Türkiye’de Atatürk Üniversitesinde ölçülü “Doğadan Sofraya Vukuf Projesi” tanıtıldı

Avrupa’dahi 25 ülkede, Türkiye’de ise Atatürk Üniversitesinde düzenlenen “Doğadan Sofraya Bilgelik Projesi” kapsamında, mektepli ve vatandaşlar için düzenlenen tanıtım etkinliği başladı.

Atatürk Üniversitesi Proje Geliştirme ve Koordinasyon Ofisi eliyle düzenlenen projenin temel tanıtım etkinliği, üniversitenin eskimemiş okuma salonlarında düzenleniyor.

Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en geniş bilgi etkinlerden biri olan Doğadan Sofraya Haber Projesi’nin, üniversitenin son yıllarda ilmî araştırma ve projelerde yakaladığı ivmenin göstergesi olduğunu söyledi.

Projeye, Türkiye’den 42 kuruluşun başvurduğunu tabir fail Çomaklı, bunların beyninde hemen Atatürk Üniversitesinin eş güdümcü ve tek yürütücü adına başvurduğu projenin fonlanmaya adalet kazandığını belirtti.

Çomaklı, bu etkinlikler ile araştırmacılarla toplumu bir araya getirerek araştırı ve inovasyonu günce hayata kazandırdıklarına dayalı farkındalık oluşturulacağını kaydetti.

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Selda Örs ise projenin, Avrupa’nın 25 ülkesiyle ayrımsız anda bu yıl Erzurum’üstelik kutlandığını aktardı.

Etkinlikte, Doç. Dr. Mehmet Birey Pelikoğlu ve ekibi aracılığıyla natür ve kasaba mevzulu konser verildi.

Konserin ardından beş, ortaokul ile lise öğrencileri etkinlik alanında, nebati ve hayvanca kaynaklı gıdaların, sofralara gelinceye büyüklüğünde geçirdiği süreç ile deneyim kadar bilimsel aktivitelere ilgilendiren görevlilerden hikmet aldı.

Vatandaşlara dahi ücretsiz olan 58 değişik aktiflik, yarın serencam bulacak.

Share: