Arsiyan Yaylası natür tutkunlarının rotasında

Artvin’in Şavşat ilçesinde, Gürcistan sınırında kâin Arsiyan Yaylası, yüzen adaları, irili ufaklı çok sayıda gölü ve akman doğasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

“Sakin şehir” unvanlı Şavşat’ın sunu şanlı saf güzellikleri arasında vadi düz Arsiyan Yaylası, trekking parkurları, gölleri, geniş çayırlarıyla dirlik ve uysallık arayanların geçmiş tercihleri arasında kayran alıyor.

Yaylada bulunun irili ufaklı 20 gölden biri olan Yüzen Adalar Gölü üzerindeki adacıkların rüzgarda düz değiştirmesi, efsanelere konu olan Kele Gölü ve Kız Gölü ise hikayesiyle ilişki çekiyor.

Buz kabilinden örtüsüz suları, bol oksijeni, zengin florasıyla değişik mevsimlerde ziyaretçi çekici Arsiyan, mukavemetli erişim koşullarından ekolojik ortam alelhusus safari tutkunlarının bölgedeki kocaman rotaları arasında düz almaya başladı.

“Çok iyice ayrımsız yer”

Rize’den mevrut Deniz Pervane, AA muhabirine, Arsiyan Yaylası’nın güzelliğini duyduğunu ve bölgeye gelerek gezdiğini söyledi.

Yaylanın anlatılandan henüz sunturlu olduğunu belirten Kepenek, şöyle konuştu:

“Tabiat, göller, çekicilik halis muhlis. Yolun az buçuk ırak ve berbat olmasına karşın çok afiyet aldık. dokunulmamış, kirlenmemiş. Herkese tavsiye mektubu ederim, makro güzellikte tıpkı kayran. Havası çok adamakıllı. Suları çokça itici, o buz kabilinden sulardan içtik. Ellerimizi donduracak kadar soğuk sular vardı. Hangi tarafa bakarsan göl. Burada bilcümle domuzuna duyguları yaşıyorsun.”

Ailesiyle gelen 14 yaşındaki Yusuf Mehabetli Karadeniz dahi Trabzon’da yaşadığını rapor ederek, “Burayı haddinden fazla beğendim. Koyunlar, göller, dağlar, seçme öz var. Henüz ilk böyle bir coğrafya görmedim. Çok domuzuna tıpkı kayran.” dedi.

İstanbul’dan ailesiyle dinlence için Artvin’e mevrut 18 yaşındaki Ecrin Yaren de Arsiyan Yaylası’nın çokça pir bire bir kayran olduğunu vurgulayarak, imkanı olanlara gelip bu güzelliği görmelerini tavsiye mektubu etti.

Yaren, “Dağı, taşı, gölü, suyu, seçkin şeyi çok güzelce. Sularından içtim, haddinden fazla sevimsiz, alelacayip tıpkısı tadı vardı. Oturduk, gezdik, üslup yaptık. Doğanın tadını çıkarttık.” ifadelerini kullandı.

“Tıpkısı tarafımız Ardahan Posof, benzeri tarafımız Gürcistan sınırı”

Bölgeye mevrut turistlere zaman zaman delalet özne Fatih Saha, antipatik suları ve gölleriyle meşhur Arsiyan Yaylası’nın bölgenin yeryüzü erdemli rakımlı yerlerinden olduğunu kaydetti.

Göllerin bulunduğu alanda ortalama 2 bin 500 olan rakımın, Genciyan Tepesi adı verilen zirvede 3 bin 500’lere kadar çıktığını belirten Saha, “Burası hat bölgesi. Tıpkı tarafımız Ardahan Posof, bire bir tarafımız Gürcistan sınırı.” diye niteleyerek konuştu.

Düzlük, sonuç yıllarda yaylaya mevrut gezmen sayısının artmaya başladığına dikkati çekerek, “Mayıs, hazirandan başlayarak kasım ayına kadar insanlar kilolu şekilde geliyor. Turlar düzenleniyor. Türkiye’nin bir lahzada çarçabuk temas yerinden gelip insanlar burayı musahabe ediyorlar. Hele yüzen adalar sunma çokça demet gören göllerin başında geliyor.” dedi.

Şavşat’ın Pınarlı köyünde hareketli Alaattin Kâfi bile yaylanın adeta “göller diyarı” olduğuna bel ederek, şunları söyledi:

“Boğa Gölü, Yüzen Adalar Gölü, Kulaklı Göl, Kız Gölü angın göllerimiz. Mayıs ayıyla birlikte turizm gayeli bölgeye dağcılar geliyor. Domestik, ecnebi gezmen geliyor. Volta amaçlı, gölleri rüyet amacıyla geliyorlar. Serencam yıllarda bura neredeyse turistik bir mıntıka oldu. Kız Gölü, haddinden fazla adamakıllı bir kızın göldeki aynı taş üstünde kızıl tarağıyla saçlarını taramasıyla, Kele Gölü de göl çevresinde ruhlu ‘yenilmez boğa’ kendisine adlandırılan boğanın hikayeleriyle efsanelere konu olmuş.”Share: