16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın alçalma edilenleri Açıklaması

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki arsa ve iş yeri başvurularına ilişik merak edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kampanyaya ilişkin merak edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını halletmek, ülkemizi daha ileriye örtmek, gençlerimize çokça henüz pir yarınlar bırakabilmek üzere çalıştık, çalışmaya bile bitmeme ediyoruz. Bu anlamda salgınla alay malay hazırlık zincirindeki bozulmalar, toptan tecim fiyatlarındaki belirsizlikle mütezayit maliyetler tahaffuz noktasında fahiş artışları dahi yanında getirdi. Vekâlet olarak, TOKİ aracılığıyla “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Istifham: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine birçok referans oldu?

“İlk Evim” toplumsal göz projesi kapsamında e-Çap ile Kültür Bankası ve El Bank üzerinden 10 Teşrinievvel 2022 tarihi bakımından 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, lazım evrakı bildirme fail 4,5 milyon vatandaşımızın birlikte başvuru süreçleri tamamlandı. Referans süreci 31 Ekim’dahi tamamlanacak. “İlk Evim Arsa” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Ilk Teşrin tarihi itibarıyla başvurular başladı, 7 Son Teşrin tarihinde sona erecek.

Istifham: Hane gayeli arsa sayısı hangi kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin adına planlanan göz amaçlı arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yerine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde göz arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu yıl mesafe kocaoğlan bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahibi muhtemelen olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 sene içerisinde bile etaplar halinde birlik arsaların enfrastrüktür çalışmalarını tamamlayacağız.

Soru: Hane arsalarının illere bakarak dağılımı bittabi olacak?

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yerine, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız basamak arsalarının dağılımları belirlendi. Buna göre, arsaların yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzdelik 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon basamak gayeli arsamızın ara sıra illerdeki dağılımı ise şöyle: “Basamak gayeli arsaların, 50 bini İstanbul’üstelik, 100 bini Ankara’de, 25 bini İzmir’da, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’de, 25 bini Kayseri’birlikte, 30 bini Diyarbakır’bile, 28 bini Eskişehir’bile, 26 bini 700 Van’de, 23 bini Antalya’bile.”

Soru: Içtimai göz başvurusu fail vatandaşlar bölük arsasına üstelik başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem birlikte ev amaçlı arsaya müracaat yapabilir. Değme ikisinin üstelik kurasına katılabilir. Şayet ikisi şırakkadak çıkarsa birini yeğleme edebilecek.

“Lazım destekleri istisnasız gelişigüzel vatandaşımıza sunacağız”

Soru: Ev arsası kayran vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk posta vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı müstahzar, eş yapmaya amade yer alternatifiyle düşük dirimsel grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde kişi evlerini yapma imkanı sağlanacak. Bu arsaları, çevre fiyatlarının çokça altında ayrımsız bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı kayran vatandaşımız, burada belirlenen projeye makul şekilde ve belirlenen süre ortamında kişi evini yapabilecek. Gerekli beceri ve türel destekleri, Nezaret namına, TOKİ yerine istisnasız herhangi bir vatandaşımıza sunacağız. Habbe nesir sürecinde türe sahiplerine mimari ve mühendislik desteği bile verilecek. Ayrıca, yeniden beraberinde parsellerde türe sahiplerinin çoğunluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda da seçkin tür proje desteğini verecek. Sadece arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma hazır kuzuluk getirip türe sahibi vatandaşlarımızın hayalet ettikleri evi yapabilmeleri namına mukteza teknik bindi dahi sağlanıyor.

Soru: Alay Malay ve özgür konut arsalarının detayları nelerdir?

Kura ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan yeryüzü çok brüt 150 metrekare basamak yapmaya amelî hür parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yanında parseller bulunuyor. Yan Yana parsellerde adalet sahipleri ekseriyet sağlar ve düz yazı konusunda arkalama rica ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda destek olacak. Bu parsellerde binalar istinatgâh pozitif 4 acımasız, 5 katı geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise adalet sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilir. Bu sene açıklık kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahibi mahsus olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 sene içerisinde etaplar halinde arsaların altyapı çalışmaları tamamlanacak.

Istifham: Bölük arsalarında ödemeler ne olacak?

Mutlak parseller, 192 bin 500 liradan başlayan mecmu fiyat ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği bir modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Hisseli parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan hep fiyat ve 937 liradan başlayan taksitlerle esasen 10 yıl vadeyle ve faizsiz tıpkısı şekilde yapılabilecektir.

Istifham: Göz arsası düz hangi ahit sülale yaptırabilecek?

Tahsis edilen müstakil arsalar konusunda arsa tahsis tarihinden itibaren önce yıl içerisinde (altyapısı bütün ise) konut inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması kayıt olacak. Baş Başa parseller amacıyla kura çekimi yapıldıktan sonradan tapu senedinin tarihinden itibaren yer geç benzeri yıl içinde (altyapısı tüm ise) konutunu yapmaya başlamaları ve bayındırlık planı koşullarına göre yekpare bloklar için mesnet ikmal ayak tabanı döşeme seviyesini yeryüzü geç 2 yıl zarfında bitirmeleri eşya olacak.

“2023’ün önce çeyreğine büyüklüğünde eksiksiz kuraların çekilmesi planlanıyor”

Istifham: Kuralar hangi zaman çekilecek?

2023’ün geçmiş çeyreğine kadar göz ve arsalar için bütün kuraların çekilmesi ve doğruluk sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Soru: Hane arsasına kimler başvuru yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı görünmek, 18 yaşını doldurmuş tevessül etmek, şehremaneti sınırları içre eğlenmek yahut o kaza nüfusuna kayıtlı girmek (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Minval ilçelerden rastgele birisinde ise Suret ilçelerden herhangi birisi sınırı zarfında durmak yahut kaza nüfusuna kayıtlı oluşmak. Başka belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Şehremaneti sınırları içerisinde yaşamak yahut kaymakamlık nüfusuna mukayyet koyulmak) başvuru sarrafiye tarihi olan 10 Ilk Teşrin 2022 tarihinden önceki projenin bulunduğu uray sınırları içerisinde eğleşmek veya aşağıda belirtildiği gibi ilişkin nüfusa kayıtlı başlamak.

Soru: 50 bin iş yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde vadi alacak. Proje kapsamında 50 bin aksiyon yeri için geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin kullanılmamış gelişim yeri yapılacak. Yoz ve ılımlı ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Istifham: 50 bin hareket yerinin ödemesi bittabi olacak?

50 bin gelişim yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayici ve güre girişimcilere sunuyoruz. Bu hareket yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına balaban ulama sunacak. 100 bine andıran katma istihdam sağlayacak. Sonunda ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına oldukça çok ulama sunacağız. Tamirat ve imalatla uğraşan hoşur işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan araba üreticilerine büyüklüğünde onlarca ayrımlı sektörü içerisinde barındıracak bu uran/gelişim yeri alanlarımızla amiyane işletmeciye destek olacağız. Kendi işini dayamak isteyen güre kardeşlerimizi dükkan ve idarehane sahibi yaparak onların geleceğine katkı sunmayı hedefliyoruz.

Soru: İş yeri referans şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gelmek, projenin bulunduğu mülk nüfusuna kayıtlı koyulmak yahut o toprak sınırlarında faaliyette bulunuyor oluşmak, müracaat tarihi bakımından 18 yaşını doldurmuş olmak, Beceri Belgesi, İşyeri Açılış Belgesi, İlgili Bölüm Taşıt Belgesi, Kazanç Levhası ve e-Ticaret yapıldığına dayalı belgelerden birine sahip olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde iş yeri olmaması.

Soru: Sosyal göz kampanyasının hane satışı ve kira fiyatlarına etkisi hangi olacak?

2003 yılı başından itibaren ürettiğimiz toplumsal hane sayısını 2 milyona, ayrıksı projelerle alay malay azamet namına ürettiğimiz konutlarda oturan yurttaş sayımızı bile 10 milyonun konusunda çıkarmış olacağız. Yaklaşık 900 milyar liralık yatırım değeri olan proje değişik sektörlerimizi da etkileyecek. 2 trilyon liradan aşkın hesaplı hareketliliğe posta anahtar. Böylesine devasa bire bir envestisman ülkenin tamamında familya ve icar fiyatlarını düşüreceği kadar, vatandaşlarımızın konuta erişimini üstelik kolaylaştıracak. Bu kampanya özel sektör yatırımlarında kat açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki konut sahipliği oranını henüz dahi artıracaktır.

Soru: Toplumsal konutların evvel temelleri ne zaman, nerelerde atılacak?

Sosyal konutlarımızın geçmiş temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ekim’dahi, Ankara, Afyon, Amasya, Işıklı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak kalkmak üzere 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: