Gün Doğusu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları sakil seyrediyor

Şarki Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları yoğun seyrediyor

KTÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kayaç:

“KKKA hastalığı bu yıl üstelik diğer seneler kabil berenarı dokunaklı hastalanmış sayısı ile karşı karşıyayız”

“Bölgemizde yaşamını yitirenler oldu gözyaşı grubu adına bile bunlar dinç insanlardı”

TRABZON – Şark Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı vakalarının bu sene ağır seyrettiği, vakalar sonrası hayatını kaybedenlerin olduğu belirtildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kayaç, bu sene bölgeden gelen vakalarda yavaş bulguların görüldüğünü bunlar arasında hayatını kaybedenlerin imdi canlı şahıslar olduğunu söyledi.

Sakırga vakalarının Eylül-Ekim ortası azalması yaşanacağını belirten Kayaç, “KKKA hastalığı bu sene dahi ayrıksı seneler kadar oldukça dokunaklı sökel sayısı ile karşı karşıyayız. Bunlar içerisinde tıpkısı bölük olgular sakil seyretti ve hangi efsus kim kaybettiklerimiz da oldu. Alelhusus geliş simultane umumi durumu çöp tenekesi olan kanamayla seyreden zihin sorunu olgularda muamele biraz henüz incitici oluyor . Bunlar beyninde cemi çabalara rağmen kaybettiğimiz olgularda oldu. Iri bire bir ihtimalle Ilkgüz-Ilk Teşrin ortası vaka sayılarının azalmasını bağ bozumu bitişinde kışa makul yok denecek sayıya ulaşacaktır” dedi.

Yatan hastaların büyük aynı kısmı iflah bularak taburcu olduğunu ifade fail Kayaç, “Yatan hastalarımız oldu. Bölgemizde yaşamını yitirenler bile oldu. Gözyaşı grubu kendisine üstelik bunlar zinde insanlardı. Genellikle KKKA bize Gümüşhane, Bayburt, Artvin’den mevrut hastalar oldu. Bu olgular seçkin yıl alelhusus baharın sonu ve edebiyat başı örtüsüz alanlara ziyaretler, piknikler gibi çalışmalar ferah olacağı için bu dönemlerde çok henüz sık yerine gene görmeye bitmeme ediyor olacak. Bunlar amacıyla vatandaşlarımızın yapması gereken genişlik koca özdek hele berrak düzlük ziyaretleri yahut rustik teması korkulu olan vatandaşlarımızın bu ziyaretlerinden bilahare öz muayenelerini dikkatle yapmaları. Sakırga saplandığı takdirde tetik ve itinalı aynı şekilde vücuttan uzaklaştırmaları gerekiyor. Çor bulguları yönünden birlikte cingöz olup kendilerini hele 2 haftaya mail kuluçka devri var bu süreçte izleme edip şayet çor belirti ve bulgusu olduğu takdirde bile keyif kuruluşlarına başvurma etsinler” diye konuştu.

Bazı Bazı haftada 5 hikâye geldiğini tamlayan Kayaç, “Fenomen sayılarında tenakus bulunmayan amma haddinden fazla fazla diyebilmek üzere sayısal aynı değerlendirme açmak çok doğru gayrimümkün. Ara Sıra haftada 3-5 devam vakanın geldiği dahi olabiliyor. Genellikle Gümüşhane, Bayburt henüz ağırlıklı. KKKA Türkiye’üstelik her bölgenin sorunu değil alelhusus bizim bölgemizde faziletkâr kesimlerde İç Küçük Asya Bölgesi’nde Sivas, Karadeniz Bölgesinde Tokat, Giresun’un erdemli kesimleri Alucra kabil bölgeler yöre planda riziko altında” şeklinde konuştu.

Share: