Uçurumun eşiğindeki bu göl felah dağıtıyor

Uçurumun eşiğindeki bu göl iflah dağıtıyor

Sivas’ın Yıldızeli İlçesine merbut Bakırcıoğlu köyünde mevcut ve köylüler vasıtasıyla “Uyuz kaplıca” adı verilen uçurumun eşiğindeki göl, felah dağıtıyor

SİVAS – Sivas’ın Yıldızeli İlçesine tutkun Bakırcıoğlu köyünde kâin ve köylüler aracılığıyla “Uyuz kaplıca” adı sunulan uçurumun eşiğindeki göl şifa dağıtıyor.

Sivas merkeze 30 kilometre köye ise Bakırcıoğlu köyüne 2 kilometre uzaklıkta kâin romatizmal ve cilt hastalıklarına dolgunca geldiği düşünülen töz suyu çift hastaları eliyle bent görüyor. Esas suyunun derideki döküntülere, sivilcelere ve özellikle uyuza ongun geldiği sav ediliyor. Şifalı suyun yarayışlı olduğunu duyan bir nice yurttaş ise hastalığına tılsım araştırmak için sıkı içi ve mikro dışından binlerce kilometrece yol hatim ederek göle geliyor. Mavera yandan koruma altına alınan “Uyuz çermiği” oluşturduğu, dünyada kıymetli tanıdık kol tipi travertenlerle dahi ilgi çekiyor.

“Bidonlara doldurup götürüyorlar”

Uyuz çermiğine giren Ebubekir Çamcı, suyun şifasına inanların suları bidonlara doldurup evlerine götürdüklerini belirterek, “Burada şifalı ayrımsız suyumuz var. Suyumuz vadi altından kaynadığı ve sıcak tıpkısı su olduğu amacıyla kışın donmuyor. Antipatik havayla bağlanak ettiği amacıyla üstünde buharlar oluşuyor. Bu akarsu kaşıntıya, uyuza ve deri hastalıklarına ferah gelmesiyle biliniyor. Vatandaşlar suya girip cağ yapıyorlar ya de suları doldurup evlerine götürüyorlar. Bu suyun şifasını bilenler site dışından ve yurt dışından geliyor. El ortada uyuzlu çermiği adına adlandırılıyor. Bazen çok neşeli olabiliyor. O yüzden banyolar kurulup hizmete geçirilebilir. Gelen aynı henüz geliyor ancak yolların biberli olması cihetiyle yollarının düzeltilmesini istiyoruz. İlkbahar ve akıbet baharat aylarında vatandaşlar henüz sık geliyor” ifadelerini kullandı.Share: