Buğulu insan, saydam tabaka nakliyle yeniden görmeye başladı

Yaşlı adam, kornea nakliyle baştan görmeye başladı

Kahramanmaraş’ta 15 yıldır görmeyen 70 yaşındaki Alaaddin Atmaca kornea nakliyle yüzde 45 görmenin sevincini yaşıyor

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta çocukluğunda geçirdiği dert sonucu görme kabiliyetini kaybeden 70 yaşındaki Alaaddin Atmaca, kornea nakliyle yüzde 45 görmeye başladı.

Kahramanmaraş’ta dinamik Alaaddin Delimsirek, çocukluk yıllarında geçirdiği bire bir çor sonrası esen gözünden rahatsızlandı. İlerleyen yaşı sonrası sıhhatli gözündeki hastalığı, sol gözüne muzlim şeklinde biberli yerine nüksedince sol gözü de tamamen kör oldu. 15 yıldır sol gözü üstelik görmeyen Delimsirek, bir nice hastaneye başvurdu ancak umar bulamadı. Mecnunca, serencam yerine Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Aplikasyon ve Araştırı Tababet Fakültesi Hastanesi’ne gitti.

Yapılan incelemelerin arkası sıra ameliyata alınan nemli eş, kornea nakliyle yüzde 45 görmeye başladı.

Tedavisi tamamlanan Alaaddin Delice, ortada olmaksızın girdiği hastaneden tabanvay ayrıldı.

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Mürtefi Meşen, hastanın iyi gözünün çocukluğundan beri görmediğini ve sol gözünün korneasında dağ denilen opaklaşma bulunduğunu anlatım ederek, “Hastamızın gözü kestirmece sakim metre büyüklüğünde görebiliyordu. Kornea nakli planladık ve makul nesiç çıkınca dahi biricik göz olmasına karşın hem kornea naklini, hem dahi kataraktını kalburüstü tıpkısı ameliyatla aldık. Bundan Sonra öz işlerini bayındır ayrımsız şekilde yapabiliyor. Yegâne göz olması ve elan önceki gıyaben gelmesi ve görerek buradan ayrılması bizi sevindirdi. Hastamızın rüyet durumu yüzdelik 45 bandında olup daha dikişlerini almadık. Bu dikişler alındıktan bilahare hastamızın görmesi elan birlikte artacak” dedi.

Alaaddin Delicesine ise, “Çocuklukta sağ gözüm kör oldu henüz sonra sol gözüme üstelik geçti bu hastalık. Birçok yere gittik umudun olmadığını söylediler ve daha sonra birinin tarifi ile hastaneye geldik. Şuanda gözüm yüzdelik 45 oranında görüyor gıyaben geldim ve şimdi görüyorum” dedi.

Oğlu Hasan Delicesine’bile, “Babamın 6 yaşından beri tek gözü kaybolma ve şuanda 15 sene öncesine büyüklüğünde esen gözüne geçti ve götürmediğimiz doktor kalmadı. Amcam burada aktarım ergin ve o bize başvuru etti” diye niteleyerek konuştu.

Share: