Erzurum’da 30 Ağustos resepsiyon

Erzurum Valisi Okay Memiş, ” Irak’ın Kuzeyinde, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı Harekatlarında, Karabağ’dahi ve iştiyak coğrafyamıza ilişkin özge bölgelerde milletimizin ve kardeş halkların yüzünü ak fail Mehmetçiğimizin taşıdığı ruhla 30 Ağustos’u bize ihsan fail can kuşu aynıdır.” dedi.

Erzurum Valiliği marifetiyle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü sene dönümü münasebetiyle resepsiyon düzenlendi.

Geniş aynı katılımın olduğu törene; Ilbay Okay Memiş ve eşi Sibel İnci Memiş, Erzurum Mebus Selami Altınok, 9. Kolordu Başkan Vekili Nişancı Enerjik, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, askeri, mülki ve yönetsel erkanla, martir yakınları, gaziler ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileri katıldı.

“Ufkumuzdaki ışığını tek kaybetmeyecektir”

Günün fehva ve önemine binaen aynı selamlama konuşması yapan Vali Okay Memiş, Anadolu’nun bin almanak kalesi Erzurum’birlikte fariza yapmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Ilbay Memiş, “Düşmanın yurt topraklarından defedildiği etli canlı bire bir hamlenin 100’üncü yıl dönümündeyiz. Tarihimizin emsalsiz zaferi 30 Ağustos bu topraklarda ruhlu bütün üzere tıpkısı ışıktır. Üzerinden asırlar geçse da değerinden tek şey kaybetmeyecektir. Kuşkusuz kim 1071’de kazandığımız Malazgirt Zaferi’nin üzerinden sabık 9 asra rağmen ölümsüzlüğünü on paralık kaybetmediyse 30 Ağustos 1922’üstelik kazandığımız iri Galebe üstelik ufkumuzdaki ışığını hiç kaybetmeyecektir.” dedi.

“Milletimiz tehditlere karşı çıkacak güce ve tarihi mirasa sahiptir”

“Türk Milleti Dumlupınar’üstelik haysiyetine, şerefine ve namusuna ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağını destani tıpkısı şekilde meydana koymuştur” diyen Memiş, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Bugün vatanımızı bölmeye, parçalamaya çalışanlar 100 sene evvel karışma yazar peşi sıra peşkeş çekmeye yeltenen düşmanla, eş oyunları uygulamaktadırlar. Fakat milletimiz bugün dahi zarfında bulunduğu bölgesel ve global tehditlere cebin çıkma güce ve tarihi mirasa sahiptir ve bu tehditleri ulus ruhuyla giderilmiş edecektir. Bugün Irak’ın Kuzeyinde, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı Harekatlarında, Karabağ’de ve arzu coğrafyamıza ilişik ayrıksı bölgelerde milletimizin ve ahi halkların yüzünü dürüst fail Mehmetçiğimizin taşıdığı ruhla 30 Ağustos’u bize bergüzar fail ruh aynıdır. Bu yetişkin ruhun benzeri birlikte ulus boyutu vardır ki, Kahramanmaraş’ta bütün bütün Fransızların eline geçmesin diye niteleyerek evlerini yakan dedelerimiz ve 15 Temmuz’da muhannet çarpış girişiminde mahsulünü yakıcı kardeşlerimizin ruhu de aynıdır. İşte büyük tıpkısı ulus olma şiarı bu iken bu milleti iri budun işleyen göstergelerden biri üstelik dem, çalma ve düşünce almaz emeklerle elde edilen zaferlerdir. Zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geleceğe haddinden fazla güvenli adımlarla ilerlemekteyiz ve geleceğe haddinden fazla henüz umutla bakmaktayız. Bu ihtisas ve düşüncelerle özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk doğmak üzere bu zaferi bizleri armağan eden, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarına, ülkemizin ve milletimizin ayrılamaz bütünlüğü için canlarını feda eden kamu şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

Vali Memiş’in konuşmasının arkası sıra 30 Ağustos Yengi Bayramı pastası kesildi. Programda öğrenciler tarafından şiirler okundu, Büyükşehir Belediyesi El Oyunları ekipleri birbirinden hususi gösterilerini sergiledi.

Vali Memiş ve eşi Sibel İnci Memiş, izlence böylelikle masaları biricik biricik gezerek, katılımcıların bayramını kutladı. – ERZURUM

Share: