TBMM Başkanı Şentop, Moldova Parlamento Başkanı Grosu ile görüştü Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, temaslarda bulunmak amacıyla geldiği Kişinev’dahi Moldova Yasama Kurulu Başkanı Igor Grosu ile görüştü.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, beraberindeki parlamento heyeti ile birlikte Moldova’nın başkenti Kişinev’e geldi. Şentop’u Kişinev Arsıulusal Havaalanı’nda Moldova Parlamentosu Başkanvekili Mihail Popşoi ve Ülfet Grubu Başkanı Fiodor Gagauz karşıladı. Divan Başkanı Şentop’a DOĞRU Öğür Yardımcı Milletvekili Ülfet Grubu Başkanı Mehmet Altay, CHP İstanbul Mebus Hür Karabat ve TBMM Katip Üyesi İshak Gazel zevcelik ediyor.

TBMM Başkanı, Moldova sedir başkanı Grosu ile görüştü

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki Yasama Kurulu heyeti, Moldova Yasama Kurulu Başkanı Igor Grosu ile görüştü. Grosu, Moldova Yasama Kurulu binasında Şentop ve beraberindeki heyete geçmiş Umumi Asamble salonunu gezdirdi, ardından bile görüşmeye geçildi.

Moldova Yasama Kurulu Başkanı Igor Grosu, hem salgın dönemi hem bile Ukrayna- Rusya savaşı sırasında yaptığı yardımlardan ekolojik ortam Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. Türkiye Cumhuriyeti’nin krizin çözümü üzere oynadığı role aksan yapan Moldova Parlamento Başkanı Igor Grosu, erke krizinin farkında olduklarını belirterek, Cenup koridorundan gaz nakli konusunda üstelik Türkiye’den destek talebini tabir etti.

Ukrayna-Rusya Savaşı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın yeryüzü çokça etkilediği ülkelerden birinin Moldova olduğunu vurgulayarak, “Cenk, Avrupa güvenlik mimarisini derinden etkilemektedir. Bu savaşın, Ukrayna’nın komşusu olması nedeniyle Moldova’yı da yakından etkilediğini rüyet ediyoruz. Komşumuz namına gördüğümüz Moldova’nın istikrarına ve güvenliğine ehemmiyet atfediyoruz. Türkiye adına bu savaşı uluslararası hukukun vazıh aynı ihlali namına görüyoruz. 2014 yılındaki Kırım’ın ilhakından beri Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini savunuyoruz. Bu tutumumuz sadece Ukrayna ile ilişkin olmayıp tıpkısı tavrımız Gürcistan ve Moldova amacıyla üstelik geçerlidir. Elhak bu tavrımızı de Rus muhataplarımıza bulutsuz benzeri şekilde ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Savaşın başlamasından bu yana ilkin Reisicumhur Erdoğan atılmak üzere Türkiye’nin, savaşın sonlandırılması amacıyla elinden gelen gayreti gösterdiğini söyleyen Şentop, ileriki aşamalarda bile bölgede barışın ve istikrarın sağlanması amacıyla bu tutumu ve çabaları sürdürmeye devam edeceğini bildirdi. Şentop, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın, başta enerji ve azık güvenliği atılmak için, hem toprak hem bile geniş tıpkı coğrafyadaki etkisinin her an henüz fazla hissedilmeye başlandığını vurgulayarak, “Yaşanan bu savaşın ortaya çıkardığı alçak sonuçlarla boğuşmak üzere hepimizin daha yararlı ve irtibat ruhu içerisinde akım etmesi gerekiyor. Türkiye adına; arsıulusal barışa, güvenliğe, istikrara, toplumsal refaha ve kalkınmaya katkı sağlayacak temas çeşit adımı desteklemeye, hep imkanlarımızla bu yöndeki çabalara ulama sunmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

TBMM Başkanı Şentop, Moldova Meclis Başkanı’nın Güney aralık gaz talebiyle ilişkin olarak, Türkiye’nin bu konuda dikkatle ve somut hal için yorum yaptığını belirterek, “Moldova’ya birlikte yardımcı olmak isteriz” dedi.

FETÖ okulları

TBMM Başkanı Şentop, FETÖ yıldırı örgütünün Moldova’daki faaliyetleri konusuna değinerek, elektrik gösteren ilkokul okulun Moldova’nın güvenliği için birlikte risk oluşturduğu uyarısında bulundu.

Gagavuz Kocabaşı Yeri

TBMM Başkanı Mustafa Şentop görüşmede, 2021 seçimlerinde dört Gagavuz’un Moldova Parlamentosu’na girmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin, Gagavuz Muhtar Yeri’ne yönelik yaklaşımının, Moldova’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde olduğunu tamlayan Şentop, “Gagavuz Muhtar Yeri, Moldova’nın ayrılmaz bir parçasıdır. Gagavuz özerkliğine işlerlik kazandıracak iki yasa tasarısının kabulünü kıvançla karşılamıştık. Artan tasarının kabulünün, Gagavuz soydaşlarımızın Moldova’ya aidiyetlerini güçlendireceğine inanıyoruz” dedi.

Gagavuzlulara üstelik ihtişam dilini öğrenmeleri, başkentlerinin Kişinev olduğunu unutmamaları ve Kişinev ile pozitif alışveriş kurmaları yönünde teşvikte bulunduklarını kaydeden Şentop, Gagavuz Mahalle Muhtarı Yeri’nin dışlanmaması temennisini dile getirdi. Şentop, Ukrayna’daki savaştan kıran oluşan hassas buut nedeniyle bu durumdan istifade etmek talip kimi çevrelerin olabileceği uyarısında bulundu. Bu şerait altında, Gagavuz Muhtar Yeri’ne yönelik olarak etraflıca ve birleştirici benzeri söylemin kullanılmasının önemine bel eden Şentop, ayrıştırıcı söylemlerin, dingildeklik tasarlamak talip odaklarca istismar edilebileceğine belen etti. – KİŞİNEVShare: