“Yakalanan önce darbeci” Yurdakul Akkuş’un yeniden yargılandığı davanın görülmesine devam edildi

Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) 15 Orak Ayı hain çarpış girişimi sırasında, Bursa’de neymiş örfi idare komutanı olmayı beklerken, “yakalanan evvel darbeci” olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş’un birlikte aralarında olduğu 8’i mevkuf 16 maznun üzerine önce basamak mahkemesince verilen kararın Yargıtay marifetiyle usulen bozulmasının ardından, sanıkların istinaf mahkemesinde yeniden yargılanmasına bitmeme edildi.

Bursa Toprak Adliye Mahkemesi 2. Ukubet Dairesinde tanıdık duruşmada, sanıklar, yakınları ve avukatları ile Cumhurbaşkanlığı vekili avukatlar hazır bulundu. Tutuksuz sanık Uca G. ise Bitlis Adliyesi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) tarafından duruşmaya katıldı.

Mahkeme heyeti, sav makamından asıl hakkındaki mütalaasını istedi.

Sanıklara henüz evvel deklarasyon edilen mütalaasını yineleyen iddia makamı, Yurdakul Atmaca’un “zor ve çaba kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya test etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını, sanıklar Ali Çiğci, Erkan Demirtemel, Ertuğrul Yüksel, Hakan Kutkan, İbrahim Ağırbaşlı, Eksiksizlik Şendur, Ayhan Şen, Gaye Yıldırım, Mustafa Ekici, Yılmaz Devir ve Bilal Dişbudak’ın da “zorlayış ve hüküm kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmeye muavenet etmek” suçundan 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmalarını istedi.

Cumhuriyet Altını savcısı, sanıklar Hacı Hüseyin Çelenk ve Duran Demir’in, “silahlı yıldırı örgütüne unsur kalkmak” suçundan 8 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmasını, Mürtefi Bülbül ve Şanlı Yasal’ın ise berattine değişmeyen verilmesini temenni etti.

Mütalaaya karşı Yurdakul Atmaca, enstantane boyunca, işlemediği tıpkı suçu pekâlâ işlemediğini anlatmaya çalıştığını tabir ederek defans yaptı.

15 Orak Ayı gecesi Bursa’dahi seçme olay yaşanmadığını belirten Atmaca, raporlar, polis güçleri tutanakları ve alınan ifadelerin bunu ortaya koyduğunu söyledi.

Osmangazi İlçe Açıkgöz Komutanlığı’nda darbe toplantısı yaptığı iddiasına değinen Atmaca, “Ben o müddet zarfında, o telefon trafiğinde pekâlâ toplantı yapabilirim? O sırada inanın emri de okumamıştım, serencam satırlarına bakmıştım.” diyerek konuştu. Hakkındaki suçlamaları reddeden Atmaca, beraattini istedi.

Cumhurbaşkanlığı vekili avukatlar Rıfat Nazır ve Hasan Mehabetli Yılmayan üstelik 15 Orak Ayı çarpış girişiminde Bursa iline yansıyan ve davanın konusunu oluşturan eylemlerle, esasa ilişik kanıt, itiraz ve kanaatlerini dilekçe şeklinde mahkemeye sundu.

Mahkeme heyeti, diğer sanıkların dinlenmesi için duruşmayı yarına erteledi.

İlk aşama mahkemesi ve istinaf kararları

FETÖ’nün çarpış girişimiyle ilişik önce gözaltına alınan sima olan, çantasından “sıkıyönetim tayin listeleri” ve “kullanılmamış kodifikasyon” dokümanları sâdır Yurdakul Atmaca’un 15 Orak Ayı 2016 gecesi gözaltına alınmasıyla teşebbüsün seyri değişmiş, çantadaki belgelere bakarak operasyonlar hızlanmıştı.

Atmaca’un çantasındaki dokümanda, güya örfi idare sırasında başa geçecek 81 ülke valisi askerler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kumanda kademesinde görevlendirmeler ile darbecilerin hile planı şemaları ve talih genelinde kamu gelgel ve kuruluşlarının başına geçecek isimlerin listesinin vadi aldığı rapor edilmişti.

Bursa 8. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesinde yargılanan Atmaca, 11 Orak Ayı 2018’deki duruşmada ağırlaştırılmış müebbet kodes cezasına çarptırılmıştı.

İlk mertebe mahkemesinin kararını değerlendiren Bursa Havza Adalet Mahkemesi 16. Ceza Dairesi, 16 Familya 2020’de, yargılamayı ve verilen kodes cezalarını hukuka uygun bulmuştu.

Yargıtay 2. Ukubet Dairesi, Akkuş ve sair sanıklara yerel mahkemece verilen ve istinaf mahkemesince hukuka akıllıca kâin ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezalarını, sanıkların son savunmalarını görüntülü sistemle yapmalarının savunma haklarını kısıtladığı gerekçesi ve usulen kâh gayrı gerekçelerle bozmuştu.

Share: