Silopili öğrenciler ağababa sporları ile tanıştı

– Silopili öğrenciler dede sporları ile tanıştı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Silopi ilçesinde ağababa sporu oyunları ile tanışan öğrenciler tınlamalı sıra geçirdi.

Silopi Kaymakamlığı ve Acun Etno Spor Konfederasyonu desteği ile kent stadyumunda anadan görme sporlar ve oyunlar şenliği düzenlendi. 5 dönüş sürecek etkinlikte ilçedeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine eğitmenlerce okçuluk, kol metres, imtisas güreşi, ok savaşları, mangala, üçtaş, dokuz taş, topaç, süvari cirit ile ebru sanatı kabil değişik spor etkinlikleri verilecek. Ağababa sporu etkinlikleri ile ilk kez tanışan kollar, çim saha üstünde kurulan platformlarda ahenktar vakitler geçirdi.

Etkinlik üzerine konuşan baziçe eğitmeni Meryem Özdemir, anadan görme kültürü aktarma etmek, yaşatmak, baştan canlandırmak, geleceğe aktarmak gayesinde olduklarını tabir etti. Özdemir, “Alanımızda anadan görme sporlarımız umum sanatlarımız mevcuttur. Ağababa sporumuzu, atlama beygiri oyunumuzu ve umum sanatlarımızı çocuklarımıza aktararak Şırnak’ın bütün ilçelerinde çocukların kalbine sançmak ve onlara kültürü yaşatarak kültürü deneyimlemelerini, ekin çerçevesinde yaşamalarını ve geleceklerini kültürümüz çerçevesinde kurabilmelerini uydurmak amacındayız. Bu sayede bulunduğumuz bire bir ilçede arz birkaç 5 bin çocuğumuza ulaşarak karye okulları de dahil bir nice çocuğumuzun kalbine dokunmaya onların ok atarak geleceklerini hedefe vurdukları gibi potaya vurmalarını ve geleceklerini bu sayede hedeflemelerini amaçlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Dicle Ortaokulu öğrencisi Rumet Bayar, daha önceki Cüneyt Arkın filmlerinde gördüğü oku eline almanın sevincini yaşadığını belirterek, “Ata sporlarını oynadık. Çok sevindik. Cüneyt Arkın’ın filmlerinde izlediğimiz oku ilk defa attım. Çokça sevinçliyim” dedi.

Mercan Dilara Gülpınar bile, “Dede sporlarımızı öğrendik. Bu deneyimi hiç yaşamamıştık. Çok sevindik, çok mutlu olduk. Bunu düzenleyen herkese çokça teşekkürname ederiz” cümlelerine düz verdi.

Share: