Palandöken’de depolanan kar sebebiyle kayak sezonu kasımda açılacak

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Merhale, Palandöken Kayak Merkezi’nde sezonu, depolanan kar yardımıyla kasımda açacaklarını bildirdi.

Müceldili Konağı’nda matbuat mensuplarıyla aynı araya mevrut Basamak, kentte bugüne büyüklüğünde yaptıkları çalışmalar ve gerçekleştirecekleri projeler üzerine bilgelik verdi.

Toplu Ev İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) kentte yapılacak sosyal hane projesi kapsamındaki 2 bin 100 hane sayısının 5 bine çıkarılmasını hedeflediklerini anlatan Basamak, ilde henüz önceki TOKİ’nin yaptığı ve yersiz olan 2+1 ve 3+1 konutların satışında da kolaylıklar sağlandığını söyledi.

Gömlek, kentte şişko ulaşım ücretlerinde indirime gidileceğini anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Yarınlarımızın umudu olan mektepli kardeşlerimizi de kapsayan ayrımsız tenzilat tarifesini yarından itibaren başlatacağız. Belediyeye ilişik olan ve hususi ahali otobüsü yerine bakım veren toplu erişim araçlarında lakırtı etmek için 4 teklik olan mektepli ücretini 2,5 liraya indirdik. Sonunda mektepli kardeşlerimiz, Erzurum’üstelik şişman erişim imkanlarından daha ucuz şekilde faydalanacak. Mikro gelirli vatandaşlarımızı da düşünerek mecmu bilette dahi bire bir tenzilat yaptık. 6 teklik olan umum bilet ücretini dahi 5 liraya indirdik. İndirimlerimiz öğrencilerimize, hemşerilerimize ve vatandaşlarımıza güzel olsun.”

Mehmet Evre, Türkiye’nin önde mevrut kayak merkezlerinden Palandöken’bile zaman öncesi hazırlıkların sürdüğünü bildirdi.

Merkezde ski pistlerinde çekmek için kar depoladıklarını hatırlatan Basamak, şunları kaydetti:

“Palandöken’birlikte geçen yıl 3 noktada tahminî 60 bin metreküp kar saklandı. Saklanan karlar pistlerimize düzgün şekilde serildi ve yüzde 40 verim edildi. Bu yıl 2 değişik noktada 50 bin metreküp kar saklandı. Eskimemiş AR-GE çalışmaları neticesinde hususi brandalar ve keçeler kullanıldı, hususi bir saklama tekniği uygulandı. Bu sebeple, bu sene saklanan kar miktarı geçtiğimiz seneye göre bağan ancak şu an yaptığımız çalışmalarda verimin yüzde 60’a çıkacağını öngörmekteyiz. Aynı elan ki yıl bu rakamların çokça daha üstünde kar ambarlama alanları yapacağız. Bu sayede kayak sezonunu nasipse kasımda açacağız.”

Share: