10 ülkeden 60 sporcu kozlarını Karadeniz açıklarında paylaşacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 10 Ilkgüz Cumartesi haset 10 ülkeden 60 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilecek Kocaeli Uluslararası Degaje Su Yüzme Şampiyonası Golden Cup 2022’nin lansmanı yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Yüzme Federasyonu ortaklığında Kandıra-Kerpe Halk Plajı’nda gerçekleşecek olan Kocaeli Uluslararası Kategorik Akarsu Yüzme Şampiyonası Golden Cup 2022’ye 10 ülkeden 60 sportmen katılacak. Türk Milli Takımı’ndan üstelik 21 sporcunun düz alacağı yarışmanın lansmanı Kerpe ve Kumcağız Toyluk ve Spor Kampı’nda gerçekleştirildi. Lansmana; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deneyimsizlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Şemsettin Saika, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toyluk ve Spor Hizmetleri Dairesi Spor Şube Müdürü Alparslan Arslan, Türkiye Yüzme Federasyonu Meydanda Su Yüzme Ustalık Kurul Üyesi Sabri Bozca, Avrupa Yüzme Birliği Len Delegesi Aleksandar Malenko, Macaristan Milli Takım Sporcu akarsu olimpik yüzücü Temel Olasz, yüzme il temsilcisi Talha Altuntaş katıldı.

“Ulusal ve uluslararası organizasyonlarımızın 101’incisini gerçekleştiriyoruz”

Spor başkenti Kocaeli misyonuyla çalıştıklarını rapor eden, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toyluk ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Şemsettin Saika, “Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, Dünya Yüzme Federasyonu, Avrupa Yüzme Birliği, Türkiye Yüzme Federasyonu, Kocaeli Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü hareket Birliği’nde 10 Eylül Cumartesi günü saat 10.00’bile Kocaeli’mizin seçkin ilçesi Kandıra – Kerpe El Plajı’nda Kocaeli Arsıulusal Küşade Su Yüzme Şampiyonası Golden Cup 2022 Yarışları’nı yapacağız. Belediyemiz bünyesinde rastgele yıl geleneksel hale gelen Küşade Su Yüzme Şampiyonalarını, ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz Türkiye Yüzme Federasyonu Peyda Su Yüzme Türkiye Şampiyonası ve Milli Topluluk Seçme Müsabakaları ile millî düzeye taşıdık, bu yarışma ile arsıulusal düzeye taşıyarak gelişigüzel adımda henüz ileriye gitmeyi sürdürüyoruz. Gerçekleştirilecek olan bu düzenleme ile bu arada Deneyimsizlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığımız bünyesinde işbirliği yaptığımız kurumlar ile millî ve arsıulusal organizasyonlarımızın 101.’sini gerçekleştiriyoruz” dedi.

“10 ülkeden, 60 sporcunun katılmasını bekliyoruz”

Gençleri spora hazırlamak ve muvaffakiyetli sporcuları elan de dal seviyeye intikal etmek üzere çabaladıklarını tamlayan Sebep, “Bu kamer içerisinde Kocaeli Araba Sporları Kulübü ve Motosiklet Sporları federasyonu ile birlikte Kocaeli Rallisi Türkiye Ralli Şampiyonası, Çoluk Çocuk Balkanlar Judo Şampiyonası ve Arsıulusal Karate Şampiyonası organizasyonlarını yapmayı hedefliyoruz. Hafta sonu yapacağımız arsıulusal GOLDEN CUP Şampiyonası’nda haddinden fazla zer olimpiyat ve acun derecesi yapmış yüzücülerimiz burada olacaklar. Organizasyona katılan sporcular Yüzme Federasyonu ve Arsıulusal Bulutsuz Su Yüzme Federasyonu’nun çağırma ettiği seçkin (Dünya, Avrupa ve Olimpiyat derecesi kâin) sporculardır. 10 ülkeden (Türkiye, İtalya, İspanya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Ukrayna, Almanya, Hırvatistan ve Makedonya) 60 sporcunun katılması bekliyoruz. Türk milli takımından 21 sporcu yarışmaya katılma sağlayacaktır. Kocaeli Uluslararası Sarih Akarsu Yüzme Şampiyonası Golden Cup 2022 10km’lik tıpkısı yarıştır. Bu mesafe Münhal Su Yüzme Olimpik Mesafesidir. Golden Cup LEN (Avrupa Yüzme Birliği) ve FINA’nın (Acun Yüzme Federasyonu) yılda 5 adım namına düzenlediği aynı yarışmadır. Yarışmaya katılım gösteren parçalanmamış sporcu ve antrenörlere müsabaka öncesinde Kerpe ve Kumcağız’birlikte kâin bulunan kampımızda ağırlayacağız bu şekilde da memleketimizi tanıtmış olup spor turizmine katkı sağlamış olacağız. 2023 yılında Acun Küşade Su Yüzme Şampiyonasına ve Avrupa Boş Su Yüzme Şampiyonası’nın bölgemizde yapılmasına üstelik hevesli olduğumuzu buradan haykırmak istiyoruz” diye konuştu.

“Kocaeli özellikle belirtik su yüzme şampiyonlarında bilinen benzeri memleket”

Türkiye Yüzme Federasyonu Kategorik Akarsu Yüzme Ustalık Asamble Üyesi Sabri Bozca ise, “Kocaeli özellikle boş akarsu yüzme şampiyonlarında aşina bire bir devlet. Dünyada meydanda akarsu denildiği ant Kocaeli de akla geliyor. Türk Milli Takımımız’dan 21 sporcumuz olacak. Bu sporcularımızdan 5 tanesi bu mevsim haziran ayında, Avrupa Gençler Şampiyonası’nda ülkemize 9 madalya kazandırırdı. Bu madalyalar bizim meydanda su yüzme tarihimizde ki evvel madalyalar oldu. Buyruk Bahadır Albayrak, Burcu Zenginlik Dayanıksız üzere Avrupa’birlikte madalya düzlük sporcularımız de burada olacaklar, ülkemizi külah edecekler” şeklinde konuştu.

” Karadeniz’da hareketli olmak için sabırsızlanıyorum”

Macaristanlı yüzücü Anna Olasz de, “Öncelikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Daha önceki Türkiye’bile on paralık yüzmemiştim. Konkur için çok heyecanlıyım. Şerait haddinden fazla ferah, Karadeniz’de hareketli olmak amacıyla sabırsızlanıyorum. İlerleyen yıllarda bu yarışların tıpkısı parçası olmayı umuyorum” ifadelerini kullandı. – KOCAELİShare: