Süper Lig’de dört büyüklerin toplam borcu 20,7 milyar lirayı buldu! İşte en çokça kötülük fail pakt…

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un borçları açıklandı.

EN BORÇLU VASEKTOMI FENERBAHÇE

Kulüplerin, Halkoyu Tenvirat Platformuna (TEN) yaptıkları bildirimlere göre sunma borçlu kadro, sezon başında 14 topçu ve kullanılmamış maharet ekiple geçim imzalayan Fenerbahçe oldu. Sarı-lacivertli kulübün arı futbol büro borcu 6,25 bilyon teklik.

BEŞİKTAŞ’IN BORCU 5,61 MİLYAR LİRA

Borç klasmanında solgun-lacivertli kulübü Beşiktaş izliyor. Bu sezona 13 kullanılmamış transferle başlayan Beşiktaş’ın yükümlülüğü 5,61 bilyon liraya yükseldi.

GALATASARAY ÜÇÜNCÜ SIRADA DÜZ ALIYOR

Galatasaray, en fazla verecekli topluluk listesinde üçüncü tam saha alıyor. Sezona maharet yıldız bilimi değişimi ve 14 yeni futbolcuyla başlayan solgun-kırmızılı ekip, 5,24 milyar liralık borçla alın karşıya.

EN BEŞ ALTI BORÇ TRABZONSPOR’DA

Geçen sezonun şampiyonu Trabzonspor dahi İstanbul’un üç şişman takımına nazire yaparcasına borcunu katlayanlar kervanına katıldı. Sezona 13 bakir oyuncuyla giren bordo-mavililerin borcu 3,6 bilyon lirayı buldu.

1 MİLYAR EURO’YU GEÇİYOR

Kulüplerin 20,7 milyar liralık toplam borcu, bugünkü döviz kuruyla 1 bilyon 150 milyon avroya denk geliyor.

KAR ELDE ETTİKLERİNİ AÇIKLAMIŞLARDI

Dört kulüp, 1 Haziran 2022-31 Ağustos 2022 dönemini kapsayan mali bildirimlerinde, kâr elde ettiklerini duyurdu.

Buna göre Fenerbahçe bahis konusu önce 3 ayda 367 milyon lira, Trabzonspor 263 milyon liralık, Beşiktaş 28 milyon lira, Galatasaray 11 milyon lira kâra ulaştı.

Geçmiş yılların mali tablolarına bile bakıldığında kulüplerin; UEFA, sponsorluk, reklam, loca ve tıknaz bilet satışı kabilinden yüksek meblağlı gelirleri bu dönemde gerçekleştirme ettiği, dolayısıyla kısmi dahi olsa evvel 3 aylık dönemde giderden çok gelire ulaştığı dikkati çekmektedir.

Aynı tablolar ışığında kulüplerin, sezonun mütezayit 9 ayında sarih verdiği ve temas sezonu zararla kapattığı gözlemlenmektedir.

DÖRT ERKÂN GEÇEN MEVSIM 3,16 MİLYAR LİRA UYMAZLIK ETTİ

KAP bildirimlerindeki ehlivukuf raporları çerçevesinde dört kulüp, 2021-22 sezonunu toplanmış 3,16 bilyon teklik zararla kapattı.

Bu meblağ, mayıs kocaoğlan bitimindeki döviz kuruyla 180,5 milyon avroya istikbal ediyor.

Söz konusu dönemi Beşiktaş 1 milyar 26 milyon, Fenerbahçe 836 milyon, Galatasaray 759 milyon ve şampiyon Trabzonspor de 539 milyon liralık zararla kapattı.

EN YÜKSEK IFA FENERBAHÇE’YE AİT

Dört kulübün bu sezonun küsurat 9 ayında ödemesi gereken tutar 8,4 bilyon liralık. Eylül 2022’da başlayıp Mayıs 2023’te bitecek dönemde kulüplerin yükümlülükleri şöyle:

Fenerbahçe 2,7 milyar teklik

Galatasaray 2,1 bilyon lira

Beşiktaş 1,9 bilyon teklik

Trabzonspor’un 1,7 bilyon teklik

Söz konusu kulüplerin bire bir dönemdeki dönen varlıkları yani nakde çevirebileceği miktarlar ise ilişkili taraflardan (Cemiyet ve gayrı ilişkin şirketler) alacakları dış şöyle:

Fenerbahçe: 1,4 milyar lira

Beşiktaş: 0,8 milyar liralık

Galatasaray: 0,7 bilyon teklik

Trabzonspor: 0,9 milyar lira

Bu çerçevede kulüplerin öz bu sezonda ortaya sâdır 4,6 milyarlık açığı kuşkusuz kapatacağı, zaman ortasında bakir transferlerin yapılıp yapılmayacağı ve Türkiye Ayak Topu Federasyonunun bu tablolar karşısında göstereceği biçimci iptila konusu.

Share: