Erzurum’da 300 derece ile çerge hayatı ateş parçası göçerler, 20 bin hayvana bakıyor

Erzurum’de 300 kademe ile çadır hayatı dallı güllü göçerler, 20 bin hayvana bakıyor

ERZURUM – Erzurum’un Dumlu bölgesinde faziletkâr kesimlerde oba hayatı yaşayarak hayvancılık eden göçerlere Erzurum Valisi Okay Memiş ziyarette bulundu. Meraya 300 kademe kendisine yerleşen göçerler 20 binin üstünde hayvana bakarak ülke ekonomisine de yetişkin ölçüde katkıda bulunuyor.

Erzurum’un merkezine bağlı olan Dumlu köyünün kısaca kendisine 2 bin 500 rakım erdemli kesimlerinde mevcut göçerler yaşadıkları otağ hayatı ile 20 bin civarı hayvanı besliyor. Benzen ürünleri üretip günlük namına satışını bile işleyen göçerler büyüklük ekonomisine da mehabetli ölçüde katkıda bulunuyor. Cümbüş ihtiyaçlarını birlikte çağ panelleri yardımı ile gideren göçebe vatandaşlar Erzurum meralarına kasaba illerden geliyor. Öte yandan göçerlerin sorunlarını ve problemlerini durumunda büyütmek üzere meraya çıkan Erzurum Valisi Okay Memiş durumunda incelemelerde bulundu. Göçer vatandaşlara ve çocuklarına değişik hediyelerde veren Ilbay Memiş, tarım ve hayvancılıkla uğraşarak istihsal fail çiftçilere seçkin anlamda bakım verdiklerini rapor etti.

” Fırat, Çoruh ve Aras havzasına duygusal veriyor”

Dumlu bölgesinin 3 havzaya fert verdiğini söyleyen Erzurum Valisi Okay Memiş, “Zaman hayvancılıkta bir numara olan Erzurum’un merkeze bağlı olan dumlu bölgesindeyiz. Bu bölge kestirmece 2 bin 500 rakımın üzerinde olan tıpkı yer. Dumlu’nun birinci özelliği doğal hamur suyuna sahip olmasıdır. Tıpkı zamanda bura mitolojik anlamda da hususi olan bire bir yerdir. İnançlarımız anlamında bile tarihi tıpkı sürece sahip olan ayrımsız bölgedir. Ara Sıra kaynaklarda bile burada bulunan katıksız su yatağı hususi adına vurgulanmıştır. Bu kesim ayriyeten üç havzaya şakkadak can veriyor. Fırat, Çoruh ve Aras havzasına birey veren bire bir vadi. Uçsuz bucaksız meraları var buranın. Büyükbaş hayvanda 1 milyona yaklaştık ve küçükbaş hayvanda 1 milyonu eski durumda bulunuyoruz” diyerek konuştu.

“100 yıldır dumlu bölgesine geliyorlar”

300 haneden oluşan göçerlere gelişigüzel anlamda apotr olmaya çalıştıklarını bile tamlayan Ilbay Memiş, “Bire Bir zamanda kişi çiftçimiz ve vatandaşlarımız rüçhan olmak amacıyla hayvancılıkla uğraşan herkese destek olmaya çalışıyoruz. Dağın tepesinde da onları serbest bırakmıyoruz. Burada kendi sistemlerini da kuruyor göçerler. Burada hayvancılık yapanların çoğu belde illerden geliyor. Burada bire bir çadır sistemi var ve neredeyse 300 hane burada bulunuyor. Katlanılamaz tıpkısı tümce kurulmuş ve neredeyse 100 yıldır birlikte dumlu bölgesine geliyorlar. Gün panelleri ile elektriklerini üretiyorlar. Monitör ve canlılık imkanına sahabe. Çok bahtlı ayrımsız şekilde doğal tıpkısı su kullanıyorlar. Güllabi ekiplerimiz burada onların güvenliklerini sağlıyor. Burada üretilen benzin ürünleri ve kucak etini dahi cümle Türkiye’ye Erzurum’dan gönderiyorlar. Gayda peynirini doğrusu Türkiye’da herkeste biliyor. Hayvancılığın gelişmesi amacıyla birlik önlemlerimizi alıyoruz. Kâfi kim üretim yapsınlar biz onların emrindeyiz. Tamam uzmanların merada sönümsüz hayvan dediği koyunlar yekpare namına buradalar. Merada sönümsüz hayvanların hepsi Erzurum’birlikte Türkiye’birlikte yer aşkın mera olan diyar Erzurum’dur” dedi.

“20 bin civarı hayvanı bu meralarda besliyorlar”

Türkiye’nin bir nice ilinden göçerin Erzurum meralarına geldiğini kaydeden Erzurum İl Ekincilik ve Orman Müdürü Osman Akaret, “Erzurum Türkiye’nin bildirme aşkın merasına topluluk olan ilidir. Kısaca olarak Türkiye’bile mevcut meraların yüzde 11’inden dahası Erzurum’üstelik bulunuyor. Nedeniyle otlak varlığının fazla olması zımnında hayvancılık faaliyetlerimizde çok oluyor. Yerel üreticilerimizin yanı sıra dışarıdan göçkün kendisine gelen hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı de burada misafir ediyoruz. Şuanda dumlu köyümüze tutkun olan benzeri merada bulunuyoruz. Kestirmece adına 300 ev burada bulunuyor. 20 bin civarında bile hayvanı buralarda besliyorlar. 16 milyon dekar otlak varlığına cemaat bulunuyoruz. Neredeyse Erzurum’un bütün ilçelerinde göçer misafirlerimiz bulunuyor. Burada mevcut göçerlerin akarsu sorunu, kalacakları yer sorunu ve posta sorununa büyüklüğünde valilikle bu arada çözmeye çalışıyoruz. Print şartlarda üretim yaparak Türkiye ekonomisine yüce ölçüde katkıda bulunan göçerlerin beraberinde olmaya gayret gösteriyoruz. Üretilen mahsulat yeryüzü ferah şekilde müdafaa edilip rastgele para satımı yapılıyor. Ara Sıra göçerlerimiz tarih panelleriyle zindelik ihtiyaçlarını gideriyor. Burada çocukların baziçe oynayabilmesi için 2 oyun alanı üstelik bünye ediyoruz. Göçerlerimiz burada 4-5 ay büyüklüğünde kalıyorlar. Diyarbakır, Batman, Iğdır, kabilinden 7-8 farklı ilden buraya göçerler geliyorlar” diye konuştu.Share: