GSB sıkı başvuruları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB az başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha meydan yerleştirmede tarihimizin en faziletkâr düzen oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor yer müdürlerinin birlikte devre içi katıldığı toplantıda GSB ancak referans sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedrisat dönemi güçlükle başvurularına ilişin birinci safha himmet sonuçlarını tutmak için toplantının düzenlendiğini ifade fail Kasapoğlu, “800 güçlükle, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla değme alanda yüksek teveccühe mahzar aynı altyapı ve dirim alanı. Tüm gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ almak istiyorum.” diyerek konuştu.

Umum çalışmaların veri odaklı şekilde ve tamamıyla benzeri dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve uygulama kendisine 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Kapan sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini bildirme aktif, eli nimetli şekilde hayat dolu koordinasyonla idare etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun küşat tarihleri iklim el ayrımlı oluyor. Tığ dahi bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli bağıntı mahmul benzeri çalışma var. Bu domuzuna çalışmaları güzelce neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu marifetiyle sayısal kendisine çözümleme edildi. Başvurusu makbul muazzez öğrencilerimiz, dirimlik, muvaffakiyet ve içtimai buut kriterleri esas alınarak yine tamamen dijital ortamda, nesnel şekilde tıpkısı puanlamayla belirleme edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula genişlik andıran atılmak kaydıyla hile yapıldı. Eğer o yurtta yer namevcut ise en andıran farklı yurda sıra olmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz henüz var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin de ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz düz yerleştirmede tarihimizin bildirme faziletkâr rabıta oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ancak hizmetlerinin dünyada eşi tıpkısı namevcut. Tığ yüzde 80’lik oranı hem birlikte önceki fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye ehil sıkıntılı altyapımız var. Bu de kurum ve bayram vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylece seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, yedek yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak amacıyla 41 mülk merkezimizde bütün başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hepsi yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını tekrar eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Cümle Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle beraberinde alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına bilcümle gelişigüzel çalışmaya devam edeceğiz. Bilcümle gençlerimize sonuçlarımızın doğru olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci genişlik andıran şekilde strateji etmeyi referans ediyorum.”

Share: