Kamu müteahhitlerinin ‘tasfiye’ planı

İnşaat maliyetlerinin lüks pahalanması dolayısıyla zora giren kamu müteahhitlerine sunulan ekleme bedel farkının sıkı bulunması, başta TOKİ projeleri doğmak için bitmeme eden kamu inşaatlarını tevakkuf noktasına getirdi. Erdoğan Süzer’in Sözcü’deki haberine göre hususi davetle tenkis düz müteahhitlerin inşaatı arıtma edip tıpkı işi 3 itmam bedelle geri kabul etme planları yaptığı öğrenildi. Ekleme bedel farkı namına işin tasfiyeye gitmesi halinde özel davetle hisse senedi fail müteahhitlerin bire bir işten şişman algı elde edeceği, kamunun ise pahal bire bir engel yüküyle karşılaşacağı anlatım edildi. Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Hava’un önümüzdeki Çarşamba günü İzmir’dahi müteahhitlerle arıtma konusunda eleştiri bire bir musahabe yapacağı öğrenildi.

SIRAYA GİRDİLER

Sözcü’deki habere göre, mütezayit maliyetlerle başa çıkamayan müteahhitler projelerin tasfiyesi amacıyla sıraya girdi. Yıpranmamış aranjman gereği gerçekleşme oranı yüzde 15 ve altında olan işler müteahhidin başvurusu konusunda feshedilip arıtma ediliyor. Tasfiye halinde müteahhit teminatını ve o güne büyüklüğünde yaptığı işlerin parasını katma eşit farkıyla alay malay ferasetsiz aldığı gibi bire bir hareket için açılacak ihaleye iltihak hakkı elde ediyor. Şantiyeye ekipmanlarıyla kurulu olan müteahhidin bu avantajı yardımıyla ihaleyi esasen kazanacağı, fakat bu kez fiyatın yeryüzü bir iki 3 katına yükseleceği bildirildi. TOKİ’nin birçok projesinin hususi davetle hisse senedi işleyen müteahhitlere verildiğini belirten kaynaklar, özellikle İstanbul’daki TOKİ projeleri girmek üzere bir nice hususi çağrılı müteahhidin idareleri tasfiyeye zorladığı sav ediliyor.

Icra Vekili Çekicilik müteahhitlerle görüşecek

Belde Bakanı Erek Alım’un hafta süresince sarsıntı konutlarını temaşa etmek üzere İzmir’e gideceği, incelemelerin peşi sıra aralarında İstanbul Gaziosmanpaşa’daki TOKİ’nin kentsel inkılap projelerinin birlikte olduğu inşaatları tay tay arabası müteahhitlerle görüşeceği anlatım edildi. Çekicilik’un tasfiyeye antipatik baktığı, ek ödemelerle işlerin tamamlanmasını istediği, müteahhitlerin ise tasfiyeye gidip tıpkısı işleri 3 katına gine almayı planladığı ileri sürüldü.

Mahalledeki kalıpçı birlikte yapar

TOKİ’nin kentsel tahavvül projelerini sürekli bir inşaat firmalarının kazandığını belirten kaynaklar, “TOKİ’nin çoğu ihalesine çabucak nida edilen müteahhitler girebiliyor. Öyle olunca davetliler özlük aralarında anlaşıp büyük kârlarla gelişim alıyor. İhaleler herkese celi olsa kamuya maliyeti haddinden fazla düşerdi. TOKİ’nin göz işleri çağırma şartı gerektirmeyecek büyüklüğünde niteliksiz. Mahalleden kalıpçı çağrılsa yapıp konfirmasyon edebilir” dediler.

Share: