50 kilometreye çıkardık. Bütün 4 bin 693 kilometrelik demir yolu hattının da inşasına bitmeme ediyoruz. Ayrıca talih genelinde hep 13 bin 978 kilometrelik demir hat hattında yapım, eksiltme ve araştırma-proje çalışmalarımız bitmeme ediyor.”

“Projemiz, Akdeniz ve Güneydoğu Rum bölgelerini birbirini bağlayacak”

Karaismailoğlu, AK Fırka hükümetleri döneminde Osmaniye’nin ulaşım ve iletişim yatırımları amacıyla tahminî 3 bilyon 755 milyon liralık yatırım yapıldığını belirterek, kente 2003-2022 arasında 2 milyar lira demir hat yatırımı gerçekleştirildiğinin bilgisini verdi.

Mersin Ağacı-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Katar Projesi’ne değinen Karaismailoğlu, “Projemizi, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini birbirini bağlayan, saatte 200 kilometrenin üzerindeki hıza makul, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli tarz yerine planladık. Bu nazik projedeki icraat, 6 konvansiyon halinde devam etmekte. Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep arası kamu 361 kilometre. Projenin tamamlanmasıyla bu mesafe 295 kilometreye, iki suret arasındaki erişim süresi de 6 saat 23 dakikadan, 2 saat 15 dakikaya inecektir. Hattın tamamlanmasıyla ayrıca, Adana-Osmaniye seyahat süresi 80 dakikadan 40 dakikaya düşecektir.” şeklinde konuştu.

Toprakkale-Bostan hattı
Karaismailoğlu, projenin Toprakkale-Bahçe bölümünün 58 kilometre olacağını, eşkâl üstünde 16 bin 516 metrelik 32 tünel, 602 metrelik 6 güreşçi köprüsü ve köprü yol ile 30 alt ve art geçidin düzlük aldığını aktardı.

Karaismailoğlu, Bakanlık adına kara, albeni, çipo ve bahir yolu hatlarını bağlayan “multimodel” bire bir dizge benimsediklerine dikkati çekti. Demir yollarında, bütün enerji ihtiyacının yüzde 35’ini yenilenebilir erke kaynaklarından karşılayacaklarını sözlerine ekledi.

Bursa Acul Şimendifer Hattı’nda kandil göründü! Süre 2 saat 15 dakikaya düşecek

 

Evlere temas mesafesinde: İçinden ‘tren’ sabık sokak!

 

Share: