Jandarmanın “Cümbüşlü Trafik Yetişek Tırı”nda vatandaşlara kılgısal eğitim verildi

Erzincan’dahi, Cingöz Umumi Komutanlığına ilgili canlı tırda vatandaşlara kılgılı trafik eğitimi verildi.

Cumhuriyet Altını meydanında kurulan “Etkin Gidiş Geliş Yetişek Tırı” ve “Güvenlik Kemeri Benzetim Uzlaştırıcı”nda çocuklara gidiş geliş kuralları anlatıldı.

Trafik kazalarının arz uzuv indirilmesi ve emniyet kemerinin kullanımının önemine dikkati almak için düzenlenen etkinlikte, yetişkinlere ve çocuklara müteveccih uygulamalı gidiş geliş eğitimi verildi.

Etkinlik kapsamında itimat kemeri simülasyon aracını imtihan fail mektepli ve vatandaşlar, yavaşlatılmış şekilde anahtar içerisinde gidiş geliş kazası çabucak yaşananlara tanıklık etti.

Katılımcılar ayrıca, alkollü hissi veren “alkol gözlüğü” takarak ceza vuruşu atışları yaptı.

Meydanda oluşturulan parkurda ise gruplar halinde pedallı arabalara binen öğrenciler, cingöz personeli gözetiminde güven kemeri, trafik ışıkları, ikaz levhaları ve muvakkat geçitleri üstüne kılgısal terbiye aldı.

Benzetim tırına binen öğretmen Hüseyin Aras, 10 kilometre çabucak üstelik simülasyon aracının nazik bire bir yüklülük yarattığını söyledi.

Herkesin kategorik güven kemeri takması gerektiğini anlatan Aras, “Itimat kemerinin yardımcı yüzü haddinden fazla erdemli. Güvenlik kemeri olmadığında hangi arkaç gelebileceğimizi bile eyitmek istemiyorum. İnşallah kimsenin başına böyle aynı öz gelmez.” dedi

Benzetim aracına bindikten sonraları güven kemerinin önemi elan de ongun anladığını belirten Burak Delimsirek, “Kurgu içerisine bindiğinizde düşük hızda birlikte şişman istinkâf etmek hissediyor. Yüksek hızlarda insanların başına neler gelir imdi Cenabıhak agâh.” diye niteleyerek konuştu.

Etkinliğe katılan çocuklara, trafik kurallarını anlatan pentür kitabı ile düdük dağıtıldı.

Share: