Trabzonspor’un sakat futbolcularından Hami Mandıralı, TSYD dergisine konuştu Açıklaması

Trabzonspor’un çarkıt beceri direktörü ve futbolcusu Hami Mandıralı, “Idare, lehtar, hepimiz birbirimize sarılalım, hoşgörüyle yaklaşalım. Bizim bizden apayrı dostumuz namevcut. Bu pakt bizim, bu aktör grubunu korumalı, sahiplenmeliyiz.” dedi.

Mandıralı, Türkiye Spor Üdeba Derneği Trabzon Şubesi Dergisi’ne verdiği röportajda, Trabzonspor’un güzeşte mevsim adalet ederek böke olduğunu söyledi.

Doğru planlama, emniyet, çok mesai, birliktelik ve camianın desteği kabilinden birçok şeyin akla yatkın yapılmasıyla Trabzonspor’un geçen mevsim şampiyon olduğuna bel fail Mandıralı, “Bökelik bu kulübe, bu camiaya çokça yakıştı tezyifkâr. Arkası Sıra doya doya eğlenerek yapılan kutlamaları ile üstelik tarihe geçti.” değerlendirmesinde bulundu.

Bordo-mavili merkez ile resmi maçlarda 273 gole imza atan Mandıralı, kullanılmamış mevsim öncesi hazırlanan kol planlamalarının takımdaki neva sürecini uzatabileceğini kaydederek, “Trabzonspor, yıpranmamış sezona fazla insan alarak girdi, kadro çok serbest oldu, değişimler yaşandı. Bunların birbirine alışması, maharet direktörün sistemine uyumu ahit alabilir. Buna de sabır göstermemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Mandıralı, insanların çokça iveğen olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bu takımın 2 ay önce şampiyon olduğu hangi efsus ki unutuluyor. Bu şekilde, genişlik âdeta tıpkısı olumsuzlukta arada bir ağıra kaçan eleştiriler olmamalı bence. Bu kol, bu hile, bu ustalık grup ve futbolcular güzeşte mevsim doğruları yaparak şampiyon oldu, yeniden başarabilirler. İki sonuçla camianın kopma aşamasına gelmesi, anif eleştirilerin başlaması güvenilir üzere değil. Bu fırsatı kimseye vermememiz lazım.”

“Kullanılmamış başarılara rahatlıkla imza atacak bir ortamdayız”

Trabzonspor’un çok balaban benzeri dünya olduğunu vurgulayan Mandıralı, şunları kaydetti:

“Özlük kendimizi tüketmeyelim. Bizim başarılı olmamızı bizden eksantrik kimesne istemiyor. Dalavere, yandaş, hepimiz birbirimize sarılalım, hoşgörüyle yaklaşalım. Bizim bizden bambaşka dostumuz yok. Bu kulüp bizim, bu oyuncu grubunu korumalı, sahiplenmeliyiz. Trabzonspor haddinden fazla tahakküm dönemler yaşadı, üstesinden gelip bir nice kupaya uzandı, yer böylecene da bökelik geldi. Demin henüz üstelik güçlüyüz, eskimemiş başarılara ferah ferah imza atacak tıpkı ortamdayız. Yeter kim kopmayalım, el ele verelim, küçük hatalarda birbirimize sırtımızı çevirmeyelim. Tığ ahali ele verince neler yapabileceğimizi herkese gösterdik filhakika.”

Mandıralı, Trabzonspor’un Avrupa maçlarında yer haddinden fazla gol atan oyuncusu olmanın kendisine çekicilik verdiğine meni ederek, “Ligde üstelik öyle, Trabzonspor’un yeryüzü çokça gol atan ismiyim, bu şekilde Türk ayak topu tarihine görevlendirmek, hayatımın yer kebir değeri olarak yer almıştır. Hem da bunları, Trabzonspor forması ile başarmak rastgele şeyi henüz nadir kılıyor. Bunun onuru, gururu ile yaşıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Gene çağırsınlar, esasen gelirim”

Bordo-mavili takımda maharet yönetmenlik yaptığı döneme bile değinen Mandıralı, “Ihtimal çokça elan müspet şartlarda görev yapabilirdik. Amma Trabzonspor söz konusu olunca tek şeye bakmam, birey davranırım. Trabzonspor olayın içinde olunca cari sular durur. Trabzonspor çağırdı mı, kol yapısı, şartlar sanki bakmadan herhangi bir şeye karşı geliyorsunuz. Tekrar çağırsınlar, yine gelirim.” değerlendirmesinde bulundu.

Takımı 14 maç çalıştırarak UEFA’ya taşıdığını aktaran Mandıralı, “İsimsiz gençleri futbola kazandırdık. Kısıtlı kadroya rağmen yetişkin isimleri takım dışı bırakırken karakterimle kez aldım. İsim değil, yürek oynar zira. Malouda, Zokora, Cavanda, onları ve ayrıksı Türk oyuncuları yan sahada işletmek çarpık çurpuk değişmeyen değil. Tığ elden Trabzonspor’un değerlerini düşünerek akıntı ettik.” şeklinde düşünce belirtti.

Mandıralı, muttasıl çalışarak hiçbir şeyden şikayet etmeden, gençlerle taraftarla basınla bilcümle gelişigüzel o günleri yer dolgunca şekilde aşmaya çalıştıklarını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Ayrımlı kadrolarla ayrımlı başarılar elde edebilirdik amma bizim dönemimizin gerçekleri vardı. Fakat asla pişmanlık duymadım, Trabzonspor bahis konusu olunca pişmanlık gayrimümkün. Seçkin antlaşma diyorum, evleviyet altyapı. Türk futbolunun kurtuluşu gerçek anlamda dalavere kurullarının altyapıya eşit vermeleri. Amma yabancı alıyorsanız elden ismine değil, karakterine, buraya makul olup olmadığına dahi bakacaksınız.”

Share: