GSB mikro başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB yurt başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha vadi yerleştirmede tarihimizin genişlik faziletli komplo oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor iklim müdürlerinin da devir içi katıldığı toplantıda GSB mikro başvuru sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye tedris dönemi daraç başvurularına ilişin birinci safha çalışma sonuçlarını tesahup etmek üzere toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 ensiz, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla seçme alanda faziletkâr teveccühe mahzar tıpkısı enfrastrüktür ve dirim alanı. Umum gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Kamu çalışmaların veri odaklı şekilde ve baştan sona bir hep yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da analiz, planlama ve aplikasyon yerine 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Rejim sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunu canlı, bol şekilde dinç koordinasyonla dönüştürmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açılış tarihleri diyar devlet farklı oluyor. Biz birlikte bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli birlik mahmul bire bir faaliyet var. Bu fena hâlde çalışmaları sunturlu neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu vasıtasıyla sayısal adına analiz edildi. Başvurusu uygulanan aziz öğrencilerimiz, gelir, başarı ve toplumsal ebat kriterleri esas alınarak gene ağız ağıza sayısal ortamda, objektif şekilde bire bir puanlamayla belirleme edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü yakın tutmak kaydıyla dubara yapıldı. Eğer o yurtta saha yok ise yeryüzü mümasil sair yurda kol yapılmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz daha var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha meydan yerleştirmede tarihimizin sunu erdemli fent oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sınırlı hizmetlerinin dünyada eşi bir bulunmayan. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem birlikte geçmiş fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan çok kapasiteye topluluk az altyapımız var. Bu da gurur ve sevinç vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylelikle değme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakıntı yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek amacıyla 41 memleket merkezimizde tamlık başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını yeniden eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Kül Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle bile alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına bütün alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Mecmu gençlerimize sonuçlarımızın balkı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer mümasil şekilde takip etmeyi referans ediyorum.”

Share: