Mereto Dağı eteğindeki kardan tüneller doğaseverlerin serinleten rotası oldu

Batman’ın Sason ilçesinin Altıdere köyündeki Dabanang Yaylası’nda mevcut kardan tüneller hem görüntüsü hem üstelik serinleten iklimiyle gösterişli sıcaklarda yöredeki vatandaşlar kadar doğaseverlerin dahi tercihi oldu.

2 bin 973 rakımlı Mereto Dağı’nın eteklerinde kâin yaklaşık 2 bin 500 metre rakımdaki yaylada kış aylarında düşen ve biriken kar, havanın ısınmasıyla eriyerek tünellere dönüşüyor.

Kardan tüneller, bazı bazı 40 dereceye vasıl sıcakta ziyaretçilerini serinletiyor.

Türkiye Alpinizm Federasyonu Diyarbakır İl Temsilciliği ve Diyarbakır Natür Sporları Kulübü’nün (DİDOSK) düzenlediği organizasyona katılan ayrımlı mesleklerden dağcılar ve doğaseverlerden oluşan 40 hayat kardan tünelleri müşahede fırsatı buldu.

Ağustos ayında serinleme fırsatı bulan ziyaretçiler görsel benzeri gösteriş sunan kardan tünelleri objektiflere yansıttı.

“Bütün doğaseverleri davet ediyoruz”

DİDOSK Umumi Heyet Üyesi Eray Karahan, AA muhabirine, kardan tünelleri görmenin heyecan donör olduğunu belirterek, yolu uzun ve mütekait dahi olsa gördükleri manzaranın bu yorgunluğa değdiğini söyledi.

Karahan, “Diyarbakır’dan 40 kişilik ekiple geldik. Ağustos ayında bu kadar üşüyebileceğimizi hesap etmemiştim. Bölgemize arpalık bu tünelin mutlaka görülmesi gerektiğine inanıyorum. Bilcümle doğaseverleri çağırma ediyoruz. Bu organizasyonda bizlere desteklerini esirgemeyen Sason Kaymakamı Maksat Mete’ye teşekkürname ediyoruz.” dedi.

Geziye katılanlardan Hasan Arzakçı, kavurucu sıcakların yaşandığı günlerde hakeza serin bir ortamla karşılaşacaklarını tutum etmediklerini belirtti.

Ahmet Yıldız üstelik fena hâlde tıpkı natür olayına şahit olduklarını anlatarak, “Çokça bile afiyet aldık. İnsanların sık sık burayı mülakat etmesini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Ömer Yıldız ise bölgenin gizli tıpkısı güzelliğini elan görmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, şöyle dedi:

“Benim üzere eşsiz tıpkısı deneyimdi. Buradaki coğrafyayı koymak, yakından nüfuz etmek tarifsizdi. Coğrafyamızın hangi büyüklüğünde oylumlu güzelliklerinin olduğunu bu gezide aynı kat daha görmüş oldum.”

Nevin Topal, ağustos ayında bu kadar kar görebileceğini hiç düşünmediğini anlatarak, şunları söyledi:

“Kardan tünelleri merak ettiğimiz için geldik. Dayanılmaz benzeri his. Bu duyguyu göstermek kabil değil. Gelin, görün.”

Share: