Icra Vekili Alım: “Basamak arsalarının yüzdelik 40’ını kent merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Gelgel, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında göz arsalarının yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Çekicilik, sosyal iletişim araçları hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon basamak arsası ve 10 bin iş yeri amacıyla referans detaylarını anlattığı videoteyp niyet paylaştı.

Bakan Çekicilik, 85 milyon vatandaş üzere Cumhuriyet Altını tarihinin en iri içtimai basamak projesini başlatan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet aracılığıyla şişman tıpkısı teveccüh ve ilgiye mazhar olan 250 bin sosyal ev kampanyasının peşi sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arsa kampanyasıyla ait müjdeyi bakanlar kurulu toplantısından sonradan milletin evinden paylaştığını aktaran Alım, “Şu anne çatışma e-mehabet üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız içtimai konuta başvurdu. Zaruri evrakı beyan eden 4,5 milyon vatandaşımızın bile müracaat süreçlerini tamamladık. Hane amaçlı arsalarımıza dahi üzerinden daha 24 saat bile geçmemesine karşın milletimiz çokça büyük bire bir haz gösteriyor. Milletimiz konut başvurularında olduğu kabilinden arsa başvurularında de bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini benzeri yol henüz gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Çekicilik, 1 milyon göz amaçlı arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız hep 1 milyon basamak gayeli arsamızın gâh illerdeki dağılımını da benimsemek isterim. 50 bin İstanbul’bile, 100 bin Ankara’üstelik, 25 bin İzmir’dahi, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’bile, 25 bin Kayseri’de, 30 bin Diyarbakır’de, 28 bin Eskişehir’dahi, 26 bin 700 Van’üstelik, 23 bin Antalya’bile girmek için 81 ilimizde 1 milyon hane amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“Sunu geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz aynı şekilde, çakılı ve akla yatkın ifa koşullarıyla altyapısı tamam, ümran planı hazırlanmış arsalarda nesir edebileceklerini vurgulayan Hava, lazım beceri ve türel destekleri, Vekâlet ve Şişko Göz İdaresi Başkanlığının (TOKİ) istisnasız herhangi bir vatandaşa sunacağını kaydetti.

Gurur, “Vatandaşımız hem konuta hem bile bölük gayeli arsaya müracaat yapabilir. Temas ikisinin bile kurasına katılabilir. Şayet ikisi ansızın çıkarsa birini tercih ederek ev sahibi olabilir.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını ifade eden Bakan Hedef Alım, şöyle devam etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız milletvekili parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta baş başa parseller bulunuyor. Yeniden yanında parsellerde adalet sahiplerinin çokluk sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda da gelişigüzel soy proje desteğini verecek. Bu parsellerde inşa edilecek binalar dayanaklık etmek artı 4-5 allahsız geçmeyecek.

Bağımsız parsellerde ise doğruluk sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini düz yazı edebilecekler. İnşallah en geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Mabeyin ayı bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahipleri muhtemelen olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah konfirmasyon edeceğiz. Özgür parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan çakılı ödemelerle, 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Alay Malay parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle esasen 10 yıl vadeyle faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’birlikte 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Sosyal konutların temellerinin 25 Ekim’da atılacağını hatırlatan Nazır Çekicilik, toplumsal konutların önceki temellerini Ankara’bile, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Çekicilik, “Bu anlamda 25 Ekim’bile, Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak başlamak için 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle alay malay atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin iş yeri için ise evvel etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yıpranmamış aksiyon yerinin hizmete sunulacağını nâkil Hava, “Bu iş yerlerimizi de 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vadeyle sanayicimize, gailesiz girişimcilerimize sunacağız. İnşallah uran hisse senedi yerlerimizin da temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu gelişim yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yeni melfuf istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, 2003 esasen itibaren üretilen içtimai basamak sayısının 2 milyona, ayrıksı projelerle alay malay cesamet kendisine üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının dahi 10 milyonun konusunda çıkarılacağını vurguladı.

Alım, “Envestisman miktarı 900 bilyon liralık olan sosyal konut hamlemizin, başka sektörlerimizi dahi tetikleyerek 2 trilyon liradan aşkın konuşu hareketliliğe vasıta olacağına candan inanıyoruz. Ego milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Toplumsal Ev Hamlemizin’ beherglas adalet sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz için tatlıca, uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Share: