Türkiye’nin balık ihtiyacının yüzdelik 10′ nu Bozkırın ortasında karşılanıyor

Denize kıyısı sıfır Sivas, Türkiye’nin dipdam balığı ihtiyacının yüzde 10’nunu karşılarken istihsal sıralamasında ise önceki 8’de yer alıyor.

Denize kıyısı bulunmayan akarsu kaynakları açısından dahi bir çok bölgenin geresinde mütezayit Sivas, balık yetiştirici açısından bütün bu eksikliklere karşın Türkiye’nin cezaevi balığı ihtiyacının yüzdelik 10’unu karşılıyor. Sivas’ın Ulaş İlçesinde bulunan Ala Yetiştirme Tesisinde yılda 40 milyon haya ve 5 ton sofralık balık üretimi yapılıyor. Bu tesiste üretilen yumurtalar öncelikle Kayseri’nin Uzunyayla bölgesine ardından Sivas’ın Suşehri İlçesinde mevcut Çamlıgöze barajına taşınarak somona yatırılıyor. Mahsus olgunluğa vasıl balıklar buradan bile Karadeniz’de kim kafeslere taşınıyor. İstenilen olgunluğa oluşan Türk somonları esas Avrupa ve İskandinav ülkelerine ihracat ediliyor.

Sivas Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Orhan Çakırer, Sivas’ın toplamda 5 bin titrem kapasiteyle balık üretiminde Türkiye’de 8’nci tam olduğunu belirterek, ati yıllarda kurulması planlanan tesislerle yıllık istihsal miktarının 15 bin tonu bulacağını söyledi.

Sivas’tan Avrupa sofralarına

Çakırer, üretilen balıkların Avrupa ülkelerine gönderildiğini belirterek, “Alabalık tesisimizde yıllık 40 milyon testis ve 5 ton sofralık balık üretimi yapmaktayız. Ürettiğimiz yumurtaları ilk Kayseri Uzunyayla bölgesine daha sonradan ise Sivas’ın Suşehri ilçesinde bulunan Çamlıgöze barajından Avrupa’ya gönderiyoruz. Bizim üretimimiz Türkiye’nin yüzde10 unu karşılıyor. Tığ fotoperiyot ile üretim yapıyoruz, ürettiğimiz yumurtaları 30 ahit işletmemizde tutuyoruz elan sonradan sair işletmeler aracılığı ile Avrupa’ya gönderiyoruz. Kayseri Uzunyayla ve Suşehri Çamlıgöze barajında ki sularımız çok birinci sınıf, orda izam işlemini yaparak somon namına satıyoruz. Sivas üretim olarak Türkiye’de 8. tam. Yılda 5 bin titrem kapasiteye sahibiz. Gelecekte 2 tane şişman pres kurulacak ve Sivas’ın almanak üretim kapasitesi 15 bin titrem olacak” ifadelerini kullandı.

” Norveç’te üretilen balıklardan daha kaliteli”

Çakırer, ürettikleri balıkların kumanya değerinin Norveç’te üretilen balıklardan daha erdemli olduğunu belirterek, “Türkiye’de alabalık üretimi ihracata çevrilmiş çalışıyor. Almanak yaklaşık 2 bilyon dolar getirisi olan tıpkısı pazar. Burası bundan sonra Rusya ve Avrupa ülkelerine gidiyor. Türkiye şu an ala ve somon üretiminde bati alay sahibi. İskandinav ülkelerinde paketlenmiş kendisine alabalık satıyoruz. İhracatçı firmalar vasıtasıyla ihraç ediliyor. Bizim ürettiğimiz balıkların rızık değeri Norveç’teki balıklardan çokça elan nitelikli bahir ve göllerimizin saf ve bakir olmasından muhit Türkiye’nin balığı yeğleme ediliyor” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: