Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta öğrenciler dersbaşı yaptı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta yaz tatilinin sona ermesiyle 2022-2023 eğitim bilimi tedris yılı başladı.

Van’üstelik Yüzün Sene Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesindeki Çocuk Van Anaokulu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenle 1517 okulda 307 bin 90 öğrenci ve 17 bin 896 hoca dersbaşı yaptı.

Halk oyunları gösterisinin peşi sıra konuşan Vali ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Şair Balcı, kullanılmamış eğitim bilimi-öğretim yılının okşayıcı olmasını diledi.

Eğitime, bilgiye, bilime, kültüre ve sanata arkadaş benzeri kankızıl olduğunu tamlayan Balcı,”Asli görevimiz, eğitim bilimi camiasının, öğretmenlerin ve öğrencilerin önündeki engelleri boşaltmak, yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlara havari olmaktır. Bunları yaptığımız antlaşma memleketin ve milletin ilerlemesine, yükselmesine katkı sağlamış oluyoruz. Yetişek-tedris tıpkısı numaralı meselemizdir. Yekpare gücümüzü, devletimizin ve milletimizin parçalanmamış imkanı, yetenek ve potansiyelini terbiye camiasının emrine vermiş bulunmaktayız.” diyerek konuştu.

Milli Terbiye Bakanlığı Esas Eğitim Umumi Müdürü Tuncay Morkoç ise nezaret olarak bu yıl ekol öncesi eğitimde seferberlik başlattıklarını belirtti.

Hiçbir çocuğun eğitimden mahrum kalmaması hedefi doğrultusunda mücahede yürüttüklerini anlatan Morkoç, şunları kaydetti:

“Anaokulu hedefimizden bugün bakımından 1407 anaokulunu açmış bulunuyoruz. Türkiye çapında 10 bin 200 esas sınıfını açarak çocuklarımızı öğretmenleriyle buluşturduk. Bu sene meslek öncesi eğitiminden faydalanan bala sayısı ayrımsız eski yıla göre 659 bin artmıştır. Bu çocukları aynı yıl içre sınıflara yerleştirmek, sarıklı, materyal yüklemek. Bunların hepsi balaban işlerdi. Emeği sabık herkese teşekkür ediyorum. Iri iller arasında düzlük düz Van’daki okullaşma oranını yüzdelik 98’lere büyüklüğünde çıkaran Sayın Valimiz ve ekibine teşekkür ediyorum. Bizler amacıyla gurur donör tıpkısı tabela. Bundan ahir hedefimiz çabucak 5 yaşındaki füru değil, 3-4 yaşındaki evlatlarımızı da yer er yaşlarda öğretmenlerimizle buluşturmak olacaktır.”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli üstelik üniversitelerin topluma liderlik ika, yol teşhir, tetikleme görevlerinin olduğunu anlatım etti.

Üniversite yerine toplumla etkileşime girmesine katkıda bulunmayı hedefleyen değişik nitelikte etkinlikler düzenlediklerini nâkil Şevli, “Daha emniyetli tıpkısı geleceğin inşasında üzerimize düşeni ika kararlılığındayız. Hepimiz çocuklarımızın geleceğe akva adımlar atmalarını istiyoruz. Biliyoruz kim onların siktirici yaşlarda attıkları rastgele doğru adım, geleceklerini, dolayısıyla geleceğimizi etkiliyor, şekillendiriyor. ve biliyoruz ki erken yaşlarında onlara vereceğimiz gelişigüzel terbiye çocuklarımızın potansiyellerini henüz kayırıcı seviyelere çıkarıyor.” ifadesini kullandı.

Balcı ve beraberindekiler törenin ardından sınıfları mülakat ederek, öğrencilerle dostça etti.

Programa, DOĞRU Tümen Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İl Güllabi Komutanı Sancak Hüseyin Bekmez, İl Itimat Müdürü Atanur Ziyalı, İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Tevke, Tuşba Belediye Başkanı Salih Temiz, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı.

Hakkari

Kent genelinde 82 bin mektepli, kullanılmamış terbiye talim yılının başlamasıyla dersbaşı yapmanın heyecanını yaşadı.

Cumhuriyet Altını İlk ve Ortaokulu’na gelen öğrenciler İstiklal Marşı’nı okuduktan sonraları sınıflara alınarak ilk derslerine başladı.

Okulu konuşma ederek öğrencilerin heyecanına ortak olan İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Bilal Gani, 357 okulda 82 bin öğrenci ve 4 bin 749 öğretmenle yeni eğitim bilimi sezonuna başladıklarını vurguladı.

Okulların tadilat ve onarımının yapıldığını nâkil Gani, şunları kaydetti:

“İl merkezi ve dört ilçemizde, mecmu 1 milyon 130 bin köken kitap ve ders kitapları devletimizin imkanları yardımıyla, bilcümle bir şekilde öğrencilerimizin masalarının konusunda konulmuştur. Bakanlığımızca okullarımızın mecmu ihtiyaçları karşılandı. Çocuklarımızın alelhusus ekol öncesi eğitime erişimlerini çoğaltmak için müthiş tıpkısı envestisman yapıldı. 2022-2023 terbiye öğretim yılı öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, terbiye camiamıza, Hakkari’mize ve ülkemize hayırlar getirsin.”

Bitlis

Bitlis’te 2022-2023 eğitim tedrisat yılının başlamasıyla devlet genelinde 87 bin 820 mektepli dersbaşı yaptı.

Bitlis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güvenli Korkmaz, el genelindeki 743 okulda tedrisat yılının başladığını söyledi.

Korkmaz, “Okullarımız ve dersliklerimiz hazır. Öğretmelerimiz görevlerinin başında. Çocuklarımızın kitapları masalarının üzerinde.” dedi.

Muş

Kentteki 692 okulda 114 bin 209 mektepli ve 6 bin 400 hoca yaz tatilinin arkası sıra okula başlamanın heyecanını yaşadı.

2071 Melikşah İlk ve Ortaokulu’nda planlı törende mütekellim Vali İlker Gündüzöz, eğitimin önemine aksan yaptı.

Kentte balaban yatırımların yapıldığını tamlayan Gündüzöz, “Kâffesi bizim gençlerimiz, çocuklarımız için. Muş, Türkiye’da sunma dinç nüfusa sahip 5 ilden biri. Zaman dershane başına öğrenci mevcudumuz ayrımlı derecelerdeki okullarda haddinden fazla kıytırık sapmalar gösterse de süfli üst 16 civarında.” dedi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Enver Övünç bile günün valör ve önemine ilgilendiren yaptığı konuşmada mülk genelinde 692 okulda 6 bin 400 öğretmenin nezaretinde 114 bin 209 öğrencinin dersbaşı yaptığını ifade etti.

Okula kullanılmamış başlayan öğrencilere çiçek verilmesiyle akıbet bulan törene Şehremini Feyat Asya, İl Kurnaz Komutanı Albay Mehmet Teşrinisani Ermiş, Vali Yardımcısı Hasan Taş, Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Çelik, İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, kurum amirleri ve veliler katıldı.Share: