Uzmanından araçlara şita hizmet uyarısı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 34 yıldır oto bakım servisi namına etkin Veysel Ertaş, çevirgeç sahiplerine şita ayları için uyarılarda bulundu. Ertaş, havaların soğumasıyla gelişigüzel, araçların ters yönde etkilenmemesi için motor, akümülatör, antifriz ve radyatör üzere kışlık bakımların kategorik yapılması gerektiğini belirtti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 34 yıldır oto hizmet servis ustası kendisine vatandaşlara hizmet veren Veysel Ertaş, şalter sahiplerinin kış aylarında yollarda format mağdur olmaması için antifriz, yağ bakımı, silecekler, akü bakımı, şita lastikleri, antifrizle sırça suyu, polen filtresi, dizel araçlar üzere sıtma bujisi kontrolü. benzinli araçlar üzere şanzıman ve diferansiyel yağ kontrolleri, fren hidroliği ve yönelteç yağ kontrollerini nasıl yapmaları gerektiğini söyledi.

“Rastgele soy motorlu araca kategorik kış bakımı yapılması gerekir” diyen Ertaş, “Güneydoğu Küçük Asya Bölgesinde ve hele Cizre’da yaz mevsimi ayrıntılı sürüyor ancak buna aldanmamak gerekir. Havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. Bizler yaz mevsimi boyunca kışlık yiyeceklerimizi, yakacak, giysi ihtiyaçlarımızı hazırladık. Zahir öz sağlığımız ve yaşayabilmemiz üzere hazırlıklar yapıyorsak, araçlarımızı birlikte kışa hazırlamamız gerekmektedir. Bizler komütatör bakımlarını alelumum serencam günlere bırakırız. Havalar nagehan soğur ve sıkışırız. Servis önlerinde yığılmalar yaşanır. Oysaki şita mevsimi bakımları doğrusu bellidir. Bittabi insanların vaktiyle bakım ve kontrole ihtiyacı varsa, araçlarımızın de bakıma ihtiyacı vardır” dedi.

Kışlık bakımların sonbahar aylarında başlaması gerektiğini vurgulayan Ertaş, “Esasen Teşrinisani ayı itibariyle kışlık bakımların başlaması gerekirken, hangi efsus ki bizler az buçuk boşlama ederek, miftah bakımlarımızı erteliyoruz. Havalar her an soğuyabilir, bedaheten albeni değişimleri mümkün. Kişi bölgemizin dışında her bölgede işimiz çıkabilir. Zımnında kışlık bakımlarımızı yeryüzü gelişmemiş sürede yapmamız gerekmektedir. Araçlarımızın motosiklet, şanzıman, yağ bakımı, rot denge bakımı, balata bakımları kabil rutin ve zorunlu bakımlarının dışında kışın katiyetle muktezi olan antifrizleri kontrol ettirip, sakat veya yoksa katiyetle tamamlamamız gerekiyor. Antifriz kışın motosiklet sıvısının donmasını engeller, antipatik havalarda araçların elan abat çalışmasını sağlar. Soğuklara alın kaloriferlerimizi mutlaka taharri ettirmeliyiz. Sileceklere da hele buzlanmaya cebin antifrizle cam suyu doldurmalıyız. Türkiye’dahi her geçen zaman komütatör sayısı artıyor. Araçlara mevkut bakımlar yapılmadığı ahit haddinden fazla iri maddi hasarlara bozukluk olabiliyor. Araçların ömrü kısalıyor. Bakımı yapılmayan vesait, karayollarında giderek olumsuzluklara neden kabil” diyerek uyarılarda bulundu. – ŞIRNAK

Share: