Yılın evvel yarısında 75 otel üzere 7,6 bilyon liralık teşvik başvurusu

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Karı-Haziran 2022 dönemine ilgilendiren Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın “Envestisman Isteklendirme Belgeleri” verilerinden hareketle hazırladığı raporun sonuçlarını paylaştı.

Buna göre, Kovid-19 döneminde zayıflayan otel yatırımları gine yükselişe geçti.

Yılın geçmiş yarısında otel yatırımları, yatırımcıların sunu çok bent gösterdiği alanlardan biri oldu. söz konusu dönemde toplam yatırım değeri 7 bilyon 553 milyon TL olan toplam 14 bin 413 yataklı 75 otel projesi üzere isteklendirme başvurusu yapıldı.

İlk yarıda teşvik belgesi başvurularının akçasal tutarı tıpkısı önceki yılın bir dönemine göre yüzdelik 640 artarken, proje sayısı yüzde 39, akak kapasitesi yüzde 76 yükseliş gösterdi.

30 eskimemiş ilde otel yatırımı başvurusu

İlk yarıda 30 ilde yıpranmamış projeler planlandı. Yıpranmamış yatırımlarda İstanbul ve Muğla 9’ar projeyle geçmiş 2 sırayı alırken, Antalya 8 projeyle 3’üncü oldu. Onları 6 yatırımla Çanakkale, 4 projeyle İzmir takip etti. Kars, Edirne, Nevşehir ve Ankara’birlikte 3’er, Aydınlık’da 2 otel yatırımı üzere isteklendirme başvurusu yapıldı.

Salgın öncesinde Karadeniz’dahi yaşanan envestisman artışının yavaşlaması dikkati çekerken, Şarki, Güneydoğu ve İç Anadolu kentlerinde bile yatırımlar yavaşladı.

İlk 6 ayda heveslendirme belgesi alan oteller içerisinde sığa itibarıyla 11 otelde 5 bin 702 yatakla 5 zahir oteller geçmiş tam kayran aldı. Otel sayısında ise arz çok referans 26 projeyle 3 peyda oteller amacıyla oldu.

Küçük Asya’ya ekstra teşvik önerisi

Açıklamada konuya ilgili değerlendirmeleri düzlük düz TÜROB Başkanı Müberra Eresin, yılın ilk yarısında otel yatırımlarında sakil aynı kavrayışsız dönüşün başladığını belirterek, Antalya ve İstanbul gibi turizm merkezlerinin bibi genişlik aşkın envestisman talebi düzlük yerler olmasının haddizatında çok tercih ettikleri aynı genişlik olmadığını bildirdi.

Turizmin sürdürülebilirliği açısından yatırımların cümle Anadolu’ya yayılması gerektiği vurgulayan Eresin, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gerekirse Anadolu’bile yapılan yatırımlar üzere daha bile çok, ekstra teşvikler verilmesi gerektiği inancındayız. Teşviklere, yıpranmamış yatırımlar üzere Rum’bile; yenileme ve renovasyon için ise İstanbul ve Antalya gibi illerimizde gerekseme duyulduğunu düşünüyoruz.

Antrparantez, Ekin ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla Afyonkarahisar, Antalya, Okumuş, Bursa, Denizli, Erzincan, Hatay, İzmir, Kars, Mersin, Muğla, Niğde, Kalabalık, Trabzon, Yalova ve Nevşehir illerinde bulunan toplam 50 amme taşınmazının bu sene içerisinde ‘Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik’ hükümlerine uygun namına girişimcilere tahsis edilmesiyle turizm yatırımlarının büyük oranda artmasını bekliyoruz.”

Dünyanın sunma enteresan otel konseptleri

 

Antalya’daki otellerde gereksiz meydan bulunmayan

 

Share: