Almaç, bankanın 2 milyon 756 bin TL’sini kurtardı

Adana’dahi düzme belgelerle yüreklilik kullandırılarak bir bankanın 2 milyon 756 bin liralık zarara uğratılmasıyla ait bankanın çarkıt “bireysel alıcı ilişkileri asistanı”nın bile arasında bulunduğu 112 sanık hakkında 38’er yıla büyüklüğünde mapushane cezası istemiyle sav açıldı.

Adana Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, aralarında bankanın eski çalışanı ve tıpkısı firmanın iştirak muhasebecisinin üstelik olduğu tutuklanmadan 112 sanık karşı “Resmi belgede düzmecilik”, “Enformatik sistemlerinin, banka yahut güven kurumlarının vesile namına kullanılması aracılığıyla dolandırıcılık”, “Vezneci yahut özge itimat kurumlarınca tahsis edilmemesi müstelzim tıpkı kredinin açılmasını çıkarmak için ayyarlık”, “Kamu hava ve kuruluşlarının zararına ayyarlık” ve “Özel belgede sahtekârlık” suçlarından hazırlanan iddianame Adana 2. Vahim Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, belgeler, suratsız tabir tutanakları, sızlanan anlatımları, ehlihibre raporları, HTS dökümleri, bankanın anket raporu, Denetim Kurulu Başkanlığının kanuncu soruşturma çerçevesinde topladığı deliller ve alınan beyanlar, düzme maaş bordroları, düzme Toplumsal Düzenlilik Kurumu (SGK) bakım dökümleri ve tutanaklara düz verildi.

Bankanın müşterisi olan aynı şirketin yetkilisinin, 2016 yılında firmasında çalışıyormuş kabil gösterilen ve bankadan yüreklilik kullanan 4 kişiyle ilgili şikayeti üzerine inceleme başlatıldığı tamlanan iddianamede, soruşturmanın genişletilmesi konusunda bankanın o dönemki bireysel müşteri ilişkileri asistanı H.İ’nin usulsüzlüklerinin ortaya çıkarıldığı anlatım edildi.

H.İ. ile 10 sanığın, düşün ve teşrikimesai ortamında dolandırıcılığı tevhit ettikleri, emniyet kullanan kişilerin bankaya sunduğu SGK hizmet dökümlerinin ve maaş bordrolarının sahte olduğunun belirlendiği kaydedildi.

İddianamede, H.İ’nin vasıtalık yaptığı cesaret kullanımlarının bankacılık teamüllerine ve rasyonelliğe mugayir olması üzerine ilk yerine 20 Haziran 2016’de konuya ilişik müfettiş görevlendirildiği belirtildi.

Teftiş Kurulu Başkanlığının inceleme sonrasında hazırladığı raporda, vezneci çalışanı H.İ’nin farklı tarihlerde özge sanıklara ferdî güven kullandırdığı ve onları sigorta ve genel ağ bankacılığı gibi ürünlerle etkili alıcı haline getirdiği ve “suça konu müşterileri portföyüne eklememesinin” dikkati calip önce belirgi olduğuna belen edildi.

İnceleme sonucunda, 111 sanığın tamamında yapmacıklı maaş bordrosu ve düzme SGK hizmet döküm belgesine rastlandığı, bu kredilerin tamamının H.İ. tarafından Vezneci sistemine girildiği aktarıldı.

Raporda ayrıca mahiye bordrolarının incelendiğinde “dikkati çekmemesi üzere” 13 değişik firmaya yayıldığı, sanıkların 6 kamer süresince bu firmalarda çalışıyor gibi gösterildiği ancak SGK sicil numaraları üzerinden yaptırılan sorgulama ve firmaların etkin personel listesinin incelenmesinde bu kişilerin tamlanan tarihlerde ait firmalarda “kıtipiyoz çalışmadığının” tespit edildiği ve “güven kullanmaya ehil sıfır şahıslar” sınıfında bulundukları bilgilerine vadi verildi.

Bankayı 2 milyon 756 bin 941 liralık zarara uğrattılar

İddianamede, itimat kullanımında düzme belgelerin tespiti konusunda müfettişler yoluyla berbat müşterilerin ifadeye çağrıldığı, araştırmalar üstüne önceki dosyalarındaki abece ve imzalar ile yapılandırma dosyalarındaki alfabe ve imzaların uyuşmadığının belirlendiği, bu imzaların ise eylemi tevhit eden 10 sanık tarafından atıldığının anlaşıldığı belirtildi.

Eylemi organize fail 10 sanığın düzme evraklarla cesaret kullanımı sağladıkları, bu kredilerden yarkurul aldıkları, H.İ’nin üstelik bankaya bu kredilerin girişini yaptığı anlatıldı.

Denetleme Kurulu Başkanlığının raporuna yer sunulan iddianamenin son kısmında, H.İ. ve birlikte akıntı ettiği 10 sanığın, bankacılık yasa ve uygulamalarına göre tahsis edilmemesi gereken kredileri alıcı konumundaki özge sanıklara kullandırarak çıkar sağladıkları ve bankayı 2 milyon 756 bin 941 teklik zarara uğrattıkları kaydedildi.

İddianamede, 112 sanığın 5 suçtan 38’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları arzu edildi.

Bankaya gittiğimde referans evrakları hazırdı

İddianamede ifadelerine düz sunulan sanıklardan A.Y. güven kullandığı süreçte maddesel baskı yaşadığını ve o devir sanıklardan K.K. ile tanıştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kişi cüzdanımın fotokopisini K.K’ye verdim. Bir süre sonraları K.K. beni arayarak ‘Şu zaman A.Ö’ye ilgilendiren bire bir firmada işe başladın’ dedi. Elan sonradan kimesne beni işbaşı yapmam amacıyla aramadı. Ben tekrar K.K’yi arayarak ‘Benim paraya ihtiyacım var çalışmam lazım’ dediğimde, ‘Sana itimat çekelim ancak çekilen cesaret tutarının yarısını şirkete vereceğiz’ dedi. Bana 26 bin 500 lira cesaret kullanacağımı ve bankanın şubesine gelmemi söyledi. Bankaya gittiğimde K.K. ve A.Ö. oradaydı. Bana ikinci katta tıpkısı görevlinin yanına gitmem gerektiğini söylediler. Görevlinin yanına gittiğimde başvuru evraklarım hazırdı. Ego takkadak vezneci görevlisine özlük cüzdanımı verdim. Bana gösterilen yerlere imza attım. Tıpkı ahit bankadan 23 bin liralık aldım. Bu paranın 12 bin 500 lirasını K.K. ve A.Ö’ye verdim. Bu eşhas bana ‘Seni işe başlatma yapmasaydık bu krediyi kullanamazdın. Tıpkısı hafta içinde bile işe başlarsın’ dediler.”

Sanıklardan A.Ü. dahi 2016’bile kahvehanede otururken tanımadığı iki kişinin yanına geldiğini anlatarak, şu beyanlarda bulundu:

“Bana akıllıca yüreklilik kullandıracaklarını, alınacak paranın dahi yarısını kendilerinin alacağını söylediler. Ego 14 bin lira cesaret bürümek istediğimi söyleyerek bu kişilere isim cüzdanımın fotokopisini verdim. Ayrımsız hafta sonra beni aradılar ve kredimin amade olduğunu, banka şubesine gelmemi söylediler. Beni bankanın ikinci katında bulunan H.İ. isimli banka çalışanına yönlendirdiler. Görevliye sadece nefer cüzdanımı verdim. Referans evraklarım doğrusu orada hazırdı. 14 bin liranın 7 bin lirasını ben bu kişilere verdim. Cesaret kullandığım antlaşma tek iş durumunda sigortalı çalışmıyordum. Benim çalışıyor namına gösterildiğim hisse senedi yerinin varlığından de haberim bulunmayan.”

Al bültenle aranan vezneci dolandırıcısı Türkiye’ye iade ediliyor

 

İki bankacının milyarderliği 4 periyot sürdü

 

Kamu bankaları yılbaşına kadar müddet istedi

 

Bankacıları denyo aldı, tasdik oldu

 

Share: