Çocuklarda vesile bozukluğuna ilgi… Enformasyon bozukluklarını göz ardı emretmek riziko oluşturuyor

Çocuklarda vesile bozukluğuna özen… Müzakere bozukluklarını ayn ardı söylemek riziko oluşturuyor

KOCAELİ – Çocuklardaki danışma bozuklukları ve gecikmeleri üstüne ebeveynleri uyaran uzmanlar, kurgu bozukluklarına ilgi çekti. Bu sorunun göz ardı edilmesi halinde çevresine mecbur şekilde büyüyen çocuklarda hisse senedi geriliklerinin arttığını belirten Psikolojik Müşavir Zeynep Önder, “Kollar ismine tepki vermiyorsa, lafız çıktıları yoksa yahut çevreye cebin duyarsız kalıyorsa o antlaşma ailenin harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.

Çocukların ağızından çıkan geçmiş kelimeler ebeveynleri üzere eder biçilemez. Fakat çocukların erken yaşlardaki meşveret bozukluklarını ve gecikmelerini göz ardı eylemek ve zamana aksettirmek, şişman riziko oluşturuyor. Temas çocuğun iş süreci ayrımlılık gösterirken, ailelere nazik görevler düşüyor. Hele ebeveynlerin çocukları dikkatli ayrımsız şekilde takip etmesi gerekiyor.

“Yavru konuşmaya başladığında, biricik kelimeyle bize bir nice şeyi anlatmaya çalışıyor benzer”

Çocuklardaki danışma bozukluğu ve geriliğin doğumdan itibaren strateji edilmesi gerektiğini tamlayan Atlantis Özel Eğitim ve Iyileştirme Merkezi’nden Ruhsal Danışman Zeynep Önder, süt kuzusu kendini önceki kendisine feryat figan anlatım etmeye çalışır. İsteklerini ve ihtiyaçlarını feryat figan çevresine anlatmaya çabalar. Elan sonrasında babıldama dönemi dirimlik 6-7 kamer süren bu dönemde süt kuzusu hecelerle curcunalı çıkarmaya başlar. Ortalama 1 yaşına geldiğinde ise lafız çıktıları vermeye başlar. Örneğin temel, baba, dede kadar sözcükler söyler. Bala konuşmaya başladığında haddizatında biricik kelimeyle bize bir nice şeyi anlatmaya çalışıyor olanaklı. Eğer yavru gelişimi normalinin dışında başarım sergiliyorsa örneğin ismine reaksiyon vermiyorsa, lügat çıktıları yoksa yahut çevreye cebin duyarsız kalıyorsa o ahit ailenin harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.

“Bebekler ortalama 1 gözyaşı civarına geldiğinde hala daha kelime çıktısı yoksa harekete geçilmelidir”

Bebeklerin elan beş altı aylıkken annesinin sesini tanıyıp tepki verdiğini tabir fail Alemdar, “Çevresel faktörler bebeklerin ilgisini çekmeye başlar. Eğer çevresel faktörlere bebeklikten itibaren duyarsızsa ismine aksülamel vermiyorsa, tek şekilde ailesi ve çevresi ile iletişime geçmiyorsa aileler dikkat etmelidir. Bebekler averaj 1 yaş civarına geldiğinde hala daha lafız çıktısı yoksa ve çevreye ilgisizlik hala henüz devem ediyorsa harekete geçmekte fayda var” diye niteleyerek konuştu.

“Sağlık taraması ve hususi eğitimin eş zamanlı yerine ilerlemesi gerekiyor”

Çocuklarda komütatör bozukluğu tanısı konulduğundan itibaren, hem sağlık taramasının hem dahi hususi eğitimin gelişigüzel yapılması gerektiğinin altını çizen Önder, “Maatteessüf ki aileler genelde esenlik taramasından bebeklerini geçirip, hususi eğitimi ense plana atıyor. Bu az çok kusurlu benzeri yaklaşımdır. Hem sağlık taraması hem birlikte hususi eğitimin senkronik adına ilerlemesi gerekir. Tanılama aldıktan bilahare özel eğitime dercetmek, erken müdahaleyle, çetin ve akla yatkın eğitime berenarı şanlı. Can çevresi ile iletişim kuramadıkça, çevreye sadık az çok gelişim geriliği göstermeye başlar ve kişi hareket yaşının az çok gerisinde performans sergiler” şeklinde konuştu.Share: