Prof. Dr. Süleymanoğlu: Çocukluk çağındaki fücceten ölümlerin yer heybetli nedeni önsezi kaynaklı

Serencam dönemlerde çocuklarda tanıdık kalp krizi vakaları üzerine değerlendirmelerde bulunan Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, erişkinlerde olduğu kadar çocuklarda bile kalp aksesi vakalarının görülebileceğine, bu durumun kalıtsal veya edinsel hastalıklara sınırlı olabileceğine özen çekerek, çocukluk çağındaki aniden ölümlerin en büyük nedeninin önsezi kaynaklı olduğunu söyledi.

Seçme sene 100 bin çocuktan birinin his kaynaklı sebeplerle hayatını kaybettiğini tamlayan Emsey Hospital Yavru Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, hastalıkların yalnızca yüzdelik 40’ının araz verdiğini söyledi. Süleymanoğlu, ailesinde 50 yaş altındaki kişilerde patadak ölüm, güç esnasında döş ağrısı, gaşiy veya hafakan şikayeti olan çocukların spor öncesinde kontrol edilmesi üstüne uyardı.

“ÇOCUKLUK ÇAĞINDAKİ ANİ ÖLÜMLERİN EN ÖNEMLİ NEDENİ ÖNSEZI KAYNAKLIDIR”

Çocuklarda tanıdık kalp krizlerinin gözyaşı grubuna bakarak mübayenet göstereceğini tabir eden Prof. Dr. Süleymanoğlu, “2 gözyaşı altındaki çocuklarda artık kalple ilgilendiren yapısal bozukluklar olurken elan ahir yaşlarda çocuklarda ortaya sâdır tartım bozuklukları, kalıtım bilimi hastalıklar ve ihtisas yaradılış hastalıkları ihtisas krizine defa vasıta. Son yıllarda bu risk faktörlerine Covid enfeksiyonu üstelik eklenmiştir. Sadece Covid hastalığı geçirirken değil, benzeri zamanda çor sonrasındaki altı ay içerisinde de Covid ile ilişkili önsezi sorunları ortaya çıkabilmektedir. His dizem bozukluğu, kalıtım bilimi emraz, kalp kasının zayıflığı ya birlikte kalınlığı yapılacak kardiyolojik sondaj ile ayırt edilebilir. Fakat belirti vermeye gelince bu konuda biraz şanssızlık var diyebiliriz zira çocukların genişlik çok yüzde 40’ında ihtisas rahatsızlığı meydana gelmeden evvel belirti verir” şeklinde konuştu.

“AİLEDE RUH HASTALIĞI NEDENİYLE KAYBEDİLEN BİRİ VAR MI BAKILMALI”

Prof. Dr. Süleymanoğlu, hastalığın araz verdiği durumlarda ise ailelerin ilgi etmesi müstelzim hususları şöyle sıraladı:

“Belirtiler gaşiy, ahşa ağrısı, acele yorulma, hafakan türlü. Bunlar görmezden gelinebilir ya de atlanabilir. Ansız ölümün olduğu ailelerde genetik yerine yavru kardiyoloğu marifetiyle çocuklar üstelik taranmalıdır. Tevettür ölçümü, EKG ile benzeri karar verilebilir. Amma yeryüzü iyisi bir bala kardiyoloğu vasıtasıyla yapılacak umumi bire bir muayene ile ekokardiyografik değerlendirmedir. Görülme oranı çok bulunmaz olduğu amacıyla rutin aynı taharri önermek biraz masraflı ve uygulanması zor tıpkısı formül olacaktır. Onun yerine riziko gruplarını belirleyip bu çocuklara banko tıpkısı taharri fethetmek gerekir. Riziko grupları ise ailesinde erken yaşta ihtisas hastalığı dolayısıyla kaybolma olanlar, kalbinde doktor muayenesi sırasında üfürüm tayin edilen dallar, EKG’dahi aynı ritim sorunu ayırt edilenler, tez yorulanlar, gaşiy, bağır ağrısı üzere şikayetler olan çocuklardır.

“Ansız ölüme hastalık olan kardiyomiyopati (kalp kası kalınlığı) çocuk doğduğunda hiçbir ilinek vermez. Kâhil dönemine mail zamanda belirgi verir. Bu hastalıklar genetik kökenli olup bilahare edinilmiş emraz değildir.”

“RUH HASTASI OLANLAR DE BİRÇOK SPORU YAPABİLİR”

Sık sorulan sorulardan birinin dahi ‘Çocuğumda his hastalığı var, spor yapması yasak mı?’ sorusu olduğunu belirten Süleymanoğlu, “Yanıt şaşırtı tıpkı şekilde müfit. Süratle seçkin çocuğun, duygu hastası olanların da yapabilecekleri sporlar bulunmaktadır. Spora ortaklık öncesi yapılan muayenede hangi çocuğun, ne sporları yapabileceği üstüne tafsilatlı ve kesin değişmeyen verilmektedir” dedi.

“SPORA YÖNLENDİRMEDEN EVVEL AİLELERİN DİKKAT ETMESİ MÜSTELZIM HUSUSLAR VAR”

Ailelere çocuklarına spor yaptırmaları tavsiyesinde kâin Prof. Dr. Süleymanoğlu, spor öncesi ilgi edilmesi gerekenleri birlikte şu sözlerle sıraladı:

“Çocukları spora yönlendirmeden evvel ailelerin ilgi etmesi gereken kâh hususlar var. Ailede 50 gözyaşı öncesi apansız zayi bulunuyorsa, çabuk yorulma, ahşa ağrısı, bayılma gibi şikayetler varsa spora katılma öncesinde araştırı edilmesinde kâr var. Fizik tetebbu, tıbbı geçmişinin sorgulanması ile hastalıklarınküçük bir miktarı belirlenebilmektedir. Bu nedenle bire bir çocuk kardiyolojisi uzmanı eliyle ekokardiyografi, EKG ve icabında güç testleriyle değerlendirilmesi önerilir.”

Share: